Očné poruchy u najmenších vedia odhaliť moderné prístroje

BILLA | 7. október 2021
Očné poruchy u najmenších vedia odhaliť moderné prístroje
foto: BILLA

Možno aj vy ste mamou drobca, ktorému lekári zistili zhoršený zrak. Ak sa poruchy videnia odhalia včas, je veľký predpoklad, že postupom rokov dieťa odloží okuliare a na svet sa bude pozerať zdravými očkami. Vedeli ste, že na diagnostiku očí dnes slúžia najmodernejšie technológie, pri ktorých deti ani nevedia, že ich lekár práve vyšetruje?

Dôležité vyšetrenie, ktoré baví a nebolí

Pred očkami sa im premietajú pútavé obrázky a návšteva lekára sa im javí ako veľká hra. Aj takto farebne a zábavne prebiehajú vyšetrenia oka na Klinike detskej oftalmológie v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Ide o vysoko špecializované pracovisko, kde sa drobcom z celého Slovenska dostáva špičkovej starostlivosti. Lekári a sestry tu už pomohli mnohým deťom, u ktorých sa prejavili očné poruchy.

V diagnostike pomáhajú personálu tie najmodernejšie a najpresnejšie prístroje. Najnovším prírastkom je zariadenie zvané synoptofor, ktoré sa používa na liečbu detí s tupozrakosťou, škúlením či inými ochoreniami oka. Pomocou synoptoforu dieťa cvičí očká a podstupuje rehabilitácie zraku, no prístroj umožňuje v rovnakom čase vyšetrovať aj ďalšieho pacienta. „Pútavé obrázky deti hneď zaujmú a pri vyšetrení alebo terapeutickom cvičení ľahšie spolupracujú,“ uviedla MUDr. Beáta Bušányová, PhD., primárka Kliniky detskej oftalmológie v NÚDCH.

billa očný prístroj

Detský svet videný cez zdravé očká

Občianske združenie BILLA ľudom s radosťou podporilo kúpu nového synoptoforu pre spomínané pracovisko, keďže téme zdravého zraku u detí prikladá veľký význam, o čom svedčí dlhoročná spolupráca s NÚDCH. „Sme veľmi radi, že aj vďaka nám sú deti vyšetrované pokrokovými metódami na tej najvyššej úrovni. Pre NÚDCH sme už zakúpili viacero dôležitých prístrojov a najnovším synoptoforom, na ktorý sme venovali 17 000 eur, sa to určite nekončí. Sumou 5000 eur sme tento rok prispeli aj na rekonštrukciu chodby a podhľadov. Veríme, že Klinika detskej oftalmológie pomôže do budúcna ešte väčšiemu počtu detských pacientov,“ povedala Jana Gregorovičová, podpredsedníčka predstavenstva o. z. BILLA ľuďom.

billa očný prístroj

BILLA ľuďom pomáha aj dospelým

Téme prevencie a starostlivosti o zrak prikladá o.z. BILLA ľuďom veľký význam.
Venuje sa pritom nielen našim najmenším, ale snaží sa pomáhať aj zraniteľnejším dospelým. BILLA ako prvý z obchodných reťazcov na Slovensku uviedla ucelený koncept pomoci s názvom Nákupný asistent, vďaka ktorému sa nevidiacemu či slabozrakému zákazníkovi venuje odborne vyškolený zamestnanec a to od vkročenia do predajne až po vyprevadenie na ulicu.

Veľmi dôležitá je aj spolupráca s Úniou slabozrakých a nevidiacich Slovenska (ext. zdroj unss) pri verejnej zbierke “štvornohé oči”, ktorej výnos slúži na podporu výcvikových škôl, či podporu tréningov priestorovej orientácie ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: