Očkovania sa už netreba báť. Poradíme, ako zistiť, či môže dieťaťu ublížiť
Očkovanie živými vakcínami funguje už pár sto rokov. Napriek tomu, že sa osvedčilo a niektoré choroby doslova vyhubilo, mnoho rodičov má strach viac z očkovania svojho dieťatka ako z choroby samotnej. Niektoré ochorenia sa však začínajú opätovne objavovať, upozorňuje odborníčka.
Pred 225 rokmi anglický lekár Edward Jenner použil vírus kravských kiahní, ktorý vpichol osemročnému chlapcovi, aby ho ochránil pred chorobou variola, známejšou pod názvom pravé kiahne. Jedná sa o očkovanie takzvanou živou vakcínou. Nie dlho potom sa vytvorila vo Veľkej Británii Liga proti očkovaniu a následne Liga proti povinnému očkovaniu. Asi 70 rokov po vynájdení Jennerovej vakcíny totiž Londýn uzákonil povinné očkovanie proti kiahňam pre všetky deti od troch mesiacov do 14 rokov.
Očkovanie proti variole je v kalendári povinného očkovania pre deti stále zaradené. Každé dieťa by malo do dovŕšenia šiesteho roku života povinne absolvovať až šesť kôl vakcinácie, pričom niektoré z vakcín – napríklad MMR vakcína proti osýpkam, rubeole a mumpsu – sú dokonca kombinované.
Rodičov, ktorí nechcú dať zaočkovať svoje dieťa, je mnoho aj v súčasnosti. Riskujú však pokutu, ale čo je ešte horšie, riskuje zdravie svojho dieťaťa. „Keďže sa značná časť spoločnosti vyhraňuje proti očkovaniu, klesá aj podiel zaočkovaných detí proti ochoreniam, o ktorých sme si mysleli, že už vymizli. Začínajú sa však opätovne objavovať a môžu spôsobovať veľmi nepríjemné doživotné následky,“ konštatuje MUDr. Marta Dobáková.
Upravený očkovací kalendár
Racionálne obavy sú namieste. Moderné vakcíny sú síce odskúšané, overené a bezpečné, štatistika však nepustí – hoci benefity výrazne prevažujú riziko, nie každý organizmus je na očkovanie živými očkovacími látkami pripravený rovnako. „Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka spoločnosti Unilabs Slovensko.
Práve tieto vrodené poruchy imunity sa prejavujú častými a nezvyčajnými infekciami a závažnými zápalmi ako napríklad zápal kostí, zápal mozgových blán, sepsa, mykotické či rôzne atypické bakteriálne infekcie. Riziko rozvoja závažnej infekcie hrozí aj po aplikácii vakcíny so živým oslabeným mikroorganizmom. Ide o reálny nežiadúci účinok, ktorý postihuje túto skupinu detí. Aj týmto obavám sa však dá vďaka odhaleniu vrodených foriem imunodeficiencií predísť.
Neskorší nástup do škôlky
Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) je jednoduchým a iba minimálne invazívnym testom. Možno ho spraviť deťom do šesť mesiacov ich veku, respektíve do prvého očkovania živou vakcínou. Na vykonanie testu stačia len tri kvapky krvi z päty alebo pršteka bábätka. Rodič môže test objednať už pred narodením dieťaťa. „Vďaka testu sa budú môcť rodičia pripraviť nielen na očkovanie. Dozvedia sa aj to, ako na tom je imunita ich dieťatka a budú môcť prispôsobiť celý režim starostlivosti oň, a to vrátane neskorších nástupov do jaslí či škôlok,“ dodáva odborníčka.
Test ponúka v rámci diagnostiky novorodencov BabyLab (www.babylab.sk) spoločnosť Unilabs Slovensko.
Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) stojí 50 eur, ak ho však rodičia skombinujú s ďalším testom pre novorodencov – Testom spinálnej svalovej atrofie (SMA) v balíku BabyLab DUO, ušetria na oboch testoch až 21 eur.
Vďaka Testu spinálnej svalovej atrofie (SMA), ktorý má význam absolvovať nielen čo najskôr po narodení, ale dokonca aj pri 3-ročnom dieťati (pretože oneskorenie v napredovaní sa môže prejaviť aj v takom veku), sa zasa rodičia dozvedia, či ich dieťatko netrpí zriedkavým genetickým ochorením, ktoré znemožňuje normálny vývin pohybových schopností dieťatka. Ak sa k liečbe nepristúpi včas – ideálne pred nástupom príznakov – výsledkom i pri miernejších formách býva trvalá invalidita, v horšom prípade nutnosť podpory dýchania prístrojmi.
Tieto testy nie sú zahrnuté do prenatálneho skríningu. Ide teda o prvé vyšetrenia, ktoré podstúpi novorodené dieťatko. Testy si môžete priamo objednať TU.