Obavy pri silnom detskom soplíku? To je minulosť!

Unilabs Slovensko | 16. december 2022
Kidlab
foto: Unilabs Slovensko

Poznáte to: malé dieťa intenzívne soplí a vy ako rodič rozmýšľate, či ide len o malichernosť alebo o niečo vážnejšie, čo netreba podceniť.

Premýšľate o návšteve pediatra, ale uvedomujete si, že vás čaká ambulancia plná chorých detí, priemerne štyri hodiny čakania (ak budete mať to šťastie a dostanete skorý termín) a veľa neistoty, či tam naozaj máte chodiť. Priznajme si – na Slovensku je pediatrov málo. Problémy sú s termínmi, ale aj so zastupovaním, keď lekár ochorie, prípadne je v karanténe alebo na dovolenke.

Na Slovensku máme akútny nedostatok detských lekárov a v niektorých regiónoch je situácia alarmujúca. Za dva roky ich ubudlo takmer sto a dnes je približne polovica z tých, ktorí ešte ambulujú, v dôchodkovom veku. Výsledkom je, že majú na detského pacienta menej času a predlžujú sa čakacie doby. Ak chcete akútnu situáciu s vaším dieťaťom riešiť urgentne, tak sa môžete obrátiť na špeciálnu diagnostiku KidLab určenú pre deti od 6 rokov.

Špeciálna diagnostika KidLab

Tá môže rodičom ponúknuť odpovede na viacero otázok ešte pred návštevou lekára. Z viacerých balíkov laboratórnych testov si rodič vyberie taký, ktorý najlepšie zodpovedá akútnym zdravotným problémom  jeho dieťaťa. Napríklad test CRP dá odpoveď na otázku, či pri horúčke alebo zvýšenej teplote je v tele dieťaťa zápal a môžu byť potrebné antibiotiká alebo pomôžu aj voľnopredajné lieky na tlmenie príznakov. 

Že je „obyčajný“ CRP test málo? V rámci detskej diagnostiky je zaujímavá a veľmi presná aj kultivácia biologického materiálu z hrdla dieťaťa. Je to veľmi užitočný výter, a to nielen pri bolestiach hrdla a kašli, ale dokonca aj pri bolestiach uška. Tento výter presne odhalí prítomné baktérie, ak sa tam nachádzajú (cca 35 kmeňov), a čo je úplne skvelé – ak sa baktéria potvrdí, následne sa automaticky kultivuje, na aké antibiotiká je citlivá a ktoré na ňu najlepšie zaberú. To isté ponúkame aj pri výtere z nošteka, a dokonca, ak má dieťatko dlhodobo výtoky z očka (tzv. silné kapríky), vieme spraviť kultiváciu aj výterom z oka.

Výsledok testu (výteru, CRP a iné) by ste mali hneď, hoci aj na diaľku, konzultovať so svojím pediatrom. Lieky vám potom vie lekár v prípade potreby predpísať na e-recept a vy si ich už len vyberiete v lekárni. 

Liečba dieťaťa zásadne nepatrí do rúk rodiča, ale do rúk lekára, pretože lekár zohľadňuje aj iné príznaky a celkový klinický stav dieťaťa okrem samotného pozitívneho výsledku testu. Nezabudnite na to!

Veľkou výhodou je, že sa objednávate online formou na presný čas a miesto odberu, a to cez portál lab.online. O odber sa postará kvalifikovaný odberový personál s citlivým prístupom k deťom. Výsledok vám príde do dvoch pracovných dní formou interaktívneho linku do SMS. Následne ho viete preposlať pediatrovi.

Objednať sa na vyšetrenie je veľmi jednoduché

Cez stránku kidlab.sk sa dostanete priamo k testom, ktoré môžu byť pre vaše dieťa osožné. Sú určené pre deti od 6 rokov. Ak už máte na lab.online vytvorené konto, stačí sa prihlásiť, vybrať si test a objednať sa na najbližší termín alebo sa pár kliknutiami zaregistrujete. Ceny testov začínajú na necelých 7 eurách. Výsledky dostanete do mailu, do sms a nájdete si ich aj vo vašom zákazníckom konte na stránke lab.online. Ponuku testov si môžete pozrieť už teraz TU, aby ste boli prichystaní, keď ich budete potrebovať. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: