Nuda v ŠKOLE? V týchto určite nie...

Nuda v ŠKOLE? V týchto určite nie...
29.11.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Kto povedal, že škola by nemohla plávať na rieke alebo mať podobu open space-u? Predstavujeme vám 5 škôl, ktoré majú od tých klasických na míle ďaleko.

Netradičné školy

1. Makako plaviaca sa škola, Lagos, Nigéria

Ide o  trojposchodovú  budovu trojuholníkového tvaru. Je postavená na ploche 1000m2 a  zahŕňa ihrisko, triedy a kompostovacie toalety. Okrem toho tu môže byť ubytovaných 100 študentov alebo učiteľov. Slúži ako komunitné výukové centrum pre deti rôzneho veku.

2. Egalia škôlka. Štokholm, Švédsko. Škola nehľadí na pohlavia 

Školský systém v Egalii je založený na absolútnej rovnoprávnosti medzi žiakmi.  Systém zahŕňa dve školy Egalia a Nicolaigarden, ktoré odmietajú  rozdielnosť v pohlaví (on/ona)  v nádeji, že deti budú každého človeka považovať za jedinečnú  osobu. Namiesto „on“ či „ona“  sa deti oslovujú buď krstnými menami alebo používajú množné číslo „oni“.  „ Je súčasťou vzdelania naučiť deti bojovať s diskrimináciou a to v rámci pohlaví, náboženstva veku, sociálnych tried, sexuálnej orientácie a postihnutia.

3. Škola Steva Jobsa, Holandsko

Táto škola odmieta akékoľvek konvencie a zastaraný vzdelávací systém. Maurice de Hond, zakladateľ školy hovorí, že každé dieťa dostane svoj individuálny študijný plán, ktorý je prehodnocovaný  dieťaťom, rodičom a koučom ( meno učiteľ sa tu nepoužíva) každých šesť týždňov. Samozrejmosťou pre každé dieťa je iPad, obsahujúci aplikácie nápomocné pre vzdelávanie žiaka.

4. Brightworks school. San Francisco, Kalifornia. Škola nebezpečenstva

V roku 2011 bola založená škola, ktorá vytvorila svoj vzdelávací plán na základe rád od rodičov.Tí zostavili zoznam vecí, či činností, ktorých sa ich deti boja alebo odmietajú robiť. Žiaci vo veku od 3-12 rokov sa tak v škole zašpinia, hrajú s ohňom, rozoberajú domáce spotrebiče a vytvárajú umelecké diela. Deti sa tak neboja príjmať nové výzvy a dokážu sa tak ľahšie postaviť problémom.

5. Carpe Diem škola. Aiken, Ohio. Škola ako kancelária

Triedy majú podobu otvorených kancelárií tzv. open space-u a každý sedí vo svojej „kocke“ s počítačom, ktorý sprevádza študenta jeho vzdelaním. Školy navštevujú žiaci vo veku 8-17 rokov. Robert Sommers, riaditeľ školy tvrdí, že oni chcú vzdelanie takýmto spôsobom personalizovať. Študent sa totiž s akýmkoľvek problémom môže obrátiť na inštruktora.