Mestá zasvietia purpurovo: 17. november bude patriť „predčasniatkam“

OZ Malíček | 15. Nov 2018
Mestá zasvietia purpurovo: 17. november bude patriť „predčasniatkam“
foto: OZ Malíček

17. novembra si pripomenieme Svetový deň predčasne narodených detí.

Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenie bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilo a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné.

Mestá sa rozžiaria na purpurovo

Pri tejto príležitosti organizuje občianske združenie Malíček viaceré podporné podujatia a mnohé slovenské dominanty sa rozžiaria purpurovou farbou. 

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva.  Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu. 

Malíček pomáha predčasniatkam

Občianske združenie Malíček už sedem rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku. Malíček vznikol z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Ako ďalej vysvetľuje Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia Malíček a zároveň staničná sestra na oddelení s predčasne narodenými deťmi:

„Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Našim poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou.”

Predčasne narodení novorodenci
Prečítajte si tiež:

Predčasne narodení novorodenci 

17 november je Svetový deň predčasne narodených detí

K zvýšeniu povedomia o problematike predčasne narodených detí každoročne napomáha aj Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý si celý svet pripomína 17. novembra. 

Občianske združenie Malíček každoročne organizuje pri tejto príležitosti v rámci Slovenska rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Tento rok sa konal v poradí už 7. ročník odovzdávania cien Purpurové srdce. Malíček v tento benefičný večer oceňuje osobnosti, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde.

Purpurové srdcia sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však natoľko silné, aby vydržali tvrdý úder. Život a smrť ide ruka v ruke a my môžeme ďakovať medicíne, pokroku a predovšetkým starostlivosti zdravotného personálu za to, že aj extrémne nezrelé deti sú dnes medzi nami – veselé a plné života“, opisuje Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia Malíček. 

Ďalšie aktivity, ktorými sa občianske združenie Malíček rozhodlo na Slovensku podporiť Svetový deň predčasne narodených detí, sú:

 • Slávnostný koncert – Prešov, 16.11.2018
 • Purpurový festival pre najmenších bojovníkov – Košice, 17.11.2018
 • Konferencia pre zdravotníkov a rodičov: Podpora rizikových novorodencov v prvých rokoch života – Košice, 17.11.2018, ako súčasť Purpurového festivalu
 • Fialová rozprávka – Martin, 17.11.2018
 • Osveta medzi študentami strednej zdravotníckej školy formou prednášok, diskusií a stretnutí –Trenčín, november 2018

V termíne 16. - 18.11.2018 sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí rozžiaria purpurovou farbou tieto dominanty: 

 • Bratislava - nová budova Slovenského národného divadla a vyhliadková veža UFO
 • Košice - Dóm sv. Alžbety a súsošie Immaculata
 • Prešov - Mestská radnica a vodárenská veža
 • Banská Bystrica - Hodinová veža
 • Martin - Divadelné námestie
 • Nové Zámky - Mestský úrad
 • Nitra - Chrenovský most a Divadlo A. Bagara
 • Trnava - Mestská radnica

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: