Máte už novembrové MAMA a ja?

Máte už novembrové MAMA a ja?
10.11.2016 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Editoriál aktuálneho vydania ako pozvánka na jeho listovanie.

Rastú nám ako z vody. Na deťoch vidíme, ako veľmi čas letí. Ono to tak nevyzerá, kým sú maličkí, plienkujúci, štvornožkujúci. Vo chvíli, keď začnú behať, rozprávať, je to už len krôčik ku kolektívu. A z toho škôlkarskeho sa, ani neviete ako, stane školácky... Po pár rokoch, ktoré vám pripadajú ako pár mesiacov, je z malého voňavého uzlíčka predpubertálny školák a vy dostanete strach. Bude všetko v poriadku? Nezlákajú ho kamoši na krivé chodníčky? Bude sa dobre učiť? Uplatní sa v živote?

S výchovou detí je to, ako keď staviate dom. Nadšení položíte prvé základy, tešíte sa, ako rastie a deň po dni vidíte reálnejšie kontúry toho, ako bude vyzerať. A časom, keď dom už bude stáť a vy v ňom budete žiť, najdôležitejšie budú jeho základy. Sú dosť pevné a ustojí dom aj búrky?

S výchovou detí je to ako so záhradou. Čo zasejete, to budete žať. Vidíte, ako z malého semienka rastie rastlinka stále silnejšia a pevnejšia. Ako sa o ňu staráte, tak vám bude kvitnúť i rásť. Všetko, úplne všetko na tomto svete vyžaduje starostlivosť, energiu a lásku. Ak ste sa starali dobre, vydrží aj silnejší vietor.

S výchovou detí to nebýva ľahké. Prídu búrky a príde aj vietor. Dni, kedy vás dieťa milovalo vystriedajú také, keď o vás bude pochybovať. Keď budete o sebe pochybovať aj vy sami. Nebojte sa tých chvíľ a pripravte sa na ne. Ak základy boli dobré, ak starostlivosť bola láskavá, aj búrka aj vietor len prehrmia a opäť vyjde Slnko. Z vašich uzlíčkov sa vyformujú osobnosti, ktoré sa v živote nestratia. Osobnosti, ktoré vždy budú vedieť, kde majú svoje základy a kde o nich bolo s láskou postarané.

Ak máte akékoľvek pochybnosti, strachy (lebo my, rodičia, ich občas máme...), nalistujte si novembrové vydanie MAMA a ja a pozrite si 10 tipov, ako vychovávať dieťa, kým sa stane tínedžerom.  Nepochybujem o tom, že sa len utvrdíte v tom, že vychovávate správne. Láska, nezabudnite. Tá je v tom všetkom ten základ a záruka šťastia.

Peknú jeseň, rodičia!

Jana Fialová
web manager