Marhuľové jadierka: Zázračný liek, alebo jed?

Marhuľové jadierka: Zázračný liek, alebo jed?
19.7.2018 v kategórii Infošky, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Marhuľové jadierka sú vďaka amygdalínu, teda vitamínu B17, považované za účinné proti rakovine. Ide o pomerne kontroverznú látku. Jej účinky potvrdili a zároveň aj vyvrátili niektoré štúdie.

B17: vitamín "proti rakovine"

Ochutnali ste už jadierka z marhuľových kôstok? Sú horké. Rovnako ako jadierka jablka, čerešní, sliviek. Za ich horkosťou je amygdalín. Látka, o ktorej sa už dlho diskutuje ako o látke, ktorá zabíja rakovinové bunky

Prečo je vitamín B17 účinný proti rakovine?

Za jeho tajomstvom jeho účinnosti je - kyanid. Zo zlúčeniny vitamínu B17 ho uvoľní  len enzým zvaný beta-glukozidáza, ktorého je v tele veľmi málo. Výnimkou sú rakovinové bunky.  To znamená, že B17 v nich uvoľní svoju toxickú zložku a rakovinové bunky „otrávi". Zabráni šíreniu rakovinových buniek, alternatívna medicína hovorí o prevencii.

Možno si marhuľové jadierka zobkáte nevedomky, už staršie generácie vedeli, že priveľké množstvo dokáže telo otráviť, minimálne spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Viac ako päť jadierok z marhuľových kôstok teda určite nekonzumujte. Ich horká chuť je kyanid, prudký jed.

B17 si doprajte v ovocí

Jadierka jabĺk, sliviek, čerešní či marhúľ je potrebné prehryznúť, aby sa z nich amygdalín uvoľnil. To, že sa tak stalo spoznáte podľa horkej chuti v ústach. Pozitívny účinok amygdalínu nastáva už v ústnej dutine, pôsobí proti zubnému kazu. Takže jablká pokojne konzumujte aj s jadierkami.  Pokojne si zobnite ja jadierka z kôstok marhúľ. ALE nič netreba preháňať.

O látke B17 vzniklo už mnohých štúdií, teoretických i praktických a zatiaľ čo je pozitívne protirakovinotvorné účinky na jednej strane potvrdili, ako to už býva, boli aj označené za "placebo". Jedno je však isté, v malom množstve nič neškodí.

Pokiaľ by ste chceli zázračné účinky B17 využiť v prípade vážneho ochorenia, poraďte sa s lekárom a odborníkmi.

Zdroj: Doba jedová
Jeme zdravo: MARHUĽA
Prečítajte si tiež:

Jeme zdravo: MARHUĽA

Fotogaléria