Marhuľové jadierka: Zázračný liek, alebo jed?
Marhuľové jadierka sú vďaka amygdalínu, teda vitamínu B17, považované za účinné proti rakovine. Ide o pomerne kontroverznú látku. Jej účinky potvrdili a zároveň aj vyvrátili niektoré štúdie.
B17: vitamín "proti rakovine"
Ochutnali ste už jadierka z marhuľových kôstok? Sú horké. Rovnako ako jadierka jablka, čerešní, sliviek. Za ich horkosťou je amygdalín. Látka, o ktorej sa už dlho diskutuje ako o látke, ktorá zabíja rakovinové bunky.
Prečo je vitamín B17 účinný proti rakovine?
Za jeho tajomstvom jeho účinnosti je - kyanid. Zo zlúčeniny vitamínu B17 ho uvoľní len enzým zvaný beta-glukozidáza, ktorého je v tele veľmi málo. Výnimkou sú rakovinové bunky. To znamená, že B17 v nich uvoľní svoju toxickú zložku a rakovinové bunky „otrávi". Zabráni šíreniu rakovinových buniek, alternatívna medicína hovorí o prevencii.
Možno si marhuľové jadierka zobkáte nevedomky, už staršie generácie vedeli, že priveľké množstvo dokáže telo otráviť, minimálne spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Viac ako päť jadierok z marhuľových kôstok teda určite nekonzumujte. Ich horká chuť je kyanid, prudký jed.
B17 si doprajte v ovocí
Jadierka jabĺk, sliviek, čerešní či marhúľ je potrebné prehryznúť, aby sa z nich amygdalín uvoľnil. To, že sa tak stalo spoznáte podľa horkej chuti v ústach. Pozitívny účinok amygdalínu nastáva už v ústnej dutine, pôsobí proti zubnému kazu. Takže jablká pokojne konzumujte aj s jadierkami. Pokojne si zobnite ja jadierka z kôstok marhúľ. ALE nič netreba preháňať.
O látke B17 vzniklo už mnohých štúdií, teoretických i praktických a zatiaľ čo je pozitívne protirakovinotvorné účinky na jednej strane potvrdili, ako to už býva, boli aj označené za "placebo". Jedno je však isté, v malom množstve nič neškodí.
Pokiaľ by ste chceli zázračné účinky B17 využiť v prípade vážneho ochorenia, poraďte sa s lekárom a odborníkmi.