Letné peripetie: Čo vás môže v lete zaskočiť?

Letné peripetie: Čo vás môže v lete zaskočiť?
6.7.2016 v kategórii Infošky, autor Andrea Mániková, foto: istockphoto.com

Na letnej dovolenke nás môžu prekvapiť akékoľvek zdravotné ťažkosti. Okrem toho, že sú nepríjemné, vysiľujú organizmus. Možností, ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť, je viac. Najmä preventívne opatrenia majú zmysel.

Uštipnutie hmyzom

Veľmi nepríjemná a bolestivá záležitosť. Dobré je vedieť, že včely „pichnú“ len vtedy, ak sa cítia byť ohrozené. Včela si po bodnutí odtrhne so žihadlom časť zadočka aj s jedovatým háčikom a uhynie. Osy a sršne sú však oveľa agresívnejšie a na človeka útočia i spontánne. Ich žihadlo je hladké a preto môžu pichnúť opakovane.

Ako organizmus reaguje po bodnutí: lokálne začervenaním a vznikom svrbiacej vyrážky.

Vnímavejší ľudia alebo atopici majú sklon k búrlivejším prejavom, môže sa u nich veľmi rýchlo rozvinúť opuch tváre, vrátane jazyka, pier, očných viečok (aj keď žihadlo je na inom mieste tela), svrbenie, slzenie očí, žihľavka, zvracanie, hnačka, niekedy aj dýchacie ťažkosti až anafylaktický šok.

Ako postupovať po bodnutí?

V každom prípade čo najskôr odstráňte z rany žihadlo (pokiaľ bola pôvodcom včela). Nikdy ho ale neberte medzi prsty, pretože tak sa do rany vstrekne ďalší jed z jedového vačku vytrhnutého z tela včely. Najlepšie je žihadlo naplocho odškrabnúť nechtom, alebo ostrejším predmetom (kreditnou kartou, tupým jedálenským nožom a pod.). Miesto vpichu ochlaďte studeným obkladom alebo ľadom. Proti svrbeniu môžete pri normálnej reakcii použiť tekutý púder.

Pri alergickej reakcii: stiahnite, pokiaľ je to možné, miesto nad bodnutím a takto obmedzte prúdeniu krvi. Ihneď podajte antihistaminikum (v tabletke či kvapkách). Na miesto vpichu môžete použiť lokálny anihistamínový gél alebo masť a vyhľadajte lekára.

Cestovateľské „nepríjemnosti“ – zlý spánok, zápcha a hnačka

Pri cestovaní do zahraničia je náš organizmus vystavený náhlym zmenám, ktoré oslabujú prirodzenú obranyschopnosť. Nie je nič neobvyklé, ak sa práve na dovolenke „ukážu“ poruchy spánku. Navyše zmena stravovacieho režimu a pobyt v odlišnom prostredí, horúčava či zmena hygienického štandardu prispievajú k celkovej vyčerpanosti. Spánok si doprajte kedykoľvek si oň vaše telo požiada. Aj krátky denný spánok prispieva k regenerácii. Ak neviete počas dňa spať, len tak si ľahnite, zatvorte oči a jednoducho oddychujte.  

Zápcha je ďalším sprievodným javom cestovania. V cudzokrajnom prostredí sa vystavujeme vplyvu „neznámych“ mikroorganizmov, aj nedostatočnému pitnému režimu či čiastočnej zmene potravy, ktorú konzumujeme. Tak je zápcha rýchlo na svete. V tomto prípade je pomoc veľmi jednoduchá – pomôžu probiotiká. Dnes je už vedecky dokázané, že probiotiká majú „zázračný“ vplyv na naše zdravie. Pomáhajú preventívne aj liečebne, udržujú imunitný systém v rovnováhe, tráviaci trakt chránia pred infekciami, povzbudzujú obranné mechanizmy, zlepšujú stráviteľnosť skonzumovaných potravín. Najmä pri cestovaní pozitívne vplývajú na trávenie. Je ich niekoľko druhov, preto sa v lekárni poraďte, aký druh by bol pre vás najvhodnejší.

Jediná cesta, ako môžeme dostať hnačkové ochorenie, je konzumácia kontaminovanej potravy alebo vody. Ku kontaminácii zeleniny dochádza tým, že rastie v pôde, v ktorej sú ľudské výkaly. Ovocie sa môže kontaminovať špinavou vodou alebo rukami. Surové mäso je často kontaminované nedostatočnou tepelnou úpravou, ktorá nezničí prítomné baktérie, tie sa pomnožia a po konzumácii takéhoto jedla vznikne ochorenie. Ku kontaminácii už navarenej potravy dochádza pri nedodržaní základnej hygieny.

Priebeh a komplikácie hnačky sú tým závažnejšie a častejšie, čím je dieťa mladšie. Najmä v dojčenskom veku môže rýchlo viesť k rozvoju závažných stavov, ako je dehydratácia a rozvrat vnútorného prostredia. Komplexnou možnosťou liečby je užitie rehydratačných  roztokov (obnovia úbytok tekutín v organizme) a adsorbenciá, ktoré znižujú počet stolíc i trvanie hnačky.

Dehydratáciou organizmu sú najviac ohrozené deti!

Najväčšiu časť nášho tela tvorí voda, je to až 60 %, čo znamená, že pri hmotnosti 60 kg máme v sebe až 36 kg vody. Na rozdiel od energie, ktorú si vieme „uložiť“ do zásoby, s vodou to nedokážeme. Z organizmu ju vylučujeme niekoľkými spôsobmi: vylučovaním, dýchaním, odparovaním, potením. Preto je prijímanie tekutín dôležité pre udržanie rovnováhy v dostatočnom množstve.

Najviac ohrozenou skupinou sú malé deti, ktoré nevedia rozoznať a vyjadriť svoju potrebu pitia. Navyše majú obrat vody v organizme oveľa rýchlejší a majú menšiu bezpečnú toleranciu, ktorá ich chráni pred možnými negatívnymi dôsledkami pri nedostatku vody.

Na uhasenie smädu deťom podávame vodu, jemné stolové vody, ovocné a bylinkové čaje, čerstvé ovocie a zeleninové šťavy, džúsy. Džúsy a zeleninové šťavy so 100 % podielom ovocnej alebo zeleninovej zložky môžeme zriediť s vodou v pomere 1:1. Okrem obsahu vitamínov a minerálnych látok takýto nápoj obsahuje vlákninu, ktorá sa výborne osvedčila v čase letných horúčav, keď mnoho detí odmieta jesť, alebo sa stravuje len veľmi striedmo.

TIP na letný drink
3 dl pomarančovej šťavy
1 dl mrkvovej šťavy
2 lyžičky citrónovej šťavy
1 dl nesýtenej minerálky

Aby ste si boli istá, že dieťatko netrpí smädom, sledujte:

 • počet pomočených plienok (malo by ich byť 5 – 6 za 24 hodín);
 • veľkú fontanelu (na hlavičke, neuzatvorené lebečné kosti). Za normálnych okolností je blanka, ktorá fontanelu chráni, v jednej rovine so zvyškom hlavičky. Pokiaľ má dieťa problém s hydratáciou, fontanela prepadáva, urobí sa akoby „lavórik“;
 • pokožku dieťaťa, jej farbu a elasticitu. Deti, ktoré majú problém s dostatkom tekutín majú suchú pokožku a farba nie je ružová;
 • celkovú reaktivitu dieťaťa, jeho záujem o okolie, prípadnú apatiu.

Odporúčané množstvá tekutín pre vaše dieťa:

Vek dieťaťa                Denná potreba tekutín
6 mesiacov - 1 rok     900 -1 200 ml
1 - 2 roky                 1 200 -1 500 ml
3 - 4 roky                 1 500 -1 800 ml
5 - 7 rokov               1 800 -2 000 ml
8 rokov a viac           2 000 ml
    

Bezpečné rady, alebo čo hovorí zdravý rozum:

 • Pite 1,5 – 3 litre tekutín pravidelne v malých dávkach, hoci aj po dúškoch každých 10 – 15 minút.
 • Tekutiny prijímajte aktívne. Nečakajte, kým pocítite smäd!
 • Perlivé minerálky vymeňte za tie bez bubliniek. Odporúčaný obsah minerálov by mal byť v rozsahu 150 – 400 mg/l. Vyberajte minerálky s obsahom horčíka, pretože ten sa dostáva von potením. Jeho nedostatok vám telo dá pocítiť kŕčmi a predčasným sťahovaním maternice.
 • Na kocky ľadu radšej zabudnite! Ľadový nápoj spôsobí v horúčavách organizmu termoregulačný šok. Preto zvoľte radšej vlažný nápoj než studený. Navyše na dovolenke pravdepodobne nepoznáte zdroj vody, z ktorej bol ľad vyrobený, preto zbytočne neriskujte. Aj v kockách ľadu môže byť nákaza!
 • Všade (nielen na dovolenke), ak sa neviete presvedčiť o nezávadnosti zdroja pitnej vody, pite vodu len z originálne zabalených fliaš.
 • So zmrzlinou len opatrne. Nielen preto, že zmrzlina je pre svoj vysoký obsah tuku zdrojom cholesterolu a cukru. V letných dňoch môže konzumácia zmrzliny vyvolať žalúdočné kŕče, či spustiť vírusovú infekciu. Okrem toho, čerstvá zmrzlina môže byť zdrojom salmonelózy. Zmrzlina je rizikom aj pre alergikov. Niektoré ingrediencie, ktoré sa do zmrzlín pridávajú, môžu vyvolať alergickú reakciu.
 • Dbajte na to, aby ste si potraviny, napr. ovocie oplachovali a zuby umývali bezpečnou vodou. Uprednostňujte ovocie, ktoré sa šúpe ako sú banány a pod., nejedzte však plody s poškodenou šupou.
 • Jedzte len pokrmy, ktoré prešli dostatočnou tepelnou úpravou, vyhýbajte sa surovým darom mora a nedovareným jedlám z mäsa či vajec.
 • Vyhýbajte sa šalátom, ktoré mohli byť umývané kontaminovanou vodou, aj potravinám, ktoré mohli byť prístupné hmyzu.
 • Nekupujte potraviny od pouličných predajcov ani iné potraviny, kde je už na prvý pohľad jasný nízky hygienický štandard.