KYSELINA LISTOVÁ je dôležitá nielen v období tehotenstva, ale v prvých rokoch života dieťaťa

HiPP | 25. november 2021
Kyselina listová
foto: HiPP

Väčšina budúcich mamičiek sa po zistení tehotenstva zameria na životosprávu. Snažia sa bábätku v brušku poskytnúť dostatok všetkých vitamínov. Práve kyselina listová je tým najzákladnejším "vitamínom matiek".

Kyselina listová

Je potrebné uviesť, že kyselina listová je všeobecný názov pre skupinu vitamínov B9. Tehotné ženy majú značne zvýšenú potrebu práve tejto kyseliny, v období gravidity a dojčenia jej potreba vzrastie až o 50 %. Hrá totiž zásadnú úlohu vo vývoji dieťaťa po celú dobu gravidity a tiež proti mnohým vrodeným vadám (poruchy neurálnej trubice, spina bifida, anomálie srdca, pier, či aj nízka pôrodná hmotnosť, potraty). Avšak nie je potrebná iba v tehotenstve, ale aj po narodení bábätka.

Je dôležitým stavebným kameňom pre zdravý vývoj dojčaťa, batoľaťa i malého dieťaťa. V tomto zásadnom období potrebuje organizmus dieťaťa kyselinu listovú najmä na správne delenie buniek a rast, podporuje tvorbu krvi a vývoj mozgu.

ROZLIŠUJTE FORMY KYSELINY LISTOVEJ

Avšak je potrebné rozlišovať pojmy. Ľudia si často myslia, že všetky formy vitamínu B9 – teda kyselina listová, folát, folacín či naštiepená kyselina listová majú pre organizmus rovnaké prospešné účinky. Ale nie je tomu tak. Kyselina listová je označenie pre syntetickú formu vitamínu B9, ktorá sa bežne používa v doplnkoch stravy alebo v dojčenskej výžive (alebo tiež ako kyselina pteroylmonoglutámová). Aby bola ako vitamín pre organizmus prospešná, musí ju telo v niekoľkých krokoch najprv zložito premeniť na aktívnu – „štiepenú“ formu (odborne aktívny folát či aj bioaktívny folát).

AKO SA KYSELINA LISTOVÁ V TELE AKTIVUJE?

Kyselina listová sa v organizme v niekoľkých krokoch metabolicky mení na aktívnu naštiepenú kyselinu listovú (aktívne/bioaktívne foláty). Až táto forma je pre organizmus využiteľná a prospešná: podieľa sa na replikácii DNA pri delení buniek a tvorbe červených krviniek. Odhaduje sa, že až polovica žien nemá enzymatické vybavenie na to, aby sa dostatočné množstvo kyseliny listovej premenilo na (bioaktívny) folát (naštiepenú kyselinu listovú) a teda ho má nedostatok.

Plošné testovanie na deficit týchto enzýmov sa štandardne u lekára nevykonáva. Iba naštiepená kyselina listová je ľahko každým využiteľná. Ľudské telo ju totiž nemusí nijako zložito spracovávať či premieňať.

ZÁZRAČNÉ MATERSKÉ MLIEKO

Materské mlieko obsahuje okrem iných živín (napr. probiotiká, prebiotiká) aj kyselinu listovú, prevládajúce zastúpenie má práve naštiepená kyselina listová (odborne metyltetrahydrofolát). Pre bábätko je materské mlieko jej jedinečným zdrojom. To znamená, že dojčením poskytuje mamička svojmu dieťaťu aktívnu naštiepenú kyselinu listovú. Bábätko už nemusí kyselinu listovú metabolicky meniť, naštiepená kyselina listová má v materskom mlieku prospešný účinok ihneď a využije ju tak každé bábätko. Podieľa sa na jeho zdravom raste a vývoji.

Kyselina listová v materskom mlieku u bábätka podporuje:

  • Rast organizmu a delenie buniek – tvorba červených krviniek, syntéza DNA, rast a delenie buniek
  • Krvotvorbu + kardiovaskulárny benefit
  • Vývoj mozgu a nervovej sústavy
  • Imunitu – ochrana proti patogénom (tvorba a normálne fungovanie T-lymfocytov)

kyselina listová

POTRAVINY S VYSOKÝM OBSAHOM KYSELINY LISTOVEJ

Treba uviesť, že nielen pre ženy tehotné a dojčiace je dostatočný prísun kyseliny listovej dôležitý, dôraz na jej príjem by mali klásť aj ženy, ktoré sa otehotnieť ešte len snažia. A práve preto je dobré zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré sú na ňu bohaté. A ktoré to sú?

  • zelené šaláty
  • zelenina (napr. brokolica, paradajky)
  • zemiaky
  • vajcia
  • mäso
  • celozrnné výrobky

Treba však podotknúť, že kyselina listová je veľmi citlivá. Teplo, svetlo aj kyslík ju dokážu v potravinách takmer zničiť. Preto je ideálne zaradiť v tomto období navyše aj špeciálne potravinové doplnky. O tom sa však vždy radšej poraďte s vašim lekárom (gynekológom). 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: