K zdravým a pekným zubom vedie len jedna cesta

K zdravým a pekným zubom vedie len jedna cesta
15.10.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: www.veselezubky.sk

Škôlkarský vek, teda tri až šesť rokov, je najvhodnejší čas na vzdelávanie detí hravou formou v rôznych oblastiach. Určite nezanedbateľným je poznávanie a uvedomovanie si vlastných zúbkov, ale nie vtedy, keď je už neskoro, keď zúbky bolia.

Takáto negatívna skúsenosť v útlom veku, spojená prípadne ešte s následným, pre dieťa nepríjemným ošetrením, prináša jeho negatívny postoj k zúbkom a všetkému, čo s nimi súvisí, teda aj k hygiene.&nb

Deti si musia čistiť zúbky správne

Bohužiaľ, v mnohých rodinách sa dodnes vníma zubný kaz ako niečo, čomu sa nedá vyhnúť, a to aj napriek tomu, že si deti zúbky „čistia“. Veľmi často deti tento postoj rodičov preberú, veď je podporovaný aj výrokmi starých rodičov, napríklad „v našom veku sme si zuby nečistili a sme tu“, „veď mliečne zuby vypadajú, načo sa o ne starať a ošetrovať ich“, pričom so samozrejmosťou si tretie zuby vykladajú na noc do pohára.

Nehovoriac o nevhodných stravovacích návykoch plných sladkej lepkavej stravy, ktorá je často „za odmenu“. Keď si dieťa vsunie zubnú kefku s dávkou pasty do úst a pošúcha ňou sem a tam, mnohí dospelí to považujú za dostatočné. O ignorácii každovečerného dočisťovania nehovoriac.

Prekonať tento nesprávny postoj individuálne v rodinách je dosť nereálne a málo adresná osveta neprináša žiadaný efekt. I keď rodinné „hniezdo“ je pre dieťa tým hlavným, škôlka je miesto, kde sa dieťa socializuje, stretáva sa s inými deťmi a profesionálnymi pedagógmi. Vďaka presnejšie organizovanému režimu v pravidelných činnostiach je miestom na odovzdanie dôležitých informácií a praktickej realizácie správnych návykov. V školskom veku môže byť už veľakrát neskoro a škody spôsobené na trvalých zuboch sú už nezvratné. 

Sila detského kolektívu spolu s veselozúbkovými pesničkami dokáže zlomiť aj toho najvačšieho odporcu čistenia zúbkov. Pozornosť a pamäť v tomto veku sú ešte nestále a sú ovplyvnené vonkajšími podnetmi, najmä tými najsilnejšími.

Pesničky a rozprávky zo Zúbkového kráľovstva pomáhajú deťom osvojiť si návyky a napodobniť správne čistenie zúbkov.

Napokon všade okolo seba, v reklamách, časopisoch či letákoch, vidia deti a dospelých s peknými zubami. K tým vedie len jedna cesta – každodenné umývanie každého zúbka z každej strany, pekne krok za krokom. To, čo sa zdá na začiatku zdĺhavé, prejde do každodennej nevyhnutnosti a rutiny. Okrem vynaloženého času a trochu námahy pravidelné čistenie zúbkov nestojí peniaze a vylúči bolesti a trápenia po nociach a čakania na pohotovosti. Samozrejme, bez rodičovského dočisťovania a dozoru to nefunguje!

A práve prostredie materskej školy môže výraznou mierou pomôcť v šírení osvety v oblasti ústnej hygieny u našich najmenších. Budeme radi, ak sa aj materské školy vašich detí zapoja do zúbkovej osvety a spoločne tak pomôžeme zlepšiť nielen stav chrupu, ale aj zdravie detí.

Materské školy sa môžu do projektu zaregistrovať veľmi jednoducho, a to vyplnením registračného formulára na stránke www.veselezubky.sk spolu so zaslaním pár fotografií z Dňa Veselých zúbkov v škôlke podľa inštrukcií z prihlášky, a to v termíne od 15. októbra do 14. decembra 2018. Na webe nájdete aj všetky potrebné informácie k súťaži. Vyhrať je možné jeden z ôsmich koncertov Zúbkovej hliadky, vybrané produkty z portfólia vlastných značiek dm v celkovej hodnote 17 000 eur, ako aj ďalšie skvelé ceny.

Doprajte svojim deťom možnosť osobne sa stretnúť so Zúbkovou hliadkou. A navyše, každá trieda, ktorá sa zapojí do projektu, získava jedinečného plyšového Zubožrúta. 

Tešíme sa na všetky veselozúbkové fotky a želáme s Veselými zúbkami opäť veľa zábavy!

MUDr. Katarína Bartonková

zubná lekárka

www.veselezubky.sk