Fakty o mužskej materskej: TOTO by ste mali vedieť
foto: istockphoto.com
Kým v roku 2013 poberalo materskú dávku len 308 mužov, v roku 2018 ich bolo zhruba 12-tisíc. Uvažujete o nej?
Mužská "materská" dovolenka:
- Od roku 2019 môžu byť s deťmi dokonca obaja rodičia súčasne – matka s novonarodeným dieťaťom na materskej, otec so starším, povedzme dvojročným dieťaťom na rodičovskej. Avšak, ak majú len jedno dieťa, nemôžu poberať aj materskú aj rodičovský príspevok súčasne.
- Výška materskej je 75 % z hrubej mzdy (najviac však 1458,50 eur).
- Otec je na materskej 28 týždňov (ak ide o osamelého otca 31 týždňov, ak má dve deti na starosti tak 37 týždňov – v prípade dvojičiek sa teda oplatí ísť na materskú postupne – najprv sa starať o jedného, a potom druhého potomka).
- Otec môže popri „materskej“ aj pracovať. Buď u iného zamestnávateľa alebo na novú zmluvu – ale nie na plný úväzok (čiže buď polovičný úväzok, na zmluvu či faktúru, ak má firmu).
- Otec by mal požiadať o dávku materské minimálne 28 týždňov predtým, ako dieťa dovŕši 3 roky (po tretích narodeninách dieťaťa už rodič nemôže poberať materské, tak aby sa otcovi mu zbytočne neskrátilo)
- Pre oboch platí, že musia byť poistení min. 270 dní za posledné dva roky a nemať dlhy v poistení, mama musí podpísať dohodu o tom, že otec prevezme starostlivosť o dieťa (tlačivo má Sociálna poisťovňa na webovej stránke).
- Nemusí to byť nutne manžel, stačí, keď je to otec dieťaťa alebo pestún.
- Mama sa buď vráti do zamestnania, alebo nastúpi na úrad práce ako nezamestnaná a odvody jej opäť platí štát, alebo ostane na neplatenej rodičovskej (čiže nenastúpi do práce, ale miesto jej zamestnávateľ musí podržať do veku 3 rokov dieťaťa, vtedy si ale musí platiť zdravotné poistenie 66,78 eur).
Prečítajte si tiež: