Exemplárna pokuta pre spoločnosť Johnson & Johnson za výrobky s azbestom. Nachádzal sa aj v detských púdroch

Exemplárna pokuta pre spoločnosť Johnson & Johnson za výrobky s azbestom. Nachádzal sa aj v detských púdroch
9.8.2018 v kategórii Infošky, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Detské púdre a zásypy na intímnu hygienu obsahovali nebezpečný Azbest! 4, 69 miliardy dolárov musí Americká spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) zaplatiť 22 ženám, ktoré tvrdia, že po používaní hygienických potrieb s obsahom mastenca s azbestom ochoreli na rakovinu vaječníkov. Ide doteraz o najvyššiu sumu, ktorú musí firma čeliaca viacerým podobným žalobám zaplatiť.

Proti spoločnosti bolo podaných viacero žalôb už aj v minulosti. Nielenže boli produkty obsahujúce mastenec (mastenec je v podstate zásyp. Používa sa na pokožku, aby bola suchá. Jednou z mála výhod mastenca je, že je lacný) v minulosti spojené s rakovinou vaječníkov, ale tiež sa zistilo, že sú kontaminované azbestom, činidlom spôsobujúcim rakovinu.

Firma mala dôkazy o obsahu azbestu vo svojich výrobkoch

Podľa obhajcov žalujúcich žien:

"Už viac ako 40 rokov Johnson & Johnson získal dôkazy o obsahu azbestu vo svojich produktoch ... Dúfame, že tento verdikt bude precedensom, že povedie k lepšiemu informovaniu lekárskej komunity a verejnosti o spojení medzi azbestom, práškom mastenca a rakovinou vaječníkov".

Porota po vypočutí približne desiatky expertov uznala nárok žien na odškodné vo výške 550 miliónov dolárov. Stanovila však aj exemplárnu pokutu, firme nariadila zaplatiť ďalších 4,14 miliardy dolárov.

Johnson & Johnson sa verdiktu bráni

„Johnson & Johnson je hlboko sklamaná verdiktom, ktorý bol výsledkom od základu neférového procesu,“ uviedla podľa agentúry Reuters spoločnosť vo vyhlásení.

J&J kvôli produktom obsahujúcim mastenec rieši niekoľko tisíc žalôb. V mnohých podobných prípadoch dostala firma nariadené vyplatiť už stovky miliónov dolárov.

Súvislosť medzi používaním púdru a rakovinou vaječníka u žalujúcich žien, bola potvrdená

Obhajcovia žalujúcich žien potvrdili na základe dokumentácie, že úradníci vedeli o azbeste, ktorý bol  nájdený v jeho púdroch s mastencom. Napriek tejto skutočnosti, ich výrobky neobsahovali varovanie. Mastenec je ílový minerál, ktorý je ľahko rozdvriteľný na prášok. Predáva sa ako detský zásyp, alebo zásyp na intímnu hygienu.

Tisíce súdnych sporov, ktoré v súčasnosti prebiehajú proti spoločnosti J & J, sú varovným prstom pre spotrebiteľov. Ženy sú denne vystavené priemerne 168 chemikáliám v osobnej starostlivosti (muži, 85), z ktorých mnohé sú spojené s rakovinou, reprodukčnou toxicitou, alergiami, astmou a ďalšími zdravotnými problémami.

pozn: Pri výbere kozmetických a hygienických produktov sledujte označenie talc free.

Zdroj: www.healthnutnews.com
         www.etrend.sk