dm už po piatykrát podporí výnimočné aktivity a projekty na Slovensku
Spoločnosť dm drogerie markt pokračuje už piaty rok v najväčšej iniciatíve na podporu dobrovoľníctva pod názvom dm {spoločne}. Tento rok hľadá dm výnimočné projekty a aktivity cez nový projekt Klíma nás spája, ktorý pripravuje v spolupráci s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Nový projekt Klíma nás spája
„Už päť rokov spolu so svojimi zákazníkmi podporujeme vybrané projekty, ktoré zlepšujú podmienky na život v našej spoločnosti. Životné prostredie je jednou z oblastí, ktoré sme sa rozhodli v rámci zodpovedného podnikania našej spoločnosti podporovať, a preto sa nielen finančne spolupodieľame aj na projekte Klíma nás spája. Klimatické zmeny sa totiž týkajú nás všetkých, a práve preto musí so zmenou začať každý sám od seba, či už ako jednotlivec, alebo ako spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu,“ povedal Martin Podhradský, konateľ spoločnosti dm drogerie markt.
Podstatou tohtoročnej aktivity sú adaptačné opatrenia na zmenu klímy v 25 vybraných obciach, mestách alebo mestských častiach prostredníctvom ich praktickej realizácie. Do projektu Klíma nás spája tak môže byť zapojené mesto, mestská časť, obec alebo združenie, ktoré sa zaoberá environmentálnou tematikou v rámci konkrétneho mesta, mestskej časti alebo obce.
„Postupne sa prebiehajúca klimatická zmena už začala označovať za klimatickú krízu. Dôsledky pociťujeme všetci v podobe vyšších teplôt, sucha a prívalových dažďov. Je preto dôležité pripraviť našu krajinu na tieto zmeny, aby sa čo najviac zmiernili ich vplyvy. Na to slúžia príklady dobrej praxe vytvorené v rámci projektu Klíma nás spája, ktorý umožňuje vytváranie malých lokálnych opatrení, slúžiacich ako inšpirácie pre okolité mestá a obce, či vytváranie väčších opatrení,“ hovorí Petra Ježeková, manažérka projektu z CEEV Živica.
Chceme zlepšiť prostredie
Adaptačné opatrenia na zmenu klímy sú momentálne environmentálnou prioritou nielen na globálnej, ale aj na európskej a národnej úrovni. Aby sa téma nestala iba teóriou či neuchopiteľnou stratégiou, ponúka dm {spoločne} vybraným projektom škálu adaptačných opatrení, ktoré sú v rámci projektu cenovo dostupné, replikovateľné a realizovateľné, ako napríklad:
- dažďová záhrada,
- vertikálna zeleň,
- vegetačné steny,
- zber dažďovej vody,
- priepustné chodníky,
- zatrávňovacia dlažba,
- výsadba remízok,
- výsadba sprievodnej vegetácie vodných tokov,
- revitalizácia mokradí a rašelinísk,
- prírode blízka údržba zelene,
- zelená strecha
- tvorba zatrávnených vsakovacích pásov, infiltračných priekop
- a mnohé ďalšie.
Podmienky prihlásenia
V rámci projektu hľadá dm projekty a aktivity zamerané na klimatické opatrenia v mestách, mestských častiach alebo obciach. Prihlásiť sa môžu individuálne alebo ich možno odporučiť cez www.dm-spolocne.sk v termíne od 2. septembra do 15. októbra 2019. Podmienkou na účasť na projekte zo strany miest, mestských častí a obcí je poskytnutie miestnych dobrovoľníkov, ako aj lokálna mediálna komunikácia projektu.
Podmienky prihlásenia sú uvedené na webovej stránke. Vyzvať do projektu mesto, obec, mestskú časť alebo organizáciu a dať jej informáciu o projekte Klíma nás spája môže urobiť každý, a to prostredníctvom sekcie „odporučiť iniciatívu“ na webovej stránke projektu.
Výber projektov
Spolupracovníci dm a odborná porota zložená z odborníkov CEEV Živica a iných environmentálnych organizácií do polovice novembra 2019 vyberú 25 projektov, ktorým spoločne ponúknu nasledovnú podporu:
- zdravé ruky – dobrovoľnícku prácu spolupracovníkov dm a zákazníkov,
- lokálnu komunikačnú podporu – výzvu na zapojenie sa do projektu/aktivity v predajniach dm,
- finančný príspevok 1600 eur na realizáciu projektu, vďaka ktorému spravíte svoje okolie lepším a krajším,
- úhradu nákladov centru CEEV Živica pre potreby projektu, ako napríklad počiatočný audit projektu, trojdňový vzdelávací workshop pre zástupcov samosprávy vo vzdelávacom centre Zaježová, webinár pre zástupcov miest a obcí so zástupcami CEEV Živica, individuálne konzultácie so zástupcami CEEV Živica či školiace materiály.
dm podpora na lokálnej úrovni
Patronát nad iniciatívou opäť preberajú jednotlivé filiálky, čím sa na lokálnej úrovni vytvára a prehlbuje susedský vzťah medzi spolupracovníkmi a zákazníkmi dm, ale aj zástupcami rôznych lokálnych organizácií. Tak sa dm, zosobnená vo svojich spolupracovníkoch, stáva dobrým susedom svojich zákazníkov.
dm {SPOLOČNE} 2016 – 2019
V predchádzajúcich štyroch ročníkoch (2016 – 2019) sa do iniciatívy dm {SPOLOČNE} prihlásilo celkovo 692 projektov a aktivít, z ktorých dm a odborná porota vybrali 143, lokalizovaných v okolí filiálok dm v rámci celého Slovenska. Tie sa s pomocou 879 spolupracovníkov a 997 zákazníkov dm aj zrealizovali. Spoločne bolo odpracovaných viac ako 13 500 dobrovoľníckych hodín.
Na www.dm-spolocne.sk je môžné priebežne sledovať prihlasované aktivity a projekty, termíny na zapojenie sa, ako aj fotky a správy zo spoločne zrealizovaných aktivít.