Dajte deťom zdravý úsmev

Dajte deťom zdravý úsmev
28.6.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: Notino

Je niečo čarovnejšie ako šťastný detský úsmev? Viete, ako sa starať o zúbky dieťatka, aby bol ich úsmev aj zdravý? Treba sa oň starať od útleho detstva.

Prvé zúbky sa môžu objaviť už vo veku troch mesiacov. Trojročné dieťatko by malo mať kompletný detský chrup, ktorý má 20 zúbkov. Ich rast je pre bábätká bolestivý, a preto je neraz sprevádzaný nepokojom, podráždenosťou a plačom. Ako prvé väčšinou vyrastú spodné rezáky.

Starostlivosť o mliečne zúbky je dôležitá

So správnou starostlivosťou treba začať čím skôr. Keď zuby začínajú rásť, kúsacie krúžky a hryzadielka nielen čistia ďasná, ale deti sa hryzením upokoja.

Zo začiatku by mala mamička len ľahko stierať z ďasien a prvých zubov povlak navlhčenou gázou.  Zubnú kefku možno používať po prerezaní mliečnych zadných zubov.  Práve prvá detská zubná kefka je veľmi dôležitá.

curaprox

Deti treba postupne naučiť pravidelnému čisteniu zubov. Veľa odpozorujú od rodičov. Sledujú, akým spôsobom si  umývajú zuby, ako držia kefku. Najlepšie ich to naučíte, ak si ich budete čistiť spolu minimálne dva razy denne po dobu dvoch minút. Keď deti zistia, že aj dospelý to tak robí, budú ho chcieť napodobniť. Časom si na to zvyknú a nebudete potrebné presviedčať ich, že sa to musí a nesmú zabudnúť.

Ako vybrať zubnú kefku?

Dobrou cestou je učiť ich veselým  spôsobom. Nechajte ich vybrať si zubnú kefku alebo pohárik na vodu s obľúbeným zvieratkom. Vitalcare Batman  ponúka kefky s rozprávkovými postavičkami, ktoré hravou formou prehlbujú hygienické návyky. Zaujímavosťou je, že má časovač, ktorý bliká a zaistí tak dostatočne dlhú dobu čistenia.

curaprox

Je dôležité vyberať kefky, ktoré bez problémov deťom sadnú do rúk, majú jemné vlákna a neporania tak jemnú sliznicu. Presne také nájdete v ponuke švajčiarskej značky Curaprox. Mäkké zubné kefky i veľa poučných materiálov deťom ukáže dôležitosť umývania zúbkov bez toho, aby sa toho báli.

Upozornenie:

Do troch rokov väčšinou deťom pomáhajú s čistením rodičia, pretože deti ešte nevedia so zubnou kefkou správne zaobchádzať.