Čo zdvihneš zo zeme do piatich sekúnd, môžeš zjesť: Je to pravda?

Čo zdvihneš zo zeme do piatich sekúnd, môžeš zjesť: Je to pravda?
13.6.2018 v kategórii Infošky, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Toto pravidlo je pomerne rozšírené a pre mnohých z nás je pohodlné držať sa ho. Veď komu občas niečo nevypadne na zem, nehovoriac o deťoch....

Pravidlo piatich sekúnd

Poznáte ho? Jedlo, ktoré spadlo na zem a bolo do piatich sekúnd zdvihnuté, je možné zjesť, baktérie  sa na neho ešte „nestihli" prilepiť. 

Pravidla piatich sekúnd sa podľa výskumov drží viac ako 60 percent ľudí. Zaujímavé je, že pôvodca tohto nápadu nie je známy. Na druhej strane však prebehlo niekoľko výskumov, ktoré toto pravidlo spochybnili a aj vyvrátili.

Jedlo sa kontaminuje do jednej sekundy

Na kontamináciu jedla stačí aj jedna sekunda. Faktom ale zostáva, že čím dlhšie leží jedlo na zemi, tým viac baktérii ho napadne. Ale úplne čisté určite nie je!
Nie je dôležité, ako dlho je potravina vystavená baktériám, pretože ku kontaminácii dôjde prakticky ihneď. Zaujímavosťou je, že z koberca sa baktérie dostávajú do spadnutého jedla pomalšie, ako z podlahy. Môže zato jeho členitý povrch.

Poznámka:
Primeraná starostlivosť a čistota je úplne v poriadku. Držte sa však strednej cesty, "všetko s mierou". Sterilné prostredie nie je dobré pre dojčatá a malé deti, tie by mali prísť do kontaktu s mikroorganizmami, aby si na ne vytvorili imunitu.

Fotogaléria