Čo ste (možno) nevedeli o injekcii

injekcia, injekčná striekačka, história injekcie, inzulín, diabetes, schizofrénia
12.12.2017 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Injekčné striekačky sú v súčasnej dobe v oblasti aktívnej medicínskej starostlivosti najpoužívanejšou zdravotníckou pomôckou.

Uplatňujú sa v preventívnej, ambulantnej, ale aj domácej liečbe, v estetickej medicíne alebo dokonca pri liečbe vážnych duševných ochorení, akým je napríklad schizofrénia.

Alergici: Pozor na stres!
Prečítajte si tiež:

Alergici: Pozor na stres!

Prvýkrát sa injekčná striekačka objavila už v 1. storočí, kedy ju Aulus Cornelius Celsus, jeden z najväčších rímskych lekárskych spisovateľov, odporučil ako vhodný nástroj na odstránenie cudzích telies z ucha.

Od striekačky slúžiacej na výplachy a čistenie rán sa k vnútrožilovému použitiu s pripojením injekčnej ihly prešlo v 17. storočí, kedy sa pomocou nej liečila horúčka u vojakov.

Do ambulantnej liečby pacientov sa začali injekcie postupne začleňovať až v 19. storočí. Za „otca injekcií“ sa považuje škótsky lekár Alexander Wood. Jeho injekčná striekačka bola využívaná hlavne na lokálnu anestéziu morfínom.

Objav inzulínu v roku 1922 znamenal nárast užívania injekcií a v druhej polovici 19. storočia sa v Paríži prvýkrát vyrobila celosklenená injekčná striekačka. Nie dlho po tom bol udelený prvý patent na plastovú striekačku. Boli to práve 50. roky 19. storočia, s ktorými sa spája začlenenie injekcií do bežnej lekárskej praxe. Od tej doby už ubehlo viac než 160 rokov a injekcie sa stali neodmysliteľnou súčasťou zdravotníckej starostlivosti.

injekcia, injekčná striekačka, inzulín, cukrovka, infúzia

Niečo o injekciách

  • Najrozšírenejším ochorením, ktoré sa lieči pomocou injekcií, je v súčasnosti diabetes. Cukrovkári si svoj život bez inzulínovej injekcie snáď už ani nedokážu predstaviť. Podobne sú na tom silní alergici, ktorým adrenalínové injekcie pomáhajú zabrániť nástupu anafylaktického šoku po požití potravín so silnými alergénmi alebo poštípaní hmyzom. Adrenalínové injekcie sú tiež súčasťou vybavenia každej sanitky a ambulancie urgentného príjmu, kde sa používajú pri resuscitácii.
  • Injekcie sa vo väčšom meradle začínajú využívať aj v hormonálnej liečbe. Používajú sa hlavne u žien, a to ako antikoncepčný prostriedok alebo na riešenie problémov s otehotnením.
  • Injekčná liečba sa používa tiež u očných ochorení, ktoré postihujú hlavne starších jedincov. Ide o vekom podmienenú makulárnu degeneráciu (VPMD), pri ktorej sa do oka vpichuje výživový roztok.
  • V súčasnej dobe sa do popredia dostáva aj liečba duševných ochorení pomocou antipsychotík v injekčnej forme. Len schizofréniou v súčasnosti trpí asi 1-2 % celkovej populácie. Injekčná liečba zabezpečuje stabilnú hladinu účinnej látky v tele, eliminuje tlak na pacienta a kontrolu, či svoje lieky užil. Viac než polovica pacientov totiž prestane do pol roka lieky užívať, čo je jednou z častých komplikácií liečby. Injekčná forma podania lieku však tieto komplikácie dokáže do značnej miery eliminovať.
  • Menej známymi oblasťami využitia injekcií je karboxyterapia. Je to liečba založená na lokálnom pôsobení oxidu uhličitého v koži a svaloch. V dôsledku zlepšenia prekrvenia postihnutých oblastí sa rany hoja lepšie a zvyšuje sa aj celková výživa tkanív.