Atopický ekzém u detí: Pravidelná starostlivosť je dôležitá
Nepríjemné svrbenie, suchá a olupujúca sa koža. Atopický ekzém dokáže potrápiť okrem dospelých aj nejedno dieťa, pričom prvé príznaky sa môžu objaviť už v prvých mesiacoch po narodení. Aj keď dnes neexistuje liek, ktorý by atopický ekzém vyliečil, pravidelná starostlivosť o pokožku dokáže pomôcť.
Atopický ekzém je nepríjemné a stále častejšie ochorenie, ktoré môže byť obzvlášť náročné najmä pre deti. Nepríjemné a intenzívne svrbenie dá zabrať a zabrániť dieťaťu, aby sa škrabalo, je nemožné. Škrabanie však celú situáciu len zhoršuje. Navyše svrbenie vyvoláva u detí podráždenosť a nespavosť, sťažuje ich koncentráciu.
Atopický ekzém nie je len problémom súčasnej doby. Svrbením kože trpel s najväčšou pravdepodobnosťou už aj prvý rímsky cisár. Situácia sa stále zhoršuje a počet ľudí s atopickým ekzémom rastie.
Atopický ekzém a deti
Atopický ekzém alebo atopická dermatitída je zápalové kožné ochorenie, postihujúce dospelých i deti. Atopický ekzém nie je nákazlivý, avšak je dedičný – práve dedičnosť hrá významnú rolu pri vzniku atopického ekzému. V prípade, že sú obaja rodičia atopici, je až 80 % pravdepodobnosť, že atopickým ekzémom bude trpieť aj dieťa.
V súčasnosti je atopická dermatitída najčastejším kožným ochorením najmä u detí vo vyspelých krajinách sveta.
Atopický ekzém na tvári či rukách: Ako vyzerá atopický ekzém u detí?
Prvé prejavy atopického ekzému sa môžu objaviť medzi 2. a 6. mesiacom po narodení (dojčenská forma). K príznakom patrí začervenanie kože, objavujú sa nepríjemné, svrbivé vyrážky, deti sú mrzuté a nepokojné. Charakteristické je i mokvanie. Obvykle sa ekzém začína prejavovať na tvári a postupne sa rozšíri po celom tele dieťaťa.
V neskoršom veku (detská forma) sa nepríjemný ekzém objavuje napríklad na krku, rukách (zápästiach), lakťových či kolenných jamkách, no objaviť sa môže i na prstoch ruky alebo napríklad i na zadnej strane stehien. V čase puberty môže atopický ekzém celkom ustúpiť alebo prejsť do fázy dospelosti.
Včas rozpoznať atopický ekzém u detí môžete vďaka pomoci odborníkov.
Príčiny atopického ekzému u detí
Významný vplyv na vznik atopického ekzému má genetika. K ďalším príčinám patrí porušená kožná bariéra, a to nielen v súvislosti s genetickými zmenami, ale i vplyvom vonkajšieho prostredia – častejší výskyt pravdepodobne súvisí aj so znečistením životného prostredia.
Vyvolať či zhoršiť príznaky atopického ekzému môže i kontakt s alergénmi – vzdušnými (roztoče, peľ, plesne) či kontaktnými (parabény, kozmetika), pričom aj potrava môže pôsobiť ako alergén, napríklad také kravské mlieko, citrusy, orechy alebo vajcia.
Ako bojovať s atopickým ekzémom u detí
Liek, ktorý by vyliečil atopický ekzém, bohužiaľ, neexistuje. Pozitívom je, že pravidelná starostlivosť a liečba dokáže zabrániť zhoršovaniu atopického ekzému a minimalizovať jeho príznaky, dokonca ich aj úplne odstrániť. Pokožka si vyžaduje rôznu starostlivosť vo svojej chronickej aj akútnej fáze.
Atopický ekzém u detí: Starostlivosť v neakútnej fáze
Pokožku je dôležité počas chronických fáz pravidelne premasťovať vhodnými prípravkami, tzv. emolienčnými, ktoré zlepšujú hydratáciu kože, obnovujú kožný ochranný film a chránia pleť pred podráždením. Ich pravidelné používanie je podstatnou súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku a niekedy sa vďaka nim predĺži neakútna fáza choroby.
Vybrať si môžete z rôznych druhov zvláčňujúcich prípravkov. Napríklad v rade Eucerin AtopiControl nájdete emolienčné prípravky rôznych konzistencií, vo forme telových mliek, krémov, pleťových krémov aj sprchových olejov.
Atopický ekzém u detí: Starostlivosť v akútnej fáze
Pri akútnej fáze choroby sa k emolienčným prípravkom pridávajú lokálne aplikované lieky proti svrbeniu. Tieto lokálne aplikované krémy a masti obvykle obsahujú kortikosteroidy ako hydrokortizón.
Hydrokortizón veľmi rýchlo uľavuje od svrbenia pri vzplanutí choroby. Jeho dlhšie používanie však môže mať za následok negatívne vedľajšie účinky, a preto ho mnohí rodičia neradi pri akútnej fáze atopického ekzému u detí aplikujú. Pri dlhodobom používaní tiež stráca svoju účinnosť.
Pokiaľ chcete vo fázach vzplanutia obmedziť aplikáciu hydrokortizónu, môžete vyskúšať napríklad Eucerin AtopiControl Acute krém. Klinická štúdia preukázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má porovnateľný účinok ako 1 % hydrokortizón krém aplikovaný na atopickú pokožku.
Pri boji s atopickým ekzémom u detí je zároveň dôležité odstrániť všetky negatívne faktory dráždiace pokožku (agresívne pracie prostriedky, umelé látky apod.). Dodržiavajte tiež potrebné režimové opatrenia a pravidelné lekárske kontroly.