Ako čítať s bábätkami? Správna poloha bábätka a knihy je veľmi dôležitá
Vyberajte knižky pre bábätká zodpovedajúce jeho veku a predíďte nesprávnym polohám pri čítaní, ktoré môžu bábätku uškodiť.
Máte doma malé bábätko a premýšľate, kedy je ten správny čas začať si s ním čítať? Oslovili sme expertov z Babyknihy.sk a BabyBalance, aby nám o čítaní s bábätkami povedali viac.
Po knihách môžete pravidelne siahať už pri najmenšom bábätku. Čítaním kníh si s dieťatkom vytvárate jedinečný vzťah, podporujete jeho psychomotorický vývoj a budujete v ňom lásku k čítaniu.
Prečo čítať s deťmi už od narodenia?
- v prvých mesiacoch stimuluje zrak aj sluch;
- zlepšuje činnosť mozgu;
- buduje puto a emočný vzťah medzi rodičom a dieťaťom;
- bábätká sa učia rozpoznávať emócie
Čítať svojim potomkom môžete od narodenia v podstate akúkoľvek literatúru. Ide predovšetkým o to, aby počuli váš hlas, jeho tón, dikciu, rytmus či striedanie emócií.
Malé bábätká si môžu knižky prezerať aj samé. Dôležité však je pre tento samostatný spôsob „čítania“ vybrať správne knihy a najmä polohu.
Akú polohu pri čítaní s bábätkami zvoliť?
Pri „čítaní“, respektíve prezeraní knižiek s najmenšími bábätkami do pol roka veku je dôležité dbať na správnu polohu vášho dieťatka. Nevhodným umiestnením knižky či kontrastných kariet môže dôjsť k prílišnému namáhaniu a preťažovaniu niektorých svalov a kĺbov bábätka.
Poloha na brušku
Pri tejto polohe robia rodičia najviac chýb. Pod dohľadom dospelej osoby sa odporúča dávať dieťatko na bruško už od narodenia. Bábätko tak posilňuje nielen celú chrbticu, ale táto poloha taktiež stimuluje jeho celkový psychomotorický vývoj. Pokiaľ už dieťatko trošku zdvihne hlavičku, rozloženú kontrastnú knižku pred neho položte na zem tak, aby jeho chrbtica bola pri pohľade na knižku vždy v rovnej polohe. Ak by ste knižku postavili, dieťa by v snahe prezrieť si obrázky hlavičku veľmi zakláňalo. Tým by sa dostala do neprirodzenej polohy, ktorá mu môže škodiť.
Bábätko „sedí“ na rodičoch ako vo vajíčku
Táto poloha je veľmi pohodlná pre vás, aj dieťatko a je skvelá pre spoločné čítanie. V tomto prípade na vás dieťatko leží podobne ako v autosedačke pre bábätká - vo vajíčku. Dieťatko sa pozerá rovno pred seba a obaja tak bez problémov vidíte na knihu vo vašich rukách. Menšie bábätká si tak stimulujúce zrak a počúvajú vaše rozprávanie ku knihe, tie väčšie už po knižočke siahajú, skúšajú obracať stránky, brať knižku do ručičiek, imitujú zvuky.
Poloha na boku
Pre bábätká je taktiež vhodná poloha na boku. V tomto prípade môžete knižku pred dieťa postaviť tak, aby bola v úrovni jeho očí. V prípade umiestnenia knihy príliš vysoko nad hlavičku bábätka, môže dôjsť k nežiaducemu zakláňaniu hlavičky za obrázkami. Preto ukladajte knižku skôr nižšie a tentokrát ju môžete postaviť pred dieťatko aj kolmo na zem.
Pre konkrétne ukážky správnych polôh na čítanie si pozrite video Baby Academy.
Aké knihy pre bábätká zvoliť?
Od 0 do 3 mesiacov – kontrastné čiernobiele knižky
Od narodenia až do troch mesiacov sú pre bábätká vhodné kontrastné čiernobiele knižky, alebo karty. Čiernu a bielu farbu totiž vníma mozog novorodenca najsilnejšie. Fixácia na kontrastné obrázky pomáha rastu očného nervu a rozvoju mozgovej činnosti. V detailoch kontrastných knižiek sa môžu objaviť aj ďalšie základné farby, ako je výrazná žltá, modrá či červená.
Od 3 do 6 mesiacov – senzorické knižky
Bábätká od troch do šiestich mesiacov už vnímajú farby a postupne začínajú na objavovanie svojho okolia používať aj ručičky. Po kontrastných čiernobielych knihách tak nastupujú prvé farebné knižky s veľkými jednoduchými obrázkami, ktoré tiež obsahujú rôznorodé senzorické prvky: šuštia, zvonia, nechýba v nich zrkadielko, či hryzátko. Z tohto dôvodu sú v tomto veku pre bábätká vhodné predovšetkým textilné knižky so zdravotne nezávadných materiálov. Takéto knižky môžu detičky dávať samozrejme aj do pusinky.
Čítajte si s vašim dieťatkom, je to skvelá príležitosť pre radostné zážitky, kedy môžete komunikovať, smiať sa a spoznávať svet.
Najlepší výber kontrastných kníh a kníh pre najmenších nájdete na Babyknihy.sk
Zdroje:
www.mother.ly
www.readingfoundation.org
www.parents.com