Absencia súhlasu: Podporte úpravu definície znásilnenia
Súhlas je deliacou líniou medzi sexuálnou interakciou a znásilnením. Systémové zmeny, ktoré posilnia ochranu preživších sexuálneho násilia a znásilnenia na Slovensku, sú preto nevyhnutnosťou.
Zo štatistiky kriminality v Slovenskej republike ministerstva vnútra vyplýva, že polícia SR za rok 2020 evidovala 93 prípadov znásilnenia.
Podľa zverejnených dát sa na Slovensku so sexuálnym násilím stretlo v priebehu svojho života približne 100 tisíc žien vo veku 18 – 70 rokov (4,9 %) Ženy najčastejšie zažívali: znásilnenie (38%), pokus o znásilnenie (42%), súhlas so sexom zo strachu, čo by nasledovalo, ak by nesúhlasila (36%), nútené dotyky na intímnych miestach (35%) a iné (31%), napríklad nútenie k pohlavnému styku, fyzické sexuálne obťažovanie alebo nevyžiadané sexuálne návrhy.
DOMÁCE NÁSILIE nie je mýtus!
Absencia súhlasu
Znásilnenie rozhodne nemožno definovať prítomnosťou násilia alebo vyhrážok, tak ako to robí náš súčasný trestný zákon. Naopak, určujúca musí byť absencia súhlasu – a teda prejavenia slobodnej vôle podieľať sa na sexuálnych aktivitách. Pri súčasnej úprave sa váha zodpovednosti a vina či minimálne spoluvina kladie na plecia preživších osôb, zatiaľ čo osoby páchajúce násilie sú ospravedlňované a často dokonca vyviňované pokiaľ nepoužili násilie.
Toto platí najmä, ak sa preživšia osoba nebránila, ak nebola v stave brániť sa či akokoľvek vyjadriť svoj nesúhlas (napr. pod vplyvom alkoholu či iných látok), alebo ak súhlasila s tým, že s páchateľom pôjde do inej miestnosti alebo domov.
Podporte úpravu definície znásilnenia
Pôvodne navrhovaná zmena v novele Trestného zákona, aby bola pri posudzovaní týchto trestných činov v prvom rade zohľadnená slobodná vôľa preživších, predstavovala významný pokus štátu o prijatie legislatívy, ktorá by odstraňovala bariéry pri nahlasovaní a stíhaní týchto trestných činov a pri poskytovaní ochrany preživším. Po viac ako rok trvajúcom legislatívnom procese, ktorý sprevádzala debata odborníkov a odborníčok z rôznych oblastí, však do parlamentu smeruje návrh redefinície znásilnenia, ktorý je veľkým sklamaním pre ľudí, ktorí čelili, čelia a budú čeliť znásilneniu a sexuálnemu násiliu.
3. mája 2023 posunul parlament novelu Trestného zákona do druhého čítania bez toho, aby došlo k návrhu na zmenu definície znásilnenia v §199 tak, aby bola založená na absencii súhlasu. Do druhého čítania tak prešiel návrh, ktorý nie je v súlade s vedeckým poznaním, názorom odbornej verejnosti a nie je účinným nástrojom pri ochrane obyvateľstva pred znásilnením.
Amnesty International nás všetkých žiada, aby sme sa postavili za ľudské práva a ochranu ľudí pred sexualizovaným násilím a podnikli všetky kroky pre to, aby bola nedostatočná definícia obsiahnutá v návrhu novely Trestného zákona upravená.
PODPÍŠTE PETÍCIU
Petícia je adresovaná poslancom a poslankyniam NR SR, od ktorých požadujeme, aby podnikli všetky kroky pre to, aby bola nedostatočná definícia znásilnenia obsiahnutá v návrhu novely Trestného zákona upravená tak, aby bola založená na absencii súhlasu.
CHCEM PODPÍSAŤ PETÍCIU