5 tipov, ako si uľahčiť starostlivosť o bábätko v prvých mesiacoch života

PR článok | 11. august 2023
5 tipov, ako si uľahčiť starostlivosť o bábätko v prvých mesiacoch života
foto: VSZP

Prišlo vám na svet bábätko a neviete, kde vám hlava stojí? Rodičia, nezúfajte, nie ste v tom sami. Stať sa mamou či otcom je zodpovedná úloha, ktorá prináša množstvo radostí, ale aj zodpovednosti a výziev. Ako sa s ňou popasovať? Prinášame vám niekoľko tipov, ako si to uľahčiť.

Možno v prvých dňoch starostlivosti o svoje bábätko počúvate množstvo tipov a rád z každej strany. Tieto však nie sú tie rady nevyžiadané, ale také, ktoré vám aj v neľahkých časoch môžu podať pomocnú ruku.

1. Nie ste si istí a neviete identifikovať signály vášho bábätka? Stačí zdvihnúť telefón.

Ak je vaše bábätko nepokojné, stúpla mu teplota, neustále plače a vy neviete prečo, poradiť sa môžete jednoducho s lekárom na telefóne. Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka celkom novú službu Dr. Nonstop+ v rámci vernostného programu Vernosť+. Prostredníctvom mobilu sa viete spojiť s pediatrom doslova kedykoľvek a odkiaľkoľvek, a to aj vtedy, ak ste napríklad v zahraničí.

2. Ste v strese, či bábätko dýcha? Zapožičajte si monitor dychu.

Monitor dychu je najmä v prvých mesiacoch života bábätka veľmi užitočná vec. Celkom noví rodičia často zažívajú stres, či je ich bábätko v poriadku a či všetko funguje tak, ako má. Výbornou pomôckou môže byť monitor dychu pre bábätko, ktorý zachytáva srdcovú činnosť a dych dieťaťa. Ak dôjde k ich výpadku, monitor začne pípať a na problém vás okamžite upozorní. Od zdravotnej poisťovne naň môžete žiadať príspevok.

3. Máte otázky o starostlivosti o vaše bábätko? Využite popôrodné či laktačné poradenstvo.

Nielen nastávajúce, ale aj čerstvé mamičky majú množstvo otázok. Či už o šestonedelí, dojčení, prvých dňoch s dieťatkom, prebaľovaní, detskej kozmetike či správnom nosení bábätiek. V tomto prípade môžete využiť službu bezplatného poradenstva skúsených pôrodných asistentiek, ktorú ponúka napríklad VšZP.

4. Máte obavy, či to robíte správne? Dbajte aj na svoju psychiku.

Rodičovstvo so sebou prináša celkom novú rolu, nielen v živote ženy, ale aj muža. Obaja by však v starostlivosti o svoj nový prírastok mali myslieť aj na svoje psychické zdravie. Len vtedy totiž dokážu byť plnohodnotne prítomní pre potreby svojho dieťatka. Ako však zvládnuť náročné situácie a s kým sa poradiť? Aj v tejto otázke je tu služba od VšZP v podobe bezplatného psychologického poradenstva. Svoje problémy môžete prekonzultovať, získať pomoc a aj pohľad na situáciu z inej perspektívy.

5. Dieťatko prináša nemalý zásah do peňaženky. Využite zľavy a benefity poisťovní.

Zdravotné poisťovne dnes ponúkajú množstvo benefitov, výhod a zliav, s ktorými si starostlivosť o vaše bábätko viete uľahčiť aj po finančnej stránke. Či už s príspevkom na doplatky za lieky a dietetické potraviny, zľavami na oblečenie na dojčenie, plienky, koše na plienky či kozmetiku pre bábätko, ale aj maminu.
Myslite na to, aby bolo zdravie vášho dieťatka už od narodenia v dobrých rukách. Ak chcete získať bohaté benefity, ktoré ponúka VšZP, využite možnosť prepoistiť sa do 30. septembra. Urobiť tak môžete online alebo na ktorejkoľvek pobočke na Slovensku. Viac informácií nájdete a tiež na www.vszp.sk.


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: