10 vecí, ktoré možno neviete o recyklácii skla

Vetropack | 20. október 2020
Vetropack
foto: Vetropack

Viete, že sklo je najekologickejší obalový materiál?

Vyrába sa z prírodných surovín, to vie asi každý. Ale možno málokto vie, že tento materiál môžeme ušetriť, odľahčiť skládky a naviac znížiť uhlíkovú stopu. A to veľmi jednoducho – triediť sklo. Pretože sklo je recyklovateľné donekonečna bez straty kvality.

Vec 1. Začnime so základmi: sklo je úplne a donekonečna recyklovateľné

To znamená, že neexistuje žiadny limit na to, koľkokrát môže byť recyklované bez toho, aby stratilo niektorú zo svojich pôvodných vlastností. Vaše prapraprapravnúčata by mohli piť vodu z rovnakého materiálu, ktorý ste kedysi použili na olivový olej, na zaváranie marmelády, alebo z ktorého ste jedli kvalitný jogurt. (S tým istým plastovým kelímkom sa už pri nákupe jogurtov a pitie vody nestretnete.) Sklo je jednoducho jedinečné.

vetropack

Vec 2. Triedenie je jednoduchý spôsob, ako zvýšiť svoj „zelený prínos“

Vždy, keď fľašu alebo pohár hodíte do kontajnera na triedený odpad, ušetríte energiu, suroviny a CO2 v porovnaní s tým, keď sa vyrába sklený obal od „nuly“. A to nie je všetko: triedením pomáhate udržať životné prostredie čisté tým, že váš domáci odpad neskončí niekde v prírode alebo na skládkach.

Vec 3. Vďaka recyklácii skla sa každoročne ušetrí viac ako 12 miliónov ton surovín.

Vec 4. V Európe nie sme v recyklácii žiadne béčka

Najnovšie údaje ukazujú, že 7 z 10 fliaš je využitých na recykláciu. Pomáha nám v tom vypracovaný systém rozmiestnenia kontajnerov po celom kontinente. Tak neváhajte, zostávajú ešte 3 fľaše.

Vec 5. Nie každý výrobok zo skla je vhodný na recykláciu

Napríklad niektoré sklenené nádoby z varného skla, predmety vyrobené z krištáľového skla, zrkadlá, plexisklo, žiarovky ani sklo z áut nie je možné recyklovať spolu s bežnými sklenými obalmi, pretože obsahujú prísady, ktoré by mohli poškodiť kvalitu celej dávky recyklovaného skla. Viac na stránkach sklární www.vetropack.sk

Vec 6. Asi viete, že môžete triediť poháre od jogurtov, fľaše od piva alebo olivového oleja – ale napadlo vám, že aj vaše parfumy a kozmetické nádoby sú tiež recyklovateľné (teda samozrejme pokiaľ sú zo skla)?

Všetky sklenené flakóny na parfumy, kozmetiku a lieky teda tiež patria do kontajnera na sklo.

vetropack

Vec 7. Prečo by sa malo hádzať sklo zvlášť do bieleho alebo zeleného kontajnera?

Pokiaľ sú k dispozícii rozdelené kontajnery, je to ideálna situácia. Pretože na výrobu číreho skla je možné použiť len črepy z číreho skla. Našťastie mnohé moderné triediace linky na črepy majú prístroje, ktoré oddelia biele sklo od toho farebného.

Vec 8. Možno ste na mnohých obaloch videli logo „Zelený bod“...

A viete, čo to vlastne znamená? Informuje o skutočnosti, že za označený obal bol uhradený finančný príspevok organizácii zabezpečujúcej zber, triedenie a recykláciu obalového odpadu. Avšak pozor! Nemusí to vždy znamenať, že obal je recyklovateľný.

Vec 9. Úspora energie recykláciou jednej fľaše zodpovedá dobe svietenia žiarivkovej žiarovky po dobu 7 hodín a 8 minút.

Vec 10. Sklo koluje v stopercentne uzatvorenom látkovom cykle 

Sklenený obal sa môže z kontajnera na triedený odpad dostať naspäť do regálu v obchode už za 70 dní!

Staňte sa priateľmi skla a sledujte www.facebook.com/friendsofglassslovensko
@friendsofglassslovensko 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: