Zopár bezpečnostných rád k zimným športom
Pri všetkých zimných športoch sú najčastejšími príčinami úrazov pády, zrážky s osobami a predmetmi, strata kontroly nad pohybom, zlyhanie výbavy, únava a rizikové správanie. Najvyšší výskyt úrazov je popoludní následkom únavy či mierneho podchladenia.
Oblečenie je dôležitým prvkom prevencie. Niekoľko vrstiev odevu, ktorý prepúšťa odparujúci sa pot, bráni vniknutiu vlhkosti, chráni pred vetrom a udržiava telesné teplo. Viac vrstiev je výhodných pre možnosť vyzlečenia sa počas teplejšej časti dňa.
Vhodné oblečenie pre malých aj veľkých na zimné radovánky
Prilba na lyžovanie či snowboarding by mala byť samozrejmosťou nielen u detí, ale aj u dospelých. Prilba dokáže zabrániť mnohým závažným poraneniam pri náraze hlavy.
K snowboardingu patrí aj chránič chrbtice.
Pravidelné kontroly výstroja, nastavenia bezpečnostných viazaní a údržba mechanických prvkov by mali byť samozrejmosťou. Rozcvičenie sa pred začiatkom športovania na zohriatie svalov na uvoľnenie kĺbov a šliach je prevenciou poranení. Pred použitím vleku a sedačky musíte vedieť ako nastúpiť, jazdiť a vystúpiť. Pri únave si oddýchnite, pri pocite chladu choďte dovnútra.
Hurá na sánky!
Snowboarding
- Tento šport je odlišný od iných zimných športov. Začiatočník by mal začínať s inštruktorom.
- Pravidlá jazdenia sú rovnaké ako pre zjazd a slalom.
- Prilby sú nevyhnutnosťou.
- Snowboarding nie je vhodný pre deti do 7 rokov.
- Oblečenie musí byť odolné proti chladu, vlhku a vetru, topánky nemajú byť príliš tesné a odporúčajú sa okuliare na ochranu očí pred odrazom svetla a slnka od snehu. Vhodný je krém proti slnečným popáleninám.
- Doska by mala mať kovové hrany a bezpečnostné viazanie. Bezpečnostné šnúrky pri vypínacom viazaní musia byť nepoškodené. Detský snowboard by nemal siahať vyššie ako po hrudník.
- Prvé a posledné jazdy sú vždy so zvýšeným rizikom poranenia.
Ako správne vybrať deťom LYŽE?
Lyžovanie
- Používajte prilbu!
- Nikdy nelyžujte sami. Lyžovanie v skupine je bezpečnejšie.
- Každý rok kontrolujte výstroj. Lyže, topánky a viazanie by mali byť skontrolované v autorizovanom servise a upravené na zmenu výšky a hmotnosti.
- Neopúšťajte značené trasy a dodržiavajte lyžiarske pravidlá.
- Lyžiar by si mal zvoliť dráhu, ktorá zodpovedá jeho schopnostiam, a mal by sledovať značenie na zjazdovke (spomalenie, križovanie dráh, výjazd mechanizmov a i.).
- Lyžiar musí registrovať nebezpečenstvá (skaly, stromy, stožiare), zmeny počasia a viditeľnosti.
- Oblečenie musí byť odolné proti chladu, vlhku a vetru, topánky nemajú byť príliš tesné a odporúčajú sa okuliare na ochranu očí pred odrazom svetla a slnka od snehu.
TIP na záver
Po návrate zo sánkovania či lyžovania je dobré zahriať sa teplým čajíkom a nejakou dobrou hrou s deťmi v teplučku domova. Prajeme vám krásne vyšantenie na snehu, deťom i dospelým!