Zlatko, kúpime ti bicykel!

Redakcia | 10. august 2023
Zlatko, kúpime ti bicykel!

Ak aj vy práve riešite toto a povedali ste si, že odrážadlo už vášmu drobcovi nestačí, viete, že výber bicykla je hotová veda. Veľkostí kolies je na trhu niekoľko a farebné motívy bicyklov nám výber vôbec neuľahčujú. Ako na správny typ bicykla pre naše dieťa a na čo si dať pri výbere pozor?

Veľkosti detských bicyklov sú udávané v palcoch rozmeru kolesa. Najbežnejšie rozmery sú 12“ (3 – 5 rokov /90 – 110 cm), 16“ (4 – 6 rokov / 105-130 cm), 20“ (od 6 rokov / 125 cm – 140cm)  a 24“. Nájdeme však aj rozmery 14“ a 18“, ktoré nie sú v našich končinách veľmi rozšírené a výberom takéhoto bicykla si môžete narobiť starosti do budúcna kvôli problematickému zháňaniu náhradných dielov. 

Avšak pozor, vek je pri rozmere kolesa vždy len orientačný! Definitívny výber závisí od dieťaťa a typu bicykla – preto je najlepšie vždy ho pred kúpou vyskúšať. V poslednej dobe výrobcovia zavádzajú modely bicyklov s nižším rámom, u ktorých niektoré deti hravo zvládnu ovládať aj o číslo väčší bicykel, pozor však aj na samotnú dĺžku bicykla od sedla k riadidlám – príliš natiahnuté ruky nemusia byť to pravé pre správne a bezpečné ovládanie bicykla. Pri správnej dĺžke bicykla dieťa sedí na sedle priamo, prípadne len mierne zohnuté na riadidlá. Pri príliš dlhom bicykli sa opiera do riadidiel a časť svojej váhy prenáša na ne, čím sa preň ovládanie bicykla stane náročnejším.  

Vyberajte správnu veľkosť

Detské bicykle sa nekategorizujú do segmentov ako bicykle pre dospelých podľa určenia – cestné, horské, „krosové“.  Ak ste už našli bicykel, ktorý sa dieťaťu páči svojím dizajnom, je dôležité dbať aj na to, či ste vybrali správnu veľkosť. Pre výšku rámu platí to isté pravidlo ako pri výbere bicykla pre dospelých – po prekročení bicykla musíme mať minimálne 5 cm priestor od vrchnej rámovej trúbky po rozkrok. Dospelácke pravidlo – päta na pedál v spodnej polohe a noha mierne pokrčená – tu už celkom neplatí.
Posed by mal byť pre malého cyklistu upravený tak, aby dočiahol na zem celým chodidlom, aby bezpečne položil nohu na zem, keď je to nutné, zároveň rozbeh a zastavenie je istejšie a bezpečnejšie. Postupne, ako rastú skúsenosti dieťaťa, môžeme posed zvyšovať. Dôležité však je, aby dieťa pedál v spodnej polohe nenaháňalo špičkou úplne vystretej nohy. Naopak, veľmi nízky posed priveľmi lomí koleno vo vrchnej polohe pedálu a sila nôh z tejto polohy už nie je dostatočná, trpia kolená a bicyklovanie nie je komfortné.

Hlavné zásady pri výbere bicykla:

•    Bicykel nie je hračka! Kreslený hrdina z rozprávky na nálepkách bicykla z hračkárstva alebo hypermarketu nie je zárukou kvalitného produktu.
•    Vaša prvá cesta pri výbere bicykla by mala smerovať do špecializovaného obchodu s bicyklami, kde je možnosť si ho vyskúšať. V takejto predajni nájdete len bicykle od výrobcov, ktorí striktne dodržiavajú normy a kvalitu svojich produktov. Na výber je viac typov i veľkostí, takže je veľká pravdepodobnosť, že skutočne nájdete to pravé.
•    Kupujte bicykel, ktorý sedí dieťaťu teraz, nie o rok, aby mu dlhšie vydržal.
•    Neexistujú presné tabuľky pre výber správnej veľkosti, preto si dajte poradiť a dieťa nechajte bicykel si vyskúšať.
•    Spýtajte sa a preverte si, ako sa dajú komponenty dodatočne nastavovať, ak bude dieťa s bicyklom rásť. Tiež sa pýtajte na použité diely bicykla a či sú na konkrétny model dostupné všetky náhradné diely v prípade potreby servisu.
•    Ak už ste nútení kupovať bicykel cez e-shop, uistite sa vopred u predajcu, že bicykel dostanete v kompletnom a správne zloženom stave.
•    Pokiaľ plánujete s detským bicyklom jazdiť aj po hlavných cestách, netreba zabudnúť na povinnú výbavu bicykla, ako sú reflexné prvky vpredu, vzadu, zvonček, prilba. 
•    Personál v predajni vám najlepšie poradí pri výbere i odskúšaní bicykla. Nebojte sa pýtať na čokoľvek, čo vám napadne, len tak vyberiete nielen pekný, ale najmä kvalitný bicykel.

Pre najmenších

Prvý bicykel osedláva dieťa vždy vo veľkosti 12“. Ak ho aj kupujete neskôr, napr. už vo veľkosti 16“, pravidlá pre tieto dve veľkosti sú rovnaké. Bicykel má pomocné kolieska a protišľapnú brzdu. Musí mať kryt na reťaz a bezpečnostné rukoväte so zväčšenou vonkajšou časťou. Dizajn zaváži veľa, ale bicykel pred kúpou vždy najskôr s dieťaťom vyskúšajte! Pokiaľ má dieťa skúsenosti s odrážadlom, na ktorom už vedelo udržať aj rovnováhu, tak o pomocné kolieska príde veľmi rýchlo, hneď ako sa naučí plynule šliapať do pedálov a bezproblémovo zastaviť.  

Pomocné kolieska musia byť nastavené tak, aby sa bicykel nepreklápal, ale koleso malo dostatočný kontakt so zemou – neprešmykovalo. Brzdenie trénujeme dovtedy, až kým to dieťa bude brať ako automatický úkon pre zastavenie bicykla. Keď sa už cíti dostatočne bezpečne a sebavedome, môžeme postupne kolieska zdvihnúť tak, aby sa bicykel len málinko preklápal, no nie však veľa. Týmto sa dieťa samo dostane pri šliapaní do rovnováhy a ani o tom nevie. Kolieska dáme z bicykla dole, len ak už dieťa vie samo bezpečne zabrzdiť, nasadnúť a vysadnúť z bicykla, kontakt nohy na zem zo sedla je nutný.  Prvé metre bez koliesok je nutné absolvovať len pod starostlivým dohľadom dospelej osoby bežiacej za bicyklom.

Na dvoch kolesách do školy

Ak už kupujeme  20“ a väčší bicykel, na trhu je niekoľko variantov. Pomocné kolieska už nie sú vo výbave, ale ak je to nutné, dajú sa dokúpiť. Niektoré bicykle tejto veľkosti sú už vybavené viacerými prevodmi, teda prichádzajú o protišľapnú brzdu a dieťa brzdí len brzdovými páčkami na riadení. Tu je veľmi dôležité preveriť, aké má bicykel brzdy, či je možné nastaviť dosah brzdovej páky, ak má na ňu dieťa problém dočiahnuť. Pri jazde musí na páčku bezpečne zatlačiť, pružina brzdy musí byť len taká silná, aby ju dieťa ľahko zatlačilo – pri stláčaní brzdy nesmie byť ohrozená rovnováha jazdy.
S radiacim systémom zoznamujeme dieťa, keď už svoj nový bicykel bezpečne zvláda. Postupne ho zaúčame, ako ovládať páčku radenia a kedy je najlepšie radiť na iný prevod. Najlepšie je však vyberať bicykel, ktorý má radenie s krokovým chodom, teda čo klik na páčke, to hladká zmena prevodu bez zbytočného škrípania.

Výbava pre bezpečnú i pohodlnú jazdu

Pri jazde dodržiavame bezpečnostné pravidlá, dieťa vždy nosí prilbu. Doplnkovo môže nosiť rukavičky, ktoré majú za úlohu nielen lepšie držať rukoväte, ale v prípade pádu ochránia dlaň pred škrabancami. Ochrany lakťov a kolien na bicykel voľte len vtedy, ak nijako nebránia pohybu rúk a nôh pri vedení bicykla – nie sú však potrebné. Bicykle musia byť vybavené krytom reťaze, no na správne zaviazanie šnúrok na topánkach si aj tak dávame pozor, aby sa nedostali do pedálov alebo prevodu. Hlavne po celý čas jazdy dieťa upozorňujeme na to, že musí sledovať cestu pred sebou, obzeranie sa a nevenovanie pozornosti jazde je pre malých zvedavých výletníkov dosť častým problémom.
Technický stav bicykla nechajte pravidelne skontrolovať v servise – najlepšie pred začiatkom cyklistickej sezóny, utrieť bicykel od prachu niekedy nestačí. Čím väčšie a zložitejšie bicykle s prevodmi, tým náročnejší je bicykel na servis. Správny technický stav zabezpečí bezproblémovú jazdu, predĺžite si životnosť bicykla a hlavne máte istotu, že dieťaťu sa ľahko ťahá a bez zbytočného škrípania suchej reťaze alebo šúchania brzdových gumičiek o koleso.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: