Prekvapte svoje dieťa netradičnou desiatou!

PhDr. Gabriela Čásarová, PhD. | 7. Nov 2018
Prekvapte svoje dieťa netradičnou desiatou!

Taká desiata nemusí byť len povzbudení jedlom. Možno dieťaťa poteší aj milé slovo, ktoré ku chlebíku zabalíte. Skúste to!

Deti trávia veľké množstvo času v škole a často sa stresujú z písomiek či skúšania. Prestávky sú nevyhnutné na odreagovanie, či prípravu na ďalšiu vyučovaciu hodinu. V neposlednom rade je účel prestávok čisto prozaický- ísť na potrebu či najesť sa.

Desiata v škole: Urobte ju zaujímavejšou pre dieťa

Keď pripravujeme desiatu, často myslíme na to, ako asi bude chutiť nášmu dieťatku. Už vieme, čo má rado a nad čím bude asi krútiť nosom. Bez ohľadu na to, čo mu zabalíte a ako to vyzdobíte, vždy je spôsob ako dieťaťu ozvláštniť jeho oddychovú prestávku pri desiatej a motivovať ho k jedeniu. Vyžaduje to väčšiu prípravu z našej strany, ale výsledok stojí za to. Tu je niekoľko rád ako na  to:

Nechajte na servítke (papieri, sáčiku, v boxe- v čomkoľvek, v čom je desiata zabalená) odkaz. Môže to byť napríklad:

Nálepka

Niektoré deti sú posadnuté zbieraním nálepiek, ak Vaše patrí medzi nich, vyskúšajte mu v určitý deň v týždni zabaliť do desiaty také, ktoré mu chýbajú v zbierke.

Obrázok

Môže byť jeden, ale aj séria obrázkov. Stačí, ak to bude nejaký vystrihnutý z ich obľúbeným motívom- ak dieťa fičí na dinosauroch alebo vílach, zožeňte mu ich!.Chuť do jedla bude o to väčšia! Ak rada kreslíte a vyžívate sa v úsmevných kresbách, neváhajte. Niektoré deti milujú komiksy, tak im ich kreslite alebo vystrihujte ten ich obľúbený na pokračovanie.

Sladkosť

Sladkosti sa treba vyvarovať, ale je dobre ak dieťa vie, kedy ho dostane a môže sa naň tešiť. Napr. vždy v stredu si v boxe na desiatu nájde vedľa neobľúbenej zeleniny aj keksík. Pozor! Keksík môže zjesť až keď úspešne aspoň týždeň jedlo aj desiatu!

Zdravá desiata: RECEPTY
Prečítajte si tiež:

Zdravá desiata: RECEPTY

Vtip

Deti sa radi zasmejú a pookrejú pri jeho čítaní. Vtip by nemal byť vulgárny ani urážlivý, ak sa dieťaťu bude páčiť, určite sa s ním podelí aj s ostatnými kamarátmi v triede. Môže to byť vtip, ktorý spoločne poznáte a je váš obľúbený, ale aj celkom nový, ktorý ste práve vymysleli alebo ktorý ste nedávno počuli.

Hádanka

Poznáte to, sú deti, ktoré hádanky milujú. Nechajte dieťa riešiť jeho obľúbené otázky a hľadať odpovede! Keď prídu domov a povedia Vám správnu odpoveď (ak im to nejde, môžete im doma dávať nápovede, aby to mali jednoduchšie) a za odmenu za správnu odpoveď na druhý deň dostanú desiatu podľa výberu (dáte na výber dve, najviac tri možnosti).

Moment prekvapenia!

Akokoľvek sa rozhodnete ozvláštniť desiatovú prestávku svojmu drobcovi, určite nezabudnite na moment prekvapenia- vždy, keď budeme pripravovať desiatu vyššie uvedeným spôsobom, odkazy či obrázky, atď. sa dajú nechať tak, že ich je vidieť až po určitom hľadaní, aby si dieťa poriadne obzrelo aj desiatu, ktorú ste mu pripravila: veď o to predsa ide, aby ju nakoniec zjedlo!

Ak sa zamyslíte nad tým, čo Vaše dieťa obľubuje a preferuje, určite nájdete spôsob, ako sa bude na desiatu tešiť.

Držíme palce, aby jedenie bola zábava, a nie trápenie!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: