Traumatizujúci zážitok: čo môže zanechať na dieťati?
Žiaľ, nie vždy tomu vieme zabrániť a sú určité situácie, ktoré môžu u dieťaťa vyvolať traumu.
Ako pomôcť dieťaťu prekonať strach?
Každé dieťa sa s takýmto nepríjemným zážitkom vyrovnáva po svojom. U citlivejších detí môže trauma prerásť až do posttraumatickej stresovej poruchy.
Čo u dieťaťa vyvoláva posttraumatickú stresovú poruchu?
Dieťa s touto poruchou má za sebou určitú stresovú skúsenosť, napr. utrpelo úraz, stalo sa svedkom smrti, bolo pri zranenej osobe, prežilo prírodnú katastrofu, bolo obeťou alebo svedkom násilného činu, bolo účastníkom dopravnej nehody, bolo nevhodne prítomné sexuálnej aktivity alebo prekonalo chorobu, pri ktorej bolo ohrozené na živote.
Prečítajte si: Ako zdolať nadmerný strach zo školy?
Ako zistíme, že naše dieťa trpí posttraumatickou poruchou?
- správanie dieťaťa sa zhoršuje vo všetkých smeroch, dokonca sa môže sťažovať na časté bolesti hlavy a brucha;
- niektoré aspekty traumy budú v jeho hrách ústrednou témou, znamená to, že dieťa tak nepríjemný zážitok prežíva vo svojich hrách znova;
- bude sa vyhýbať všetkému, čo je s udalosťou spojené, a keď sa stretne s niečím, čo mu ju pripomína, môže znervóznieť a rozrušiť sa;
- môže mať pocit, že nebude dlho žiť.
Porucha vzniká väčšinou následne po traumatickej udalosti, niektoré príznaky sa však môžu objaviť aj o niekoľko rokov neskôr.
Strach z búrky: 4 tipy, ako upokojiť dieťatko
Táto porucha zvyčajne netrvá dlhšie ako tri mesiace, no chronické prípady môžu pretrvávať dlhšie. Doba uzdravenia závisí od závažnosti traumatickej udalosti a tiež od morálnej podpory, ktorej sa dieťaťu počas liečby dostáva.