TOTO by ste mali o gumových medvedíkoch vedieť

Redakcia | 29. Oct 2018
TOTO by ste mali o gumových medvedíkoch vedieť

Určite ich poznáte, milujú ich deti i my, dospelí. Na trhu už existujú desiatky rokov a stále sa tešia obľube. Viete však, z čoho sú vyrobené?

Výrobcovia často napíšu, že gumené medvedíky predstavujú neškodné maškrtenie. Toto tvrdenie však nie je pravdivé. Gumené medvedíky nedodávajú telu žiadne potrebné vitamíny a minerály, ako je železo, vápnik a vitamín C, čo znamená, že majú malú výživnú hodnotu.

Kolagenénu je v gumových medvedíkoch málo

Preto je ich konzumácia úplne zbytočná, a to aj z hľadiska obsahu kolagénu, ktorého obsahujú v skutočnosti veľmi málo. Navyše, to malé množstvo kolagénu, ktoré sa v týchto medvedíkoch nachádza, je väčšinou z bravčových kostí, šliach alebo z koží.

Je síce pravda, že neobsahujú žiadny tuk, zato však obsahujú kopec iných látok, ktoré nášmu telu vôbec nie sú prospešné. A to napríklad glukózový sirup, cukor, želatínu, dextrózu, ovocné šťavy z koncentrátu, kyselinu citrónovú, ovocné rastlinné koncentráty, arómu, leštiace látky, extrakty z ovocia a sirup z invertného cukru. Asi 17 alebo 18 kusov gumových medvedíkov v sebe skrýva približne 21 a 22 g cukru. Toto množstvo sa rovná asi 5,5 čajovej lyžičky cukru!

Gumové medvedíky v žalúdku napučia

Americkí vedci upozorňujú na to, že tieto medvedíky môžu v žalúdku detí napučať do veľkých rozmerov. Údajne jeden želatínový cukrík môže v bruchu narásť do veľkosti 20 centimetrov. Ak ich dieťa zje viac, naplní sa celý objem jeho malého žalúdka. Aby toho nebolo málo, medvedíky absorbujú vodu, preto sa zväčšia, takže hrozí dieťaťu dehydratácia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: