Soplíkové ťažkosti škôlkárov

Redakcia | 21. Jan 2019
Soplíkové ťažkosti škôlkárov
foto: PaedDr. Dagmar Baluchová

Zima a kolektív so sebou prinášajú, či chceme alebo nie, aj choroby. Našich najmenších v chladnom období najčastejšie trápia infekcie dýchacích ciest. Každé dieťa však môže na akúkoľvek chorobu zareagovať rôzne.

Ovplyvniť to môže genetika, prekonané infekcie, životospráva, ale i to, či sú rodičia fajčiari, aký vzťah má dieťa k pohybu, otužovaniu ap.

Nádcha

Patrí medzi najčastejšie a aj „najľahšie“ ochorenia zimného obdobia Šíri sa rýchlo, tzv. kvapôčkovým prenosom, teda kašľaním, smrkaním, kýchaním. U detí je prenos rýchlejší, keďže ich obranyschopnosť je ešte slabá. Začiatok choroby môže byť nenápadný – občasné kýchnutie, dieťa sa sťažuje na bolesť hlavy, začína sopliť. Už pri týchto prvých náznakoch treba začať s očistou nošteka a so zvýšenou hygienou.

Dospelí sú schopní nádchu zvládnuť aj bez lekárskeho zásahu, avšak u malých detí sa odporúča, aby ich videl pediater, ktorý v prípade potreby urobí sprievodné vyšetrenia, napr. CRP vyšetrenie na zistenie zápalových markerov, výter z hrdla a nosa, vyšetrenie ďalších parametrov z krvi ap. Keďže najčastejšie je nádcha vírusového pôvodu, nelieči sa antibiotikami. Pri zvýšenej teplote nad 38,5 °C sa odporúčajú  lieky na jej zníženie (antipyretiká). 

Toaleta nosa

Noštek dieťaťa je potrebné udržiavať stále čistý, pretože tak je viac odolnejší proti vírusom. Napomôcť tomu môže pravidelná nosová hygiena, aplikácia morskej vody, výplachy nosa atď.  Morská voda je výborný preventívny prostriedok proti upchanému nosu. Tiež napomáha odstraňovať opuch nosovej sliznice pri nádche a vplýva aj na imunitu.

Takto chránená a posilňovaná nosová sliznica je odolnejšia voči infekciám. Pri akútnej nádche je možné aplikovať aj prípravky na odpuchnutie nosovej sliznice, ktoré odporučí pediater. Kvôli nežiaducim účinkom sa však môžu používať maximálne 7 dní (u malých detí cca 5, pričom je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie). 

Ako správne vysmrkať nos?

Avšak, k hlavným „zbraniam“ proti nádche patrí správne a účinné vyfúkanie nosa, u menších detí odsávanie pomocou odsávačky. 

Naučiť dieťa správne sa vysmrkať môže trvať istý čas, ale mnohé trojročné deti to už ovládajú. Postup je jednoduchý:

 • dieťa vedieme k tomu, aby sa hlboko nadýchlo;
 • ústa má zatvorené;
 • prštekom si zapchá zboku jednu nosovú dierku a druhou silno vyfúkne soplík do papierovej vreckovky;
 • postup sa zopakuje s druhou nosovou dierkou.

Je vhodné nacvičiť to v čase, keď je dieťa zdravé, pretože v chorobe je mrzutejšie a môže sa kvôli bolesti hlavy báť noštek vyfúkať. 

Kedy po chorobe späť do kolektívu? 

Táto otázka trápi mnohých rodičov. Pravda je taká, že každé dieťa je iné a inak zvláda choroby. Všeobecne však platí, že každé ochorenie treba dobre preliečiť, vyležať a do kolektívu by sa malo vrátiť zdravé, t. j. bez akýchkoľvek chorobných prejavov. Taká je teória. Prax však poukazuje na to, že do materských i základných škôl deti nastupujú so soplíkmi a často i s kašľom. Tu však hrozí riziko, že nepreliečené ochorenie prejde do chronického štádia. A vznikne začarovaný kruh...

Pedagógovia, ktorí ráno preberajú dieťa od rodičov, nie sú zdravotníci a v ich kompetencii nie je hodnotiť zdravotný stav dieťaťa v odborných medziach. Preto je na rodičovi, aby aj pri na pohľad banálnych náznakoch ochorenia vyhľadal s dieťaťom pediatra a ak to personál predškolského či školského zariadenia vyžaduje, predložil lekárske potvrdenie o tom, či dieťa môže alebo nemôže nastúpiť  do kolektívu. 

Odhaľte bacilonosiča!

Niekedy sa môže stať, že sa pravidelne tou istou chorobu nakazia všetci členovia rodiny. Vtedy je vhodné podstúpiť vyšetrenia, ktoré môžu poukázať na to, či niektorý člen rodiny nie je náchylnejší na ochorenie a roznáša ho.

Prevencia – nie je len slovo

Mnohé mamičky nám dajú za pravdu, že ak zdravotný stav svojich detí riešia priebežne, nie iba vtedy, keď už choroba „zaútočí“, majú väčšiu šancu na úspech. Ak je organizmus otužovaný, pravidelne hydratovaný, ak sú deti často vonku za každého počasia, sú voči vírusom odolnejšie

Podporiť imunitu detí možno stravou bohatou na vitamíny, najmä vitamín C a D, ďalej prípravkami s betaglukánmi atď. O ich užívaní sa však radšej poraďte s pediatrom.

Napomôcť zbaviť sa soplíkov môžu aj režimové opatrenia:

 • ak sa objaví zvýšená teplota, podávajú sa lieky na jej zníženie (s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu). Avšak, keďže horúčka je prirodzenou obrannou reakciou organizmu, preto by sa do výšky 38 – 38,5 °C nemala umelo znižovať.
 • dieťa by malo konzumovať ľahké jedlá, veľa ovocia a zeleniny;
 • piť veľa tekutín, najmä čistej vody, čajov, riedených čerstvých ovocných štiav;
 • je potrebné dostatočne zvlhčovať  vzduch v miestnosti;
 • zvážiť veľkú fyzickú aktivitu a dostatok odpočinku;
 • ak choroba prepukne, treba ju vyležať;
 • pri spánku je vhodné, aby dieťa s upchaným noštekom malo vyvýšenú hlavu podloženú vankúšom, aby mu hlienovitý sekrét mohol stekať a dieťa mohlo lepšie dýchať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: