Slovenskí žiaci sú podpriemerní. Preberieme fínsky model vzdelávania?
Slovenské školstvo je dlhodobo terčom kritiky zo strany spoločnosti a taktiež má skoro najhoršie výsledky v rebríčkoch testovania pätnásťročných žiakov (OECD) z predmetov matematika, čítanie a vedecké disciplíny.
Budú slovenské školy preberať finsky model?
Spasiť by nás mal fínsky model, ktorý sa pozdáva aj ministerke školstva, vedy, výskumu a športu SR Martine Lubyovej. Tá zároveň varovala, že prechod na nový systém môže trvať desiatky rokov a samozrejme nebude lacný.
Slovenské deti hlavne prichádzajú o radosť z učenia, od toho sa potom odvíja viacmenej všetko ostatné.
Slovenskí žiaci vyšli z testovania ako podpriemerní
V testoch PISA sa vedomosti slovenských žiakov ukázali ako podpriemerné vo všetkých oblastiach a skončili sme tretí od konca. K priemeru v matematike (494 bodov ) našim žiakom chýbalo 12 bodov. Priemer v čítaní (496 bodov) nedosiahli, lebo im chýbalo 7 bodov. Vo vedných disciplínach sme dosiahli len 471 bodov z priemerných 501 bodov.
Moje dieťa nie je nevychované, moje dieťa je OSOBNOSŤ, pani učiteľka
Fínsky model vzdelávania
Oslavovaný fínsky model znie pre slovenské deti ako sci-fi, o ktorom môžu len snívať. Žiadne testy, málo úloh, učiteľ ako partner a mnoho iných vychytávok. Napriek tomu, že fínske deti do noci nerobia domáce úlohy, majú jedny z najlepších výsledkov spomedzi krajín OECD.
Zaujímavosti z fínskeho školstva:
- Štúdium vo Fínsku je zadarmo, a to vrátane stravovania, dopravy, učebníc a iných pomôcok, ubytovania, zdravotnej starostlivosti, exkurzií, atď.
- Všetky školy sú štátne. Ministerstvo zadáva základné osnovy, avšak školy a učitelia majú veľkú autonómiu.
- Fínske deti začínajú chodiť do školy až v 7 rokoch.
- Počas prvých 6 rokov vzdelávania deti nie sú hodnotené. Do 12 rokov dostanú hodnotenie maximálne slovne a učitelia sa snažia vystihnúť momenty, kedy môžu chváliť.
- Majú len jediný povinný štandardizovaný test, ktorý robia všetky deti po dovŕšení 16 rokov.
- Na stredné školy sa chodí bez prijímacích skúšok, každý študent si môže vybrať školu a dostane šancu. Ak školu nezvláda, môže bez problémov prestúpiť na inú.
- Na vysoké školy sa dostanú len tí najlepší a všetci vysokoškoláci dostávajú podporu od štátu.
- Učiteľ je vážené a atraktívne povolanie. Platy učiteľov sú v priemernej výške tamojších miezd, ale stačí to na slušný život. Všetci učitelia vo Fínsku musia mať magisterský titul, ktorý je plne dotovaný. Učitelia sú vyberaní z horných 10 % najlepších absolventov.
- Cieľom je radosť z učenia sa. Fínske deti sa do školy tešia. Učia sa v príjemnom prostredí a pozitívnej atmosfére.
- Deti sa nebiflia suché fakty ale vyučovanie prebieha interaktívne, robia veľa projektov, hrajú sa, diskutujú a informácie ich preto zaujímajú.
- Často sa pracuje v skupinách. Deti sa učia spolupráci ale môžu vyskúšať aj líderstvo pri riešení problémov.
- Multidisciplinárne vzdelávanie. Predmety sa neučia samostatne akoby bol každý z iného sveta, ale prepojene vo vzájomných vzťahoch. Deti tak vidia veci komplexnejšie. Dôraz sa kladie na využitie v reálnom živote.
Zdroj: startitup.sk/skolskyportal.sk