Psychologička odporúča: Dajte si rande s dieťaťom

Redakcia | 6. marec 2023
Dajte si rande s dieťaťom

Nie, nepomýlili sme sa. Dieťa miluje ten pocit, keď vás má len pre seba.

Hovorí sa, že najväčším darom, ktorý môžeme dať dieťaťu, je dať mu súrodenca. Možno sa vám to v konfliktných a náročných situáciách nezdá, ale je to tak. Má najbližšieho človeka, hneď po vás, ktorého môže ľúbiť a na ktorého sa môže spoľahnúť. Ak dokážeme doma vytvoriť atmosféru súdržnosti a ustáť prirodzenú súrodeneckú rivalitu , budú mať jeden druhého ako spojenca na celý život.  

Dajte si rande s deťmi - s každým osobitne

Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková odporúča dať si rande s dieťaťom – s každým osobitne. Nájsť si čas na to, aby ste sa mohli venovať len jednému naplno pri nejakej spoločnej aktivite. Vyhradiť si špeciálny čas na každého, zájsť na zákusok, do kina, ísť na ihrisko či na koncert.   

Dieťa to veľmi ocení, lebo vie, že teraz ste len jeho. Nie je to sebecké, je to prirodzené. Skúste to praktizovať vo vašej rodine.

Nielen po príchode nového súrodenca do rodiny, ale aj vtedy, keď sú deti väčšie. Váš spoločný čas, vaše rande. Je to priestor, aby ste sa porozprávali aj o tom, na čo popri bežných povinnostiach nemáte priestor. Je to priestor na uistenie dieťaťa, že ste tu pre neho. Prečo je to také dôležité? Medzi súrodencami vzniká často rivalita o vašu pozornosť. Tá môže byť aj negatívna - čím viac budem neposlušný, tým viac si ma mama bude všímať. Vyhnite sa tomu, aby dieťa dávalo najavo, že vás potrebuje takýmto spôsobom. Ako na to?

  • Ako riešiť súrodenecké konflikty tak, aby nikto nemal pocit, že niekomu držíte stranu? 
  • Aké sú zásady pri výchove súrodencov a na čo si dať pozor?
Tipy a odborné rady vám ponúka psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Nájdite si chvíľku a pouvažujte, ako pracovať so súrodeneckou rivalitou a čo môžete urobiť pre to, aby ste vychovali "parťákov", nie doživotných rivalov. VIDEO si môžete pozrieť TU.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: