Prežívajú vaše deti "dinosaurie" obdobie?

Mgr. Jarmila Hýroššová | 20. Apr 2017
Prežívajú vaše deti

Ak ste vy alebo vaše deti fanúšikmi dinosaurov, určite by ste mali navštíviť niektorý zo slovenských dinoparkov.

Dinopark v ZOO Bratislava

Nachádza sa v areáli ZOO, cesta k nemu vedie približne zo stredu ZOO, kde je potrebné odbočiť podľa smerovej šípky vľavo. V Dinoparku sú mohutné modely dinosaurov, niektoré modely sú pohyblivé a ozvučené, vyzerajú veľmi autenticky.

Sú tu dinosaury lietajúce, mäsožravé aj bylinožravé a stoja po pravej aj ľavej strane pozdĺž pevnej cesty. Pri každom dinosaurovi je popis so základnými údajmi.

Diplodocus, Tyranosaurus alebo Triceratops sú pre väčšinu detí najzaujímavejší, a preto nemôžu v Dinoparku chýbať. Pred vstupom do parku sa môžu deti odfotografovať v dinosaurej hlave alebo sa v piesku zahrať na paleontológa.

Vstupné sa neplatí, je zahrnuté v cene vstupného do ZOO Bratislava.
Počas leta je možné navštíviť i Dino Adventure  v Terchovej alebo v Bojniciach.

Dino Adventure Terchová

V Dino Adventure parku vás privítajú obrie modely pravekých dinosaurov spolu s rôznorodými detskými lezeckými prekážkami. Na náučnom chodníku sa deti dozvedia zaujímavé informácie o vystavených dinosauroch.

Pri preliezaní prekážok si overia svoju šikovnosť a zručnosť. Park sa nachádza v prostredí borovicového lesa a na jeho stromoch sa skrývajú rôznorodé adrenalínové atrakcie pre deti i dospelých! 
Prečítajte si: Prečo sú deti fascinované dinosaurami?

Dino Adventure Bojnice

Ide o malý, ale realistický dinopark, v ktorom spoznáte tvory, ktoré na našej planéte žili pred miliónmi rokov. Uvidíte v ňom niekoľko modelov dinosaurov, pričom niektoré sú aj pohyblivé a ozvučené.

Jednému dokonca budete musieť prejsť cez papuľu, aby ste sa do areálu dostali. Okrem spoznávania dinosaurov sa môžu deti vyblázniť v domčekoch so šmykľavkou alebo na dinopreliezačke.

Kedy deti vyrastú z dinosaurov?

Záujem detí o dinosaury začne počas ďalších rokov postupne slabnúť. Väčšina detí sa začne viac zaujímať o ľudských hrdinov, šport, zábavu a literatúru. Ale pre predškolákov a malých školákov sú dinosaury skutočne veľkým lákadlom.     

Deti radi hrávajú aj dinohry

Ak vaše dieťa miluje dinosaurov, určite bude vďačné, ak sa s ním občas zahráte hry s dinosaurou tematikou. Ponúkame vám niekoľko nápadov:

Skamenené dinosaury

Deti sú dinosaury a tancujú na hudbu po celej miestnosti. Keď hudba zastaví (prehrávač obsluhuje jeden z rodičov), musia zostať dinosaury stáť, ako keby razom skameneli.

Keď hudba opäť zaznie, tanec pokračuje. Ak si chcete hru trošku sťažiť, musí ten, ktorý sa po zastavení hudby ešte kníše a nie je úplne skamenený, vypadnúť.

Prečítajte si: Tipy na hry pre školákov

Tanec s dinosaurím vajcom

Dino-rodičia majú svojho potomka (vo forme vajca) najradšej vždy so sebou, aj pri tanci. Vytvorte s dieťaťom pár a tancujte na hudbu. Nebude to však len taký obyčajný tanec.

Musíte medzi čelami alebo bruchami udržať dinosaurie vajce (nafúknutý balón), pričom ruky zostávajú za chrbtom. Treba dať pozor na to, aby vám „vajce“ nespadlo a nerozbilo sa.

T-rex s bolesťami brucha

T-rex sa zase raz prejedol a teraz ho bolí brucho. Na to pomôže len jedno: kamene. Čudujete sa? Kamene slúžili dinosaurom na to, aby v žalúdku rozdrobili potravu, ktorá sa potom ľahšie trávila.

T-rex teda potrebuje kamene, ale keďže je prejedený, nemôže sa pohnúť z miesta. Pomôcť mu musia ostatní dinosaury (deti). Nakreslite fixkou veľkého dinosaura na baliaci papier, v prípade pekného počasia kriedou vonku na chodníku.

Označte jeho žalúdok. Každé dieťa dostane rovnaký počet kameňov a pokúša sa z istej – vopred určenej vzdialenosti trafiť cieľ – žalúdok dinosaura. Kto bude najúspešnejší?

Dinosauria naháňačka

Jedno dieťa je Tyranosaurus a musí loviť = naháňať ostatných dinosaurov. Ten, kto je chytený, musí ísť do hniezda (na deku alebo v lete do detského bazénika).

Dino puzzle

Zväčšite obrázok dinosaura alebo jeho kostru a rozstrihajte ju na menšie časti. Deti sa potom pokúsia poskladať obrázok ako puzzle.

Po stopách dinosaurov

Ukryte v pieskovisku niekoľko figúrok dinosaurov. Deti hľadajú ukryté dinosaury pomocou pinzety, štetcov a lupy – ako skutoční archeológovia.

Praženica z dinosaurieho vajca

Uvarte vajce natvrdo a nafúkajte veľký balón. Potom deťom znázornite veľkostný rozdiel medzi týmito dvoma objektmi. Vysvetlite im, že dinosaurie vajce bolo oveľa väčšie ako balón a že sa z neho dala pripraviť porcia praženice pre 35 osôb.

Prečítajte si: Hra v živote najmenších

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: