Prázdninujú deti za počítačom a bez rizika?

Redakcia | 24. júl 2012
Prázdninujú deti za počítačom a bez rizika?

Typické letné prázdniny detí sa v spomienkach dospelých odohrávajú na detských ihriskách, na dedinských dvoroch u starých rodičov či na kúpaliskách alebo pri jazerách...

  • Až 80 percent detských úrazov sa stane mimo domova
  • Prázdninové mesiace sú podľa počtu detských úrazov podpriemerné
  • Vážne detské úrazy môžu výrazne naštrbiť rodinný rozpočet

Typické letné prázdniny detí sa v spomienkach dospelých odohrávajú na detských ihriskách, na dedinských dvoroch u starých rodičov či na kúpaliskách alebo pri jazerách. K takýmto prázdninám odnepamäti patria aj úrazy, ktorým sa pri rôznych šibalstvách čas od času nedá vyhnúť. Dokazujú to aj štatistiky detských úrazov, ktoré vypracovala Allianz – Slovenská poisťovňa.

Štatistiky hovoria, že iba približne pätina detských úrazov sa prihodí v domácnosti, čo znamená, že až 80 percent úrazov sa dieťaťu stane mimo domova. Najčastejšie Allianz – Slovenská poisťovňa registruje zranenia práve počas rekreačnej činnosti. Na ihrisku či turistike sa totiž stane až 40 percent z celkového počtu úrazov. Približne 8 percent detských úrazov sa stane pri prechádzaní cez cestu či pri jazde na bicykli.

Prázdniny za počítačom?

Z týchto štatistík by malo teda vyplývať, že prázdninové mesiace sa vyznačujú vyšším počtom vzniknutých detských úrazov ako ostatné mesiace. Opak je však pravdou. Za minulý rok 2011 sa počas prázdninových mesiacov stal podpriemerný počet úrazov oproti zvyšku roka. V júli 2011 zaregistrovala Allianz – Slovenská poisťovňa 832 detských úrazov, čo je menej ako 7 percent zo všetkých úrazov počas roka. V auguste 2011 to bolo 1060 úrazov, čo je však stále iba 8,7 percenta zo všetkých detských úrazov.

Znamená to, že dnešná generácia detí trávi čas prázdnin prevažne doma za počítačom alebo pred televízorom? „Je možné, že v súčasnej dobe trávia deti počas prázdnin menej voľného času vonku a viac v domácom prostredí, čo by vysvetľovalo aj priemerný či podpriemerný počet úrazov oproti ostatným mesiacom,“ hovorí Zuzana Tehelová, riaditeľka odboru správy a likvidácie poistenia osôb z Allianz – Slovenskej poisťovne.

Trvalé následky úrazu môžu naštrbiť rodinný rozpočet

Letným mesiacom sa však nevyhýbajú ani vážne detské úrazy. Medzi najčastejšie úrazy detí, ktoré registruje Allianz – SP, patria zlomeniny, vybitia zubov, úrazy hlavy či popáleniny. Najvyššie poistné plnenia však poisťovňa vyplatila pri zraneniach, ktoré sa hoja buď s komplikáciami – závažné poranenia hlavy, viacnásobné poranenia organizmu a neurologické poškodenia, alebo pri tých, ktoré sa skončili trvalými následkami. „Pri vysokom poistnom plnení za trvalé následky úrazu dieťaťa poskytujeme v závislosti od dojednaného typu poistenia výplatu formou doživotného dôchodku,“ hovorí Zuzana Tehelová z Allianz – SP.

Následky úrazu a jeho liečenie si vyžaduje nielen pokoj na lôžku, ale sú s ním spojené aj zvýšené výdavky na lieky, liečbu či rehabilitácie a pri menších deťoch aj zníženie príjmu rodiča z dôvodu dlhodobejšej starostlivosti o dieťa. „Takéto neočakávané výdavky často nepriaznivo vplývajú na rodinný rozpočet. Práve preto je veľmi dôležité myslieť na možné ťažké situácie skôr ako nastanú a dostatočne zabezpečiť svojich najbližších a seba vhodným poistením,“ uzatvára Zuzana Tehelová z Allianz – SP.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: