POZOR na nástrahy letného počasia

SPRACOVALA: Dagmar Baluchová, ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: MUDr. Marta Špániková | 11. august 2021
Úpal

Konečne sme sa dočkali teplého počasia, čo nás okamžite láka vyraziť aj s deťmi von. Ako zabrániť tomu, aby slnečné lúče neuškodili zdraviu ani pokožke našich najmenších?

Hnedasto opálená pokožka je u dospelých atraktívna. To, či je to už zdravé, je už iná téma. U detí by sme mali byť pri vystavovaní sa slnečným lúčom obzvlášť opatrní. Detská pokožka je mimoriadne citlivá a doslova ju možno popísať k nepopísanému listu. To, čo na ňu „zapíše“ slnko, si bude pamätať dlho. Stačí málo a problém môže byť na svete.

Úpal a úžeh

Rozlišujeme úpal a úžeh, aj keď to niekedy spolu súvisí. Úpal vznikne pôsobením neprimeraného tepla, zväčša v uzavretom, nevetranom priestore, úžeh je spôsobený dlhým pobytom na slnku. Oba môžu mať vážne následky. Čím je dieťa mladšie, tým to môže byť nebezpečnejšie. Vystavením organizmu neprimeranému slnečnému žiareniu a teplu sa dieťa stáva malátne, plačlivé, menej močí, má červenú kožu, vracia, odmieta jesť.

U starších detí sa môže úpal prejaviť bolesťami hlavy, v extrémnych prípadoch môže dôjsť k bezvedomiu až smrti.

Záhadný SIDS
Prečítajte si tiež:

Záhadný SIDS 

Ako deti chrániť pred úpalom?

Dieťa má mať režim, ktorý je v lete iný ako v zime.

  • Vonku chodíme ráno do desiatej-jedenástej a odpoludnia po tretej-štvrtej hodine. Aj doma sa snažíme zabezpečiť vhodné prostredie: vetráme, zastierame okná, kde svieti slnko, môžeme ochladiť priestor klimatizáciou, ale dieťatko priamo klimatizácii nevystavujeme a neochladzujeme na menej ako 22 °C. Nikdy nevychádzajme von bez pokrývky hlavy.
  • Deti obliekajme do vzdušného bavlneného oblečenia a prísne dbajme na dodržiavanie pitného režimu.
  • Nikdy kočík neprikrývame dekou alebo bavlnenou plienkou. Vzduch vnútri tak nemôže prúdiť a dieťa sa môže ešte skôr prehriať. Radšej kočík natočíme tak, aby na dieťa nesvietilo slnko priamo. Je dôležité si uvedomiť, že pri pobyte pri vodnej ploche nestačí mať dieťatko schované pod slnečníkom. Slnečné lúče sa odrážajú, je prehriaty vzduch a dieťa je aj pod slnečníkom vystavené neprimeranému teplu a slnku, to spôsobí prehriatie organizmu.

Pitný režim počas horúcich dní

Deti do jedného roka majú zabezpečený pitný režim dojčením alebo konzumáciou mlieka ako základnej potraviny. Po zaradení bezmliečnych príkrmov ponúkame prevarenú, ochladenú vodu, bežne v množstve 200 ml za deň, v horúcich dňoch (alebo pri chorobe) aj viac.

V horúcich letných dňoch odporúčam ponúkať viac vody, dokonca aj dojčeným deťom po jednom mesiaci veku poradím mamičkám, ak aj ony dostatočne pijú, a predsa pociťujú smäd, aby dali dieťatku prevarenú ochladenú vodu niekoľkokrát denne, po lyžičkách, zväčša štyri čajové lyžičky pri jednom pití.

Riadime sa aj podľa počtu mokrých plienok, má ich byť stále najmenej 5 až 8 za 24 hodín. Deťom nepodávame čaj ani ovocné šťavy – tie sú súčasťou ovocného príkrmu, nie od smädu.

Pitný režim
Prečítajte si tiež:

Pitný režim

Opaľovací krém

Kde nechodí slnko, tam chodí lekár – platí to aj v reálnom živote, nielen v rozprávke. Preto deťom do jedného roka opaľovacie krémy aplikujeme len vo výnimočných prípadoch. Napríklad pri pobyte v blízkosti vodnej plochy (dodržiavame vyššie uvedené odporúčania). Do jedného roka používame len opaľovacie krémy s fyzikálnym ochranným faktorom. Ráno v teplom počasí na rannom slnku je vhodný slnečný kúpeľ, cca 5 minút, inak je dôležité byť s dieťatkom stále v tieni, nie na priamom slnku.

úpal

Potničky

V teplejších mesiacoch roka má veľa malých detí problém aj s potničkami. Rodičov tento problém trápi, pretože detská jemná koža posiata potničkami nie je príjemná na pohľad a pre dieťa je to obťažujúce.

Čo robiť v takýchto prípadoch? Dieťa je potrebné kúpať a umývať čistou vodou bez mydla, na tváričke aj prevarenou, ochladenou. Po večernom kúpeli natrieť vhodným hydratačným krémom, nie olejom. Pri pretrvávaní potničiek sa poraďte s lekárom o použití vhodného prostriedku na upokojenie kože.

Slnečné okuliare

Keďže dieťa v tomto veku nemá byť vystavené priamym slnečným lúčom, slnečné okuliare teda nepotrebuje. Všetci to poznáme: dieťatko nechce mať na sebe žiadne veci, veď sa dokonca väčšinou nerado oblieka. Bude s okuliarmi experimentovať.

Okuliare sú tvarovo vyrobené tak, že by mohli dieťatku skôr ublížiť, ak sa s ním napríklad pichlo do očí, strčilo si ich hlboko do krku, do uška, čo detičky v tomto veku to už dokážu a ako vieme, všetko si dávajú do úst. Ak je dieťa vystavené slnečnému žiareniu, prudké slnko mu nemá svietiť priamo do očí. Neskôr, keď už okuliare na tváričke znesie, musia byť kvalitné s UV filtrom. Okuliare len ako doplnok iste nie sú v detskom veku vhodné!

Dôležité!

Žiadne dieťa nesmie zostať v zaparkovanom aute ani na chvíľu samo! To je ten nebezpečný pobyt v nevetranom uzavretom teplom priestore, aj keby vonku nebola zásadná horúčava ani nesvietilo slnko!

Tento článok vznikol v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou primárnej pediatrickej starostlivosti.

nádcha u bábätka

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: