Pinka verzus Pikachu - čo poznajú vaše deti?

Deti sú evidentne viac zaujaté vymyslenými subjektmi ako skutočnými a existujúcimi bytosťami.
Náš kontakt s prírodou sa postupujúcou urbanizáciou pomaly vytráca. Vyrastať obklopený zvieratami a divokou prírodou je privilégium, ktoré mnohé mestské deti nemajú šancu zažiť. Následky na seba nenechajú dlho čakať.
Štúdia z Cambridgu vybrala skupinu detí vo veku od 4 do 11 rokov a postupne im ukázala 100 kartičiek s vyobrazením druhov rastlín alebo živočíchov, ktoré sa bežne vyskytujú v britskej voľnej prírode. Neskôr im ukázalo 100 kartičiek s rôznymi Pokémonmi, ktoré mali pomenovať. Deti nad 8 rokov dokázali správne pomenovať asi 80 % Pokémonov, ale iba necelých 50 % rastlín a živočíchov.
Deti trávia málo času hrou na čerstvom vzduchu
Deti poznajú viac vymyslených postáv ako tých skutočných
Deti majú jednoznačne hlad po informáciách a aj kapacitu zapamätať si ich, no sú evidentne viac zaujaté vymyslenými subjektmi ako skutočnými a existujúcimi bytosťami.
Oveľa lepšie však na tom nie sú ani rodičia. V roku 2017 sa uskutočnil prieskum na 2 000 dospelých, ktorý nepriniesol veľmi pozitívne výsledky. Takmer polovica rodičov, nedokázala správne identifikovať ani vrabca domového. Napriek tomu sa 9 z 10 rodičov vyjadrilo, že by chceli, aby sa ich dieťa učilo o prírode.
Máte doma batoľa? 3 HODINY pohybu denne sú minimum
Choďte von!
Vezmite svoje deti na prechádzku ešte dnes. Slovensko, našťastie, ponúka veľa nádherných miest, kde sa môžete zoznamovať s prírodou. Nebojte sa vziať si na pomoc atlas rastlín, či živočíchov alebo sa podučiť od starších, ktorí ešte vedia, ako vonia podbeľ a spieva pinka.