Pediater odpovedá: Zalepí prehltnutá žuvačka črevá?
Možno ja vás v detstve strašili, že prehltnutá žuvačka vám zalepí bruško. Ako to je naozaj? Ide len o mýtus alebo je prehltnutá žuvačka skutočne nebezpečná? Na otázku našej čitateľky odpovedá pediater.
Žuvačka – odbúrava stres, pomáha sústrediť sa a chudnúť.
Prehltnutá žuvačka – zalepí bruško?
Odpovedá MUDr. Andrea Hervayová: História žuvačiek siaha až do praveku. Staroveké civilizácie, ako sú Gréci, Máji a Indiáni, žúvali rôzne prírodné látky.
Starovekí Gréci žúvali smolu z masticha stromu, ktorú nazývali "mastiche". Majovia žúvali smolu zo sapodilového stromu a severoamerickí indiáni žúvali smolu z borievok.
Moderná žuvačka, ako ju poznáme dnes, bola vyrobená v 19. storočí. Prvý patent na žuvačku získal v roku 1869 Američan William Semple. Thomas Adams, iný Američan, začal v roku 1871 masovo vyrábať žuvačku. Dal si ju patentovať ako prvú žuvačku zo sušenej živice. O pár rokov na to žuvačku preslávila spoločnosť Wrigley´s.
Pri bežnom užívaní a i prípadnom prehltnutí sa však nemôže stať, že by vám „zalepila“ črevá. Dôvod? Naše žalúdky sú totiž v tom smere dostatočne dokonalé, takže relatívne rýchlo spracujú potravu strávenú či nestrávenú a väčšina toho, čo tvorí žuvačku, patrí do druhej kategórie.
Tráviace šťavy si v okamihu trávenia berú na mušku sladidlá vo vnútri žuvačky, avšak, jej základ (kombinácia prírodných a syntetických živíc) je až do objemu 30 % pre tieto šťavy nepreniknuteľný. Nemalý význam v trávení má aj peristaltika, ktorá má na starosti postupný posun stravy v tráviacom trakte. Takže: hoci žuvačka nie je tráviteľná, pretože naše telo nemá potrebné na rozklad jej syntetických zložiek, bude postúpená cez tráviaci trakt a vylúčená z tela ako iný nepotrebný materiál.Preto, aj keď žuvačku zjeme, nič sa nám nestane. Samozrejme, tým myslím 1 – 2 žuvačky, nie viac balíkov.