Pediater odpovedá: Zalepí prehltnutá žuvačka črevá?

Redakcia | 27. september 2023
Pediater odpovedá: Zalepí prehltnutá žuvačka črevá?

Možno ja vás v detstve strašili, že prehltnutá žuvačka vám zalepí bruško. Ako to je naozaj? Ide len o mýtus alebo je prehltnutá žuvačka skutočne nebezpečná? Na otázku našej čitateľky odpovedá pediater.

"Môj syn (bude mať 3 roky) si obľúbil žuvačky. Občas sa nedá vyhnúť tomu, aby som mu ich kúpila (kupujem mu len tie detské). Čo ma však zaujíma, je to, že občas žuvačku zhltne. Keď som bola dieťa, rodičia ma často upozorňovali, že žuvačka sa nesmie prehltnúť, lebo sa mi zalepí bruško. Ako to je naozaj? Ide len o mýtus alebo je prehltnutá žuvačka skutočne nebezpečná?"

Prehltnutá žuvačka – zalepí bruško?

Odpovedá MUDr. Andrea Hervayová: História žuvačiek siaha až do praveku. Staroveké civilizácie, ako sú Gréci, Máji a Indiáni, žúvali rôzne prírodné látky.

Starovekí Gréci žúvali smolu z masticha stromu, ktorú nazývali "mastiche". Majovia žúvali smolu zo sapodilového stromu a severoamerickí indiáni žúvali smolu z borievok.

Moderná žuvačka, ako ju poznáme dnes, bola vyrobená v 19. storočí. Prvý patent na žuvačku získal v roku 1869 Američan William Semple. Thomas Adams, iný Američan, začal v roku 1871 masovo vyrábať žuvačku. Dal si ju patentovať ako prvú žuvačku zo sušenej živice. O pár rokov na to žuvačku preslávila spoločnosť Wrigley´s.

Pri bežnom užívaní a i prípadnom prehltnutí sa však nemôže stať, že by vám „zalepila“ črevá. Dôvod? Naše žalúdky sú totiž v tom smere dostatočne dokonalé, takže relatívne rýchlo spracujú potravu strávenú či nestrávenú a väčšina toho, čo tvorí žuvačku, patrí do druhej kategórie.

Tráviace šťavy si v okamihu trávenia berú na mušku sladidlá vo vnútri žuvačky, avšak, jej základ (kombinácia prírodných a syntetických živíc) je až do objemu 30 % pre tieto šťavy nepreniknuteľný. Nemalý význam v trávení má aj peristaltika, ktorá má na starosti postupný posun stravy v tráviacom trakte. Takže: hoci žuvačka nie je tráviteľná, pretože naše telo nemá potrebné na rozklad jej syntetických zložiek, bude postúpená cez tráviaci trakt a vylúčená z tela ako iný nepotrebný materiál.Preto, aj keď žuvačku zjeme, nič sa nám nestane. Samozrejme, tým myslím 1 – 2 žuvačky, nie viac balíkov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: