Nevychovávajte moje dieťa, prosím

MK | 19. máj 2021
nevychovávajte moje dieťa

Bežíme na ihrisko. O auto sa nepodelí a keby bola taká možnosť, bude kresliť čierne slniečka po chodníku. Vás do toho, s prepáčením, nič.

"Nepremoknú mu tie topánky? Vieš, od xxx sú perfektné, vždy kupujem topánky od nich a gumáky majú aj zateplené. 
Čosi, päťročný s tebou spí? Veď to nemáš život! Daj ho normálne do postele v izbe, zvykne si, naša tak spinká od roka. 
Skúšala si vylúčiť lepok? Ja som malému zrušila pečivo a hneď kaká normálne, to aj Lenka, že Lenka?
Možno by pomohol psychológ, malý je nepozorný a nerešpektuje autority, to sa tak nedá pracovať, aby ste potom nemali problém v škole...
Jurko, ale veď nemôžeš bosými nohami do piesočku, veď to roznosíš potom všade po dvore, vieš? Ešte môže byť aj mokrý takto zrána... Mamka, asi ho radšej obujte." 

Radodajky

Na ihrisku, na babycvičeniach, pri rodinných stretnutiach. Vždy sa nájde rodič, ktorý má lepšie metódy a rád vás s nimi oboznámi. Alebo ich rovno praktizuje na vašom dieťati.

Som už vyslovene alergická, keď niekto pozoruje moje dieťa a má hneď skvelý tip, čo by malo robiť inak alebo nerobiť. Svoju tézu vysloví dostatočne nahlas, aby ho počuli aj ostatní, alebo sa k vám nakloní a pošepká – „Poviete mu, aby dal to autíčko Simonke? Veď nech sa podelia.“

Vrcholom bolo, keď mi pani učiteľka s hrôzou v očiach ukazovala malého obrázok, ktorý nakreslil čiernou farbičkou. Bolo na ňom slnko, ktoré sa usmievalo a lúka plná kvetov. Čiernych. No a? Deti bežne používajú čiernu farbičku a obrázok naozaj nevyzeral ako psychopatická maľba asociála. Bol veselý a príjemný len čierny. Začínam mať pocit, že môjmu synovi rozumejú všetci lepšie ako ja. Alebo by ho chceli mať rovnakého, ako je to ich dieťa. V niečom ich každopádne irituje. 

Nič ma do tvojej výchovy nie je

Poviem pravdu, mne je úplne jedno, či Lucka na ihrisku je dobošku alebo paradajku, či skočila v plátenkách do vody, alebo má prvotriedne gumáky. S Luckou je tam jej mama. Ja predsa nerozhodujem o tom, čo by (ne)mala jesť a (ne)nosiť oblečené. 

Mamy často na svojich sociálnych sieťach zdieľajú svoj život s dieťaťom – od raňajok, cez babyplávanie až k úžasnému montessori večeru, kedy navliekajú korálky a veľmi zábavne spolu trávia čas. Moje zlatíčka. A influ mamy aj rady odpovedajú na otázky iných mám žhavých po takých skvelých deťoch a skvelom programe, lebo veď majú kopec rád na rozdávanie. 

Odstrihla som sa. Vďaka, neprosím. Nikdy sa nezapájam do  ihriskových rozhovoroch o chrumkách, ktoré sú nutrične vyvážené pre dieťa určitého veku a oštempľované nemeckých certifikátom THE BEST FOOD FOR YOUR CHILD. Mama mia! Mnohé z tých detí bežia k nám po obyč. piškótu. S cukrom a lepkom. Zato nestrkám ich mamám pod nos obal – aha, kúp aj svojmu.

nevychovávajte moje dieťa

Z traumy nič nebude, zachovajte pokoj

Dnes sa o výchove toľko hovorí, že neviete, čo skôr urobiť, aby ste dieťaťu náhodou neublížili. Strava je detto témou číslo jeden a vy pod neustálou kontrolou, či máte správy tón hlasu, či ste tú brokolicu príliš nerozvarili a dieťaťu nespôsobili traumu z bohviečohoešte.

Tak aspoň medzi sebou, mamy, zachovajme nejakú tú pohodu a nevychovávajme si deti. Veď máme dosť starostí s tým svojim dieťaťom. Ďakujem.

Bežíme na ihrisko. O auto sa nepodelí a keby bola taká možnosť, bude kresliť čiernou kriedou slniečka po chodníku. Vás do toho, s prepáčením, nič. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: