Nestrašte dieťa! Môže to mať neblahé dôsledky.

Redakcia | 27. august 2023
Nestrašte dieťa! Môže to mať neblahé dôsledky.

Dospelý človek niekedy len tak zo žartu niečím dieťa postraší – dieťa však ešte nevie, že je to nereálne a pokojne tejto potenciálnej hrozbe uverí. A rodič či iný dospelý si to často ani neuvedomí...

Detstvo je obdobím, keď sú deti najviac vnímavé na svet okolo nich a sú najviac otvorené novým informáciám a zážitkom. Čo im poviete, aké pocity v nich vyvoláte, môže zanechať doživotné stopy. Pre dospelých môže byť ľahké odbiť niektoré situácie ako neškodné alebo dokonca zábavné, no pre dieťa môže mať každá takáto situácia hlboký význam.

Dospelí si niekedy neuvážene myslia, že strašenie detí je neškodný žart alebo účinný spôsob, ako ich prinútiť k poslušnosti. Avšak hranice medzi realitou a fikciou sú v detstve veľmi tenké a nestabilné.

 

3 dôvody, prečo rodičia strašia deti

 • Rodičia niekedy strašia deti, lebo chcú dať dôraz na svoj príkaz a veria, že takto bude ich príkaz rýchlo vykonaný.  
 • Mnohí rodičia si myslia, že dieťa musí nejakým spôsobom spochybniť výroky dospelých a samo prísť na to, čo je pravda a čo nie.
 • Alebo jednoducho, iba radi žartujú.

 Príkladom strašenia je varovanie: „Ak si nebudeš čistiť zúbky, všetky ti vypadnú.“ Dieťa, ktoré nemá dostatočné vedomosti o fungovaní svojho tela, môže tejto hrozbe uveriť a začať sa báť každého večera pred spaním a toho, či si zúbky umylo dôkladne.

 

Rovnaký princíp platí pre vyhrážky rozprávkovými bytosťami. „Keď nebudeš poslúchať, čert príde a vezme ti všetky hračky.“ Takéto výroky nie sú len zavádzajúce, ale môžu v dieťati vytvárať panický strach z fiktívnych postáv, ktoré by v normálnych okolnostiach mohli byť len súčasťou zábavnej rozprávky. Dieťa, ktoré je strašené takýmito postavami, môže začať cítiť panický strach z tmy, byť bdelé v noci alebo vyhýbať sa určitým miestam v domácnosti.

 

Čím strašia dospelí malé deti?


Deti vo veku do 3 rokov sú obzvlášť citlivé na vonkajšie podnety, pretože ich schopnosť rozlišovať skutočnosť od fikcie je veľmi obmedzená. V tomto veku sa často vyskytujú nasledujúce príklady strašenia:

 • Čierny muž, čert: Jedným z najčastejších príkladov je varovanie dieťaťa, že ak nebude poslúchať, príde poňho čierny muž. Toto strašenie môže viesť k strachu z neznámych ľudí alebo temných miest.
 • Ježibaba: V niektorých kultúrach sa deťom hovorí, že ak nebudú spávať, Ježibaba alebo Baba Jaga príde a odnesie ich. Je to spôsob, ako dieťa nútiť ísť spať, ale môže viesť k nočným morám alebo strachu zo zaspávania.
 • „Zlé" zvieratá: Niekto hovorí dieťaťu, že ak nebude jesť, prídu poňho vlci, psy alebo iné zvieratá. Takéto vyhrážky môžu viesť k neopodstatnenému strachu z týchto zvierat.
 • Vysávač: Žart, že vysávač „zožerie“ deti, ak ihneď nepôjdu k rodičovi alebo ak nezostanú ďaleko - v bezpečí. Toto môže viesť k fóbii z vysávačov.
 • Injekcie a lekári: Hrozba, že ak dieťa nebude poslúchať, pôjde k lekárovi alebo dostane injekciu, môže spôsobiť strach z lekárskych vyšetrení a procedúr.
 • Stratenie: Hovoriť dieťaťu, že ak dieťa ihneď nepríde, mama alebo ocko odídu a nechajú ho tam samo, môže viesť k separačnej úzkosti.

 


Je dôležité si uvedomiť, že aj keď sú tieto metódy často používané s dobrými úmyslami v nádeji na to, že dieťa bude poslúchať, môžu mať negatívne dôsledky na duševné zdravie dieťaťa a na vzťah medzi dieťaťom a rodičom. Je vždy lepšie uprednostniť metódy založené na porozumení, komunikácii a láske.

 

Z čoho majú strach staršie deti?


Staršie deti sú schopné lepšie rozlišovať skutočnosť od fikcie v porovnaní s mladšími deťmi. Napriek tomu môžu byť stále veľmi citlivé na zastrašovanie alebo naopak,  prejaviť negatívne reakcie na tieto strašiace taktiky. Tu je niekoľko bežných príkladov strašenia starších detí nielen dospelými, ale aj staršími kamarátmi či rovesníkmi: 

 • Školský výsmech: Hrozba, že ak dieťa nebude dosahovať dobré výsledky v škole, bude vysmievané alebo vylúčené zo skupiny.
 • Monštrá pod posteľou alebo v skrini: Aj keď sú staršie deti schopné lepšie rozlišovať medzi realitou a fikciou, stále môžu mať strach z neznámeho, najmä v noci.
 • Policajti alebo strážcovia: Hovoriť dieťaťu, že ak niečo urobí zle, zavolajú naňho policajta alebo inú autoritu.
 • Táborové príbehy: Rozprávať strašidelné príbehy pri táboráku o duchoch, monštrách alebo iných bytostiach, ktoré útočia na deti, ktoré neposlúchajú.
 • Hrozba poslania do polepšovne alebo internátu: Používanie týchto inštitúcií ako trestu môže dieťaťu vnuknúť, že je zlé alebo nežiaduce.
 • Dospievajúce fóbie: Využívanie obáv dospievajúcich, ako sú obavy zo vzhľadu, popularity, vzťahov alebo budúcnosti, môže byť formou zastrašovania.
 • Prírodné katastrofy: Hovoriť dieťaťu, že ak niečo neurobí alebo neurobí správne, môže to spôsobiť prírodnú katastrofu, ako sú búrky, zemetrasenia alebo povodne.
 • Internet a sociálne médiá: Hrozba zverejnenia kompromitujúcich informácií alebo fotografií na internete alebo v sociálnych médiách.
 • Strašenie budúcnosťou: Varovanie pred tým, že ak dieťa nebude študovať alebo sa dobre správať, nebude mať v budúcnosti dobrú prácu, peniaze alebo rodinu.

Aj keď niektoré z týchto metód môžu znieť miernejšie ako iné, vždy je dôležité mať na pamäti, že deti a dospievajúci sú stále vo vývoji a môžu byť veľmi citliví na zastrašovanie. Vždy je najlepšie pristupovať k deťom s porozumením, láskou a podporou.

  

Dôsledky strašenia


Psychológovia zdôrazňujú, že strašenie detí môže mať dlhodobé dôsledky na ich psychický vývoj. Môže to zahŕňať:

 • Zvýšenú úzkostlivosť: Dieťa, ktoré je často strašené, sa môže stať mimoriadne úzkostlivým a bojazlivým v rôznych situáciách, či už je to prítomnosť cudzích ľudí alebo nových miest.
 • Nočné mory a nespavosť: Neustále zastrašovanie môže vyvolať časté nočné mory, čo vedie k narušeniu spánku a následným problémom s koncentráciou cez deň.
 • Nízke sebavedomie: Ak dieťa cíti, že je stále v ohrození alebo že je neustále šikanované, môže to narušiť jeho sebavedomie a sebahodnotu.

 

Lepšie prístupy výchovy ako zastrašovanie


Výchova založená na porozumení a podpore je oveľa efektívnejšia a zdravšia pre psychický vývoj dieťaťa. Komunikácia a vysvetlenie dôvodov s určitými pravidlami alebo návykmi je oveľa účinnejšie ako zastrašovanie. Je dôležité, aby sme deťom poskytovali jasné, konkrétne a primerané dôvody pre naše rozhodnutia a požiadavky.

 

Zároveň je dôležité, aby sme svoje deti naučili, ako spracovávať emócie, ako sa vyrovnávať so strachom a ako rozlišovať skutočnosť od fikcie. Keď poskytneme deťom nástroje na pochopenie a spracovanie sveta okolo nich, posilníme ich schopnosť vyrovnať sa s rôznymi výzvami a situáciami, ktoré prinesie život.

  

Deti sú malí ľudia s hlbokými emóciami


Myslite vždy na to, že deti sú malí ľudia s hlbokými emóciami a potrebami. Je našou povinnosťou ako dospelých chrániť ich, viesť ich a poskytnúť im všetky nástroje potrebné na to, aby sa stali silnými, sebavedomými a šťastnými dospelými. Strašenie je nielen kontraproduktívne, ale môže mať aj trvalé a škodlivé dôsledky na ich duševné zdravie.

  

Namiesto toho, aby sme si so svojimi deťmi vybudovali vzťah na základe strachu, mali by sme sa snažiť vytvárať prostredie dôvery a pochopenia. Deti by mali vedieť, že ich rodičia sú tu, aby im pomohli a chránili ich, a nie aby ich zastrašovali. Takto si môžeme byť istí, že naša výchova bude pozitívna a podporná, a nezanechá v srdciach našich detí jazvy, ktoré by mohli trvať celý život.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: