Nepodceňujte ochorenia školákov!
Podľa prieskumu má úrazové poistenie pre svoje deti uzatvorených 56 % rodičov. Výrazne menej, len 28 %, rodičov uzatvorilo pre svoje deti poistenie kritických ochorení.
Pritom sú to práve kritické choroby, ktorých sa rodičia obávajú viac než úrazov.
CHORÉ dieťa do škôlky NEPATRÍ!
Deti bývajú oveľa častejšie choré ako zranené
V poslednom roku bolo podľa rodičov chorých 9 z 10 detí (z toho dve tretiny opakovane). Úraz vyžadujúci lekárske ošetrenie niekedy utrpela necelá polovica detí. Ak je potrebné s chorým alebo zraneným dieťaťom zostať doma, 51 % rodičov by volilo možnosť vziať si OČR.
Ošetrovné je vyplácané po dobu prvých desiatich kalendárnych dní a nie je finančne výhodné. Aj preto využívajú rodiny alternatívne možnosti domácej starostlivosti o choré dieťa. Ak je nutné starať sa o dieťa doma dlhší čas, zostáva v takmer tretine prípadov doma s dieťaťom niekto z rodiny tak, že využije dovolenku alebo neplatené voľno (v 15 % prípadov).
Zákonník práce a OČR
Starostlivosť o choré dieťa znamená zníženie príjmu do rodinného rozpočtu
V prípade neplateného voľna tak dochádza buď k čiastočnému, alebo úplnému výpadku príjmu. Proti vážnym ochoreniam potomkov sa rodičia chránia najčastejšie dôrazom na zdravý životný štýl a návštevou preventívnych prehliadok.
No tretina z nich je skeptická a myslí si, že ochoreniam detí sa predchádzať nedá. Možností prevencie pritom existuje hneď niekoľko: od základných hygienických návykov, zdravého stravovania, primeranej fyzickej aktivity až po prevenciu v podobe očkovania.
Podľa rodičov bola v minulosti už polovica detí hospitalizovaná v nemocnici. „Polovica hospitalizácií je síce kratšia ako jeden týždeň, ale s pobytom v nemocnici je následne často spojená nutnosť domácej rekonvalescencie či doliečenia,“ uviedla pediatrička MUDr. Marta Špániková.
K najčastejším detským ochoreniam vyžadujúcim ambulantnú starostlivosť patria choroby dýchacej sústavy (s výskytom u detí a mládeže do 14 rokov v 17,5 %) a choroby tráviacej sústavy (9,6 %).