(Na)rodení na Ježiška

Marika Koscelníková | 24. Dec 2017
(Na)rodení na Ježiška

Sú rodiny, v ktorých má Štedrý deň aj vôňu narodeninových osláv. Príchod vianočných detí na svet býva spojený s výnimočnými spomienkami. Stráviť sviatky v nemocnici nie je pre mamy žiadna výhra, ale mať doma dieťa narodené „na Ježiška“ je znásobením vianočnej radosti. Pri tradičných koledách, v ktorých sa spieva o narodení dieťatka, sú tieto mamy o trošku viac dojaté a vďačné.

Mamy vianočných detí od západu na východ

„Keď máte v tehotenskej knižke zapísaný termín pôrodu 24. december, rátate s tým, že  sa bábätko nevypýta na svet presne v ten deň“, hovorí Alena Demová z Bratislavy, mama vianočného Tomáška.

„Dcérka prišla na svet počas dovolenkového obdobia v lete a nebolo možné si zmluvne zabezpečiť lekára – pôrod tak aj vyzeral. Obávala som sa druhého pôrodu v období, keď na oddeleniach slúžia väčšinou mladí, neskúsení lekári. Prišiel december, adventné týždne prešli ani neviem ako. Bola som zbalená, lebo som rátala s tým, že sa dieťatko vypýta na svet ešte pred Vianocami.

Večer pred Štedrým dňom tradične s mužom pripravujeme stromček a ja som bola rozčarovaná, že moja teória „deň až dva pred predpokladaným termínom“ sa neuskutočnila. V noci som začínala pociťovať mierne bolesti. Tušila som, že o chvíľu sa to začne, ale v tej chvíli mi prišlo najdôležitejšie dočítať posledné strany rozčítanej detektívky. Pri spiacej dcérke ostala babička a my sme sa mohli šmýkať (doslova, poľadovica bola úplne ako z Mrázika) do pôrodnice. V nemocnici mali na všetko čas.

S kontrakciami s odstupom 3-5 minút ma takmer vysmiali, ale na pôrodnú sálu som sa takmer nedogúľala, tak sa synček ponáhľal na svet. Prvé vianočné bábätko tohto dňa – a mám pocit, že aj jediné. Personál som pri samotnom pôrode ani nevnímala, viem len, že lekárka ledva stihla dobehnúť z lekárskej izby. Mladá, samozrejme, veď starší, skúsenejší doktori si predsa nebudú kaziť Vianoce službou (česť výnimkám).

Vzhľadom na bezproblémový a rýchly pôrod mi synčeka zakrátko doniesli na izbu. Nemala som zaplatený nadštandard, ale v tomto období sme na izbe boli po jednej, maximálne po dvoch. Na chodbe prázdno, ticho... nič nepripomínalo, že už sú Vianoce... až na večeru. Tá bola vianočná. Oblátky s medom, rybacia polievka, filé so zemiakmi. To som naozaj nečakala. Hneď som telefonovala „svojim“ domov, aby som sa s nimi podelila o tento „zážitok“ – a ich reakcia? „Paráda, závidíme ti, my sme si v tom zhone, čo je doma, nestihli ani vypražiť rybu...“ 

Nasledujúce dni bolo na oddelení tichúčko a pokojne. Hneď 27. 12. sa na oddelenie začali doslova „sypať“ mamičky s plánovanými sekciami.

Ako vidia Vianoce pri pôrodoch lekári?

Vianočné pôrody bývajú naozaj výnimočné. Mamičky, ktoré dostanú pod stromček voňavé bábätko, sa však ľahko prenesú cez fakt, že sviatky netrávia tradične. Atmosféra v nemocnici záleží aj od toho, ako je naladený zdravotnícky personál. Vladimír Hruda, gynekológ a pôrodník priznáva, že medzi lekármi nie sú vianočné služby veľmi populárne.

„Každý, kto má rodinu a musí slúžiť, by, samozrejme, najradšej trávil čas so svojou rodinou. Je to však povolanie, ktoré si vyžaduje aj takéto obmedzenia. Čo sa týka tehotných a rodičiek, ktoré vzhľadom na svoj zdravotný stav a pôrod musia tráviť čas na oddelení, tie to berú hlavne prakticky. Veľa investovali do svojej tehotnosti (času, odriekania atď.) a okolnosti vianočných sviatkov sú pre ne druhoradé.“

vianočné deti

Vianoce v pôrodnici

Prvorodeného syna porodila na „Ježiška“ aj Patrícia Tižová zo Sobraniec. Vianočnú kapustnicu stihli doma navariť, aj vďaka manželovej predvídavosti, ešte skôr.

„Predpokladaný termín pôrodu bol 8. január 2012. Dva dni pred Štedrým dňom som bola na pravidelnej prehliadke u gynekologičky, ktorá mi oznámila, že podľa aktuálneho stavu pôrod nastane pravdepodobne o niečo skôr, zrejme po vianočných sviatkoch,  na Nový rok. Tak sme si s manželom vychutnávali prípravy na sviatky.


Deň pred Štedrým dňom sme uvarili kapustnicu a manžel ešte žartoval, že varíme o deň skôr, lebo zajtra porodím. Prekvapenie nastalo 24. decembra o 6.30 ráno, keď sa žart začal stávať pravdou. Zvyšok dňa sme už spolu s manželom strávili v nemocnici.

Damiánko sa nám narodil 24.12.2011 o 22.55 ako zdravé a krásne dieťa. Odvtedy nám robí radosť každý deň. Zdravotnícky personál bol úžasný, vianočnú atmosféru bolo cítiť všade. Na sále sa ozývali vianočné piesne. Moja úprimná vďaka patrí mojej gynekologičke/pôrodníčke, ktorá k môjmu pôrodu nemusela a aj napriek tomu bola ochotná v tento sviatočný deň prísť. Najmä vďaka nej a podpore manžela prebehol pôrod bez komplikácií a dostali sme najkrajší vianočný darček na svete.

Odkedy sa nám narodil Damiánko, Vianoce sú pre nás dvojitým sviatkom. Samozrejme, musíme rozdeliť narodeniny a Vianoce, takže narodeninová oslava, torta a darčeky sú od štedrovečerného rána, večer nám tradične nosí darčeky Ježiško. Šťastie, že sme mu nedali meno Adam, aj keď je to veľmi pekné meno.“

Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky sú Vianoce dlhodobo dňom s najmenším počtom pôrodov. V tento deň sa v priemere narodí iba sto detí, kým v ostatné dni  prvýkrát v pôrodniciach zaplače v priemere 156 detí. Na Vianoce sa síce veľa detí nerodí, ale sviatočná atmosféra, teplo domova a voľné dni, prispievajú k ich plodeniu. Preto sa niet čo čudovať, že práve september je rekordným mesiacom v počte pôrodov. V tomto mesiaci sa denne narodí v priemere 180 detí.

Meniny aj narodeniny v deň Vianoc

Oslavovať počas Vianočných sviatkov narodeniny aj meniny naozaj nemusí byť pre dieťa – z pohľadu darčekov a pozornosti – príjemné. Eva Kšanovská z Dolného Kubína má ďalších troch súrodencov, takže na trojnásobné darčeky sa ako dieťa, ktoré na Vianoce oslavuje meniny aj narodeniny, tešiť nemohla.

Prvýkrát som si uvedomila, že narodeniny, rovnako aj meniny, oslavujem v deň Vianoc, asi keď som mala 12 rokov. Dostala som naraz darčeky a potom už celý rok nič. Najviac som sa aj tak tešila na to, že sú Vianoce – sviatky pokoja – a že sme celá rodina pokope pri štedrovečernom stole, keďže ocino pracoval na smeny a niekedy sa stalo, že na Štedrý večer s nami nebol.

Vianoce boli pre mňa výnimočným sviatkom aj preto, lebo som ako dvojnásobná oslávenkyňa nemusela nič robiť. To bol darček pre mňa – mala som oddychový deň. Veľké dary sa u nás nedávali. Boli sme štyria súrodenci, rodičia nezarábali veľa, tak sme boli radi, že sme si pod stromčekom vôbec niečo našli. Potešili sme sa každej maličkosti.“

Vianočná atmosféra v nemocnici chýba

Zuzana Veľká, mama dvoch synov z Pliešoviec, spomína na narodenie svojho prvého dieťatka s láskou. Riško sa vypýtal na svetlo sveta na Božie narodenie, v prvý sviatok vianočný. S odstupom času vidí starostlivá mama v súvislosti s oslavou narodenín snáď len jeden maličký problém – kto upečie tortu na Vianoce?

„Riško bol vytúžené dieťa a keď som konečne otehotnela, bola som najšťastnejšia na celom svete, samozrejme, aj rodina a hlavne moji rodičia. Pôvodný termín pôrodu som mala 27.12. a už pri potvrdení tehotenstva mi prebleslo hlavou, že to bude na Vianoce. V kútiku duše som si želala, aby to vyšlo pred alebo po vianočných sviatkoch, ale bola som pripravená, že možno strávim sviatky v nemocnici.
vianočné deti

Riško sa narodil 25. decembra o jedenástej sekciou, kvôli polohe v brušku. Po prvých kontrakciách lekár zhodnotil, že už je čas a všetko potom prebehlo dosť rýchlo, aspoň mne sa to tak zdalo.

Počas pôrodu a ani potom nebolo cítiť na správaní lekárov a sestier, že sú vianočné sviatky. Bolo to, myslím, ako v každý iný bežný deň v pôrodnici, keďže druhý syn sa narodil v jeden obyčajný, nesviatočný deň na jar o 16 mesiacov neskôr. Vianoce pripomínala len výzdoba na chodbách a v jedálni.

Po epidurálnej anestézii sa môžu prijímať len tekutiny, vývar a nanajvýš piškóty, jedlo sa zavádza pomaly, takže ani na nemocničnej strave som nepocítila, že sú Vianoce. Z pôrodnice nás vtedy prepustili až po vybratí stehov na siedmy deň a to medzisviatočné obdobie bolo pre mňa v pôrodnici nekonečné.

Ale na Silvestra sme boli konečne doma. Narodeniny oslavujeme presne 25. decembra, keď sa u nás poobede a podvečer zíde celá rodina. Oslava je v rodine také „spestrenie“ Vianoc medzi Štedrým dňom a oslavami Štefanov, lebo aj tých zopár máme. Tak po vianočných darčekoch na Štedrý večer sú nasledujúci deň narodeninové darčeky. Asi posledné dva roky máme trochu problém s tortou pre oslávenca, pretože nejedna cukrárka už pred Štedrým dňom chce mať pokoj od pečenia. Uvidíme, možno tento rok ukuchtíme tortu vo vlastnej réžii.“

Aj v redakcii máme dieťa "(Na)rodené na Ježiška"

O tom, čo je to stráviť sviatočné chvíle v pôrodnici, vie aj naša kolegynka, web editorka Jana Fialová:

Zemiaková kaša „na vode“, rybie filé bez chuti. Pyžama a župan. Stromček „erárny“, na chodbe pôrodnice. Aj také môžu byť Vianoce! Naše boli také pred rokmi. Nečakane, pretože termín pôrodu bol stanovený na začiatok januára. Viki sa však na svet vypýtala skôr, a tak sme zbalili naše dve deti, odviezli ich k starým rodičom, zbalili seba a vyšli v ústrety svetlým zajtrajškom. Keďže som rodila sekciou, bola som šťastná, že to na mňa prišlo 21.12., takže na tretí deň som dostala aspoň tú rybu. Bez chuti, zápachu či tvaru – skrátka, strava nemocničná. Kto však mal pod stromček krajší darček, ako my? Malý voňavý uzlík. Netradičné Vianoce, ktoré rozhodne stáli za to!

Verte v zázraky!
Prečítajte si tiež:

Verte v zázraky!

Pozdravujeme všetky mamičky, ktoré majú doma vianočné deti. Vinšujeme nielen im, ale každej mame veľa lásky. Nech sú bábätká zdravé a spokojné. Deň, keď príde dieťa na svet, je pre každú ženu nezabudnuteľný, nech je dátum v kalendári akýkoľvek.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: