Moje dieťa nadáva - čo s tým?

Mgr. Jana Caban | 6. február 2023
Moje dieťa nadáva

Deti v predškolskom veku reč fascinuje. Ak zistia, že niektoré slová vyvolávajú zaujímavú odozvu od rodičov, o to radšej ich budú používať.

Moje dieťa nadáva

Čo ak sa však dieťa príliš inšpiruje a začne „korenisté“ výrazy používať s obľubou? 
Kľúčové sú teda najmä vaše prvé reakcie. 

  • Ak dieťa „vyskúša“ tieto slovíčka po prvýkrát, nevenujte im priveľkú pozornosť. Ako sa vraví: „Ako prišlo, tak odišlo“...
  • Ak by však opakovane používalo isté výrazy (veľmi pravdepodobne aj v správnom kontexte, pretože deti sú veľmi všímavé a chápavé), je namieste sa s ním porozprávať. Existuje jeden trik, ktorý v predškolskom veku dobre zaberá – spýtajte sa, či dieťa vie, čo to slovo znamená. Pravdepodobne vám odpovie, že nie... a vtedy mu vysvetlite, že ani vy nepoužívate slová, ktorým nerozumiete, lebo by ste sa mohli cítiť hlúpo...
  • Ak ide o staršie dieťa, sú už nutné pravidlá a dôsledky. Jednoducho stanoviť hranice, rázne vysvetliť, ktoré slová do slovníka dieťaťa nepatria a trvať na ich dodržiavaní.

Pozor na jazyk, rodičia

Darmo však dieťaťu budete vysvetľovať, že nesmie hovoriť ako „buran z tretej cenovej“, ak sami holdujete takému slovníku. Možno pod hrozbou trestu bude držať svoj jazyk na uzde, ak však nebude pod dohľadom, uvoľní sa. Pre deti je totiž oveľa dôležitejší vplyv toho, čo vidia, počujú a zažívajú, než toho, čo im vysvetľujeme. Ako platí aj v mnohých iných smeroch, aj tu treba začať od seba.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: