Škôlkarské menu: KATASTROFA alebo iba nafúknutá bublina?

Škôlkarské menu: KATASTROFA alebo iba nafúknutá bublina?
2.9.2019 v kategórii Dieťa, autor Alexandra Okálová, foto: istockphoto.com

Je rozhodnuté. Máte doma škôlkara, ktorý si pomaly zvyká na nový režim. A na „inú“ stravu. V jedálňach predškolských zariadení to nevyzerá vždy ideálne, na druhej strane nie je treba brať jedálne lístky pre škôlkarov smrteľne vážne. Aká je realita a ako sa s ňou vysporiadať?

Všetky chceme pre svoje deti tú najlepšiu výživu. Tie, ktoré stíhajú, sa snažia vyvárať čo najrozmanitejšie jedlá z lokálnych, najlepšie bio potravín, tie zaneprázdnené siahajú občas po kvalitných polotovaroch. Skrátka, robíme, čo môžeme, aby brušká našich ratolestí boli nasýtené zdravo a chutne. Pestujeme v deťoch správne návyky, aby jedli čerstvú zeleninku, ovocie, raňajkové kaše, vyhýbame sa nadmernému cukru. A potom bum...

Dieťa príde do škôlky a odrazu si doma vypýta cestoviny s „grankom“ a sladký čajík. Čo s tým? Je dôvod na hystériu? Nakoľko je strava pri výbere škôlky dôležitá?

Strava je podstatná, ale...

... nemala by byť pri výbere škôlky tým najkľúčovejším kritériom. Omnoho dôležitejší je celkový prístup vychovávateliek k deťom, pestrý program a kvalitné rozvojové aktivity. 

„Áno, strava je dôležitá. Je to palivo pre telo, je to súčasť kultúry, v ktorej žijeme. A nielen strava na tanieri, ale aj jej zloženie, pôvod, spôsob podávania. Ako jediné kritérium pri výbere škôlky je to ale málo. Ak máte možnosť, určite je to obrovské plus pre dieťa, ak prijíma 80 percent týždennej stravy vo vysokej kvalite, pretože vďaka tomu mu funguje dobre trávenie a má dostatok energie. Pokiaľ však mamička takú škôlku nemá poruke, alebo jej to financie nedovolia, nie je to koniec sveta,“ myslí si o problematike Alexandra Patay Popovičová, poradkyňa pre výživu a autorka osvetového projektu Čo jedia zdravé deti, ktorá aktívne spolupracuje s mnohými súkromnými škôlkami a jasličkami.

Riešením je sledovať, čo jedáva dieťa v škôlke, aké potraviny v menu chýbajú a ich nedostatok vykompenzovať domácou stravou. Väčšinou deťom chýba čerstvá zelenina a ovocie, a naopak, cukru prijímajú viac ako dosť, predovšetkým v skrytých formách (raňajkové cereálie, sladené nápoje, nekvalitné pečivo...). Ak im tento deficit doplníte, je všetko v poriadku, a nie je dôvod na stres. 

strava v skolke

Zo života:

„Mám dieťa v štátnej škôlke a odkedy tam chodí, pýta si doma rezance s kakaom a džúsik v škatuľke.  Celá moja snaha naučiť ho zdravej výžive šla do koša. Čo teraz?“

Milada (30)

Odpovedá Alexandra Patay Popovičová: „Dieťa ide do škôlky už s návykmi z domova. Ak sa doma stravujete inak ako v predškolskom zariadení, vysvetlite mu, že v škôlke varia, čo môžu, hoci nie vždy je to ten najzdravší variant. Doma by ste však mali ustáť svoje pravidlá. Je to ako so všetkým ostatným, čo deti prinesú domov. Ak sa to nezhoduje s vašimi názorovými či výchovnými predstavami, skorigujte to, debatujte o tom, vysvetlite dieťaťu, prečo je to doma inak. Dieťa ide v prvom rade vždy po vzore rodičov. 

Čo hovoria normy o stravovaní v škôlke?

Podľa noriem stanovených štátom by mal jedálniček predškolského zariadenia obsahovať napr.:

 • trikrát do týždňa mäso, jedenkrát polovičnú dávku mäsa (napr. v polievke alebo nátierke)
 • 1-krát do týždňa múčne jedlo
 • 1-krát do týždňa zeleninové jedlo
 • 1-krát do týždňa strukovinové jedlo
 • denne sezónna zelenina a ovocie
 • nápoje: pitná voda, minerálka, mlieko, nesladené ovocné a tmavé čaje k hlavnému jedlu
 • obed by mal v priemere obsahovať 0,7 gramu soli a pokrývať 35 % ich celodenného príjmu
 • jedlá majú byť pripravované varením, dusením a zapekaním a musia byť v najvyššej kvalite, pri dodržaní rozpočtu
 • jedlá sa nesmú pripravovať z polotovarov
 • nesmú sa používať suroviny z GMO hospodárstiev či veľkochovov a musia sa nakupovať v deň prípravy
 • ryby sa uprednostňujú chladené a morské

Realita v škôlkach je iná ...

Často nie veľmi uspokojivá. Okrem nedostatku čerstvej kvalitnej zeleniny a ovocia deti prijímajú v strave mnoho cukru a, žiaľbohu, aj soli. Hlavný hygienik v minulom roku pri kontrole 80-tich predškolských zariadení v 26 prípadoch zistil, že limit na obsah soli bol v obedoch pre škôlkarov prekročený o 100 až 200 percent, a v 19-tich prípadoch dokonca až o 300 až 400 percent. To už je alarmujúci výsledok. K obavám rodičov sa pridáva aj fakt, že nemajú možnosť dostať sa k informáciám o pôvode potravín, z ktorých sa jedlo pre škôlkarov pripravuje. 

A olej do ohňa priliali aj médiá. Nedávna reportáž v istej komerčnej televízii podrobila jedálniček predškolských zariadení analýze aj z hľadiska odporúčaných výživových dávok a boli zistené prekročené množstvá železa a bielkovín. Zistilo sa, že to bolo spôsobené nadmernou konzumáciou mäsa a mlieka nie práve najlepšej kvality (v dôsledku nízkeho rozpočtu).

Alexandra Patay Popovičová je v problematike stravovania v predškolských zariadení ako doma a prezradila nám, aká je jeho úroveň na Slovensku. "Úroveň je taká, aká je úroveň gastronomického povedomia v našej spoločnosti. Návyky väčšiny sú prežitá klasika. Sem-tam sa, našťastie, nájde nejaká osvietená škôlka, ktorej vedenie rozumie, prečo je strava pre deti dôležitá (zháňa granty na zeleninu, ovocie a dbá o to, aby bola deťom podávaná čistá voda). Týchto zariadení je však momentálne mizivo málo.“ 

strava v skolke

Čo variť deťom na večeru?

Ako sme spomínali vyššie, doma treba kompenzovať to, čo na našich deťoch „napáchajú“ v škôlkarskej jedálni. Ak nám to čas dovolí, vyhýbajme sa polotovarom, alebo si ich naozaj starostlivo vyberajme a použime len v núdzi. Dôraz klaďme na čerstvosť, veľa zeleniny, ovocie.

Zamerajme sa na kvalitnú večeru, lebo to je v podstate jediné jedlo, na ktoré máme vplyv, pokiaľ máme dieťa celý deň v škôlke.

Alexandra Patay Popovičová odporúča pripraviť dieťaťu nejakú obilninu so zeleninou – rizoto, pšenoto, krupoto alebo krajec dobrého kváskového chlebíka so zeleninovou nátierkou. K tomu pár kúskov sezónnej zeleniny (uhorky a rajčiny či kaleráb). Dobrou voľbou sú aj kvalitné cestoviny so zeleninovou omáčkou z rajčín a cukety alebo mrkvovo-tekvicovou omáčkou.

Recepty pre škôlkárov na večeru:

Mrkvovo-tekvicová omáčka na cestoviny

Mrkvu, maslovú tekvicu (môžeme nahradiť hokkaido tekvicou) a paštrnák (alebo petržlen) v pomere 80 (červená zelenina) ku 20 (biela zelenina) ošúpeme a povaríme do polomäkka.  Netreba prevárať zeleninu na kašu. Po odstavení zlejeme 90 % vody, pridáme olivový olej  a rozmixujeme na omáčku. Ak je stále veľmi hustá, pridáme trocha vody, v ktorej sme varili zeleninu, kým nedosiahneme požadovanú konzistenciu. Na dochutenie použijeme nastrúhaný parmezán a zelené bylinky podľa ľubovôle.

Cviklová nátierka 

Menšiu cviklu uvarenú vopred v šupe a 1 balenie cottage syra vymixujeme do hladkej konzistencie. Dochutíme drvenou rascou, štipkou soli a pridáme aj pár kvapiek olivového oleja. Po natretí na chlebík ozdobíme kolieskom pórika alebo jarnej cibuľky. 

5-minútová mrkvová nátierka

Cottage syr alebo tvaroh rozmixujeme s jednou surovou nastrúhanou mrkvou a dochutíme čerstvými bylinkami (petržlenová vňať alebo pažítka), poprípade drvenou rascou. Nakoniec pridáme kvapku olivového oleja. Ozdobíme jarnou cibuľkou.  

www.cojediazdravedeti.sk