Mali by ste vedieť: Uši nečistite vatovými tyčinkami!

Marika Koscelníková | 9. Jun 2018
Mali by ste vedieť: Uši nečistite vatovými tyčinkami!

Vatové tyčinky do uší máme v kúpeľni poruke asi všetci. A zrejme väčšina z nás po nich pri čistení ušného mazu aj siahne. Ale POZOR!

Vatové tyčinky do uší sú síce najľahším riešením, ale nie najúčinnejším. Môžeme nimi sebe a deťom pri čistení uška viac uškodiť ako pomôcť.

Ušný maz nie je zlý

Ušný maz je v určitej miere prospešný. Jeho úlohou je zadržiavať baktérie a nečistoty, ktoré by sa mohli dostať až k bubienku. Problémom sa stáva, až keď sa nahromadí a vytvorí sa mazová zátka.

TIP Mama a a ja:

Zvukovod čistíme len vo vchode do zvukovodu gázou, namočenou v prevarenej vode.

Ako čistiť uši deťom

Čistenie uška vatovými tyčinkami je nevhodné , lebo ušný maz zatláča dovnútra a ten sa hromadí pred ušným bubienkom. Mali by ste vedieť aj to, že pri opakovanom dráždení kože sa zvyšuje mazotvorba.

Uško dieťaťa, ale aj dospelého by sa malo vyčistiť zvonku. Nesnažte sa dostať nejakým predmetom, alebo vatovou tyčinkou až do zvukovodu. Úplne postačí, ak nečistoty, ktoré vidíme v ušku jemne utrieme vlhkým uterákom. Platí zásada: čistíme to, čo vidíme.

Ako prevencia vytvorenia mazovej zátky je možné do uška dvakrát za týždeň kvapnúť obyčajný neparfémovaný olej, ktorý maz zmäkčí a môžete ho utrieť gázou.

POZRITE SI VIDEO: Ako čistiť deťom ušká?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: