Letné prázdniny a rodinná turistika

Redakcia | 20. júl 2022
Rodinná turistika
foto: dreamstime

Letná dovolenka obvykle zlepší nielen kondíciu, ale upevní aj rodinné vzťahy. Prázdniny na horách ponúkajú širokú paletu možností, ako posilniť fyzické i duševné zdravie celej rodiny. Turistika v letnej prírode dodá množstvo energie rodičom a aj ich ratolestiam.

Milujete hory a krásny letnej prírody? Holdujete letným športom a turistike?

Ako sa obliecť na turistiku

Ak má byť počas dňa horúce počasie, na túru vyrazte hneď ráno a na priamom slnku buďte čo najmenej. Najmä s malými deťmi voľte najmä tienisté úseky. Oblečte si ľahké a vzdušné odevy, prijímajte veľa tekutín, nezabudnite na pokrývku hlavy, ochranu očí a pokožky. No vo vyššej nadmorskej výške býva chladno aj v letnom období, preto nepodceňte ani turistické bundy. Detské, dámske a pánske mikiny vyberajte tiež premyslene.

Medzi overené funkčné materiály patrí polyamid, polyester a elastan. Tieto materiály sú maximálne priedušné a dobre sajú pot. A v horskom prostredí sú praktické najmä modely s kapucňou. Detské, pánske aj dámske turistické nohavice voľte z nepremokavých a vetru odolných materiálov. Na horách je počasie nevyspytateľné, preto je dôležité premenlivému počasiu prispôsobiť aj oblečenie, ktoré má byť jednoducho vrstviteľné. Najväčším rizikom sú v lete prietrže a búrky, vo vyšších nadmorských výškach aj nečakane silný vietor. Preto nezabudnite ani na náhradné oblečenie a špeciálnu pozornosť venujte tiež výberu obuvi.

Kvalitná turistická obuv

Detské nohy sú obzvlášť citlivé na akékoľvek negatívne vplyvy. Nevhodná obuv môže spôsobiť rôzne deformity a nevratné poškodenia kostry detského chodidla. Tiež chybné držanie tela a choroby chrbtice. Preto sú na výrobcov detských turistických topánok kladené obzvlášť vysoké nároky. Detská turistická obuv musí mať správnu dĺžku a šírku, tiež hmotnosť a musí mať aj bezchybné materiálové zloženie. Za nevhodné materiály sú považované tie materiály, ktoré sú príliš tvrdé a nepriedušné, ktoré sa nedokážu prispôsobiť tvaru detských nôh. Detská turistická obuv musí byť pevná, mať pružnú podrážku a musí dieťaťu pri chôdzi poskytovať dobrú stabilitu.     

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: