Lekárka radí: Obávané ruky-nohy-ústa

MUDr. Katarína Legrand | 17. júl 2023
Lekárka radí: Obávané ruky-nohy-ústa

Medzi ochorenia s rôznymi kožnými prejavmi patrí aj dobre známa choroba, ktorú poznáme pod názvom ruky-nohy-ústa. V detských kolektívoch je bežná, ale treba sa kvôli nej znepokojovať?

RUKY-NOHY-ÚSTA

Čo myslíte, kde budú prejavy tejto choroby najviditeľnejšie? Jasné, na rukách, nohách a v okolí úst, či v dutine ústnej. Vyskytnú sa deti, ktoré majú klasický prejav a vtedy je diagnóza úplne jasná a jednoduchá.

Prejavy 

Dieťa môže spočiatku sopliť, neskôr sa pridajú horúčky, a potom sa objavia rôzne prejavy na koži. Môže ísť o červené bodky približne od 1 mm do 1 cm, môžu sa vyskytnúť aj pľuzgieriky ako pri kiahňach. Na prstoch rúk či nôh sa môže koža dokonca šúpať, aj bez toho, aby predtým na nej boli vyrážky. Vyrážky typu áft môžu byť aj vnútri v ústach, okolie úst môže byť len začervenané, no môžu tam byť ružovkasté bodky, vyrážky či pľuzgiere. Niekedy však prejavy v ústach nie sú vôbec prítomné, niekedy sú ale úplne dominantné a dieťa odmieta jesť a piť.

Prejavy sú naozaj veľmi rôznorodé, aj preto, že túto chorobu spôsobuje viacero druhov vírusov. A taktiež môže mať dieťa len jednu jedinú vyrážku alebo sa mu môže len ošúpať prst na nohe či môže mať len pár áft v ústach, alebo mať len sopeľ a zvýšenú teplotu

Ako sa šíri choroba RUKY-NOHY-ÚSTA?

To, že ide o ochorenie ruky-nohy-ústa, vieme podľa toho, že niekto v okolí dieťatka túto chorobu mal v jednoznačnom prejave a niekedy v období pred, po či počas boli v kontakte, alebo to môžeme predpokladať, lebo je v súčasnej dobe epidémia tejto choroby. 

Choroba sa šíri spočiatku kvapôčkami a neskôr po odznení akútnych príznakov tzv. fekálno-orálnym prenosom – čo znamená, že dieťa vylučuje vírus stolicou ešte niekoľko mesiacov. Preto by po prekonaní choroby ruky-nohy-ústa nemalo chodiť na hodiny plávania s inými deťmi. Ak máte doma rodinný bazén, nech sa páči, ale do verejného nie.

Liečba – tlmia sa iba príznaky

Čo sa týka liečby, keďže ide o vírus, máme možnosť len symptomatickej liečby. Ak sú horúčky nad 38,5 °C, tak podávať lieky od teploty, navýšiť príjem vitamínov, probiotiká, tekutiny. Na afty v ústach je najlepší propolis, no ak to vaše dieťa netoleruje, môžete skúsiť iné preparáty vhodné na ošetrovanie áft či zmien na sliznici úst. Vyrážka na koži ustúpi spontánne. Môžete pomôcť hojeniu, dezinfikovať pľuzgiere (najmä po prasknutí), no nie je to vždy nutné.

Lekárka radí: Obávané ruky-nohy-ústa

Dôležité je všímať si, ako sa dieťa správa, ako reaguje, či nie je príliš unavené. Návrat do kolektívu určí pediater. Po prekonaní choroby ruky-nohy-ústa by dieťa nemalo chodiť na hodiny plávania s inými deťmi. 

Viac sa dozviete v novinke z nášho vydavateľstva Pediatria pre zvedavých rodičov.

https://mamaaja.sk/objednavka/kniha/pediatria-pre-zvedavych-rodicov

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: