Krvácanie z nosa: Záklon hlavy nepomáha

Magdaléna Marcinčinová, ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: Bc. Matej Marcinčin | 12. Feb 2020
Krvácanie z nosa: Záklon hlavy nepomáha

Vedeli ste, že studený obklad ani záklon hlavy nepomáha? Ako krvácanie z nosa zastaviť správne?

Čo robiť, keď dieťaťu tečie krv z nosa?

1. V prvom rade dieťa upokojíme, a ubezpečíme ho, že onedlho to bude zasa dobré.

2. Následne dieťa posadíme s predklonenou hlavou. 

3. Uvoľníme mu odev okolo krku a pása.

4. Dieťa necháme pokojne dýchať ústami.

5. Stisneme mäkkú časť nosa (tesne pod chrupavkou), akoby naše prsty boli štipec a nepretržite držíme stlačené 10 minút.

6. Počas toho usmerňujeme dieťa, aby nerozprávalo a nekašľalo.

7. Krv, ktorá sa dostane do ústnej dutiny, necháme vytekať z úst, napríklad do hygienickej vreckovky. V žiadnom prípade hlavu nedvíhame ani nezakláňame.

8. Po 10 minútach uvoľníme nos a ak krvácanie pokračuje, opakujeme celý postup ešte raz.

Ak sa krvácanie podarí zastaviť, je potrebné minimálne dve hodiny sa vyhýbať fyzickej námahe, smrkaniu a pitiu horúcich nápojov. Je možné, že kratší čas po zastavení bude krvná zrazenina v nose prekážať a jemným vydýchnutím nosom sa dostane z nosa von. Ak sa tým nespustí opätovné krvácanie, nie je dôvod na paniku, je to v poriadku.

Ak sa krvácanie nepodarí zastaviť do 30 minút, je potrebné vyhľadať pomoc odborníka alebo volať zdravotnú pomoc.

Krvácanie z nosa
Prečítajte si tiež:

Krvácanie z nosa

Kedy vyhľadať odbornú pomoc pri krvácaní z nosa?

Hovorí Bc. Matej Marcinčin, zdravotnícky záchranár: „Ak krvácanie vzniklo ako dôsledok úderu do oblasti nosa, je prítomný opuch alebo hematóm (modrina), prípadne má nos nepravidelný tvar, čo je typické pri zlomenine nosa. Tiež vtedy, ak máte podozrenie, že sa v nosovej dutine nachádza cudzie teleso, ktoré dieťa vdýchlo alebo si ho tam vložilo, následkom čoho má sťažené dýchanie. Prípadne, ak sa dieťa sťažuje na malátnosť, slabosť, vertigo (závraty) alebo má iné príznaky, ktoré priamo nemusia súvisieť s daným stavom, v prípade úrazu s jeho mechanizmom.“

Mylné praktiky pri zastavovaní krvácania z nos

... alebo, čo určite NEROBTE – približuje M. Marcinčin:

  • záklon hlavy: „V minulosti bolo zvykom hlavu zakláňať, no dnes už platí presný opak. Dôvod je veľmi logický. Tým, že sa vytekajúca krv hromadí v nose, vytvára sa tam krvná zrazenina, čím dochádza k zastaveniu krvácania. Záklon hlavy, pri ktorom zrazená krv zateká do hrdla, má za následok nielen nepríjemnú chuť v ústach, ale pri jej prehltnutí hrozí zvracanie, alebo pocit na zvracanie a pri vdýchnutí zasa dusenie.“
  • studený obklad: „Aplikovať studený obklad na čelo či zátylok pri krvácaní z nosa nemá praktický význam. Je pravda, že chlad spôsobuje vazokonstrikciu (stiahnutie ciev), ale len ciev tesne pod povrchom  kože. Cievy, ktoré zásobujú nos krvou, sa nachádzajú 5 – 7 cm pod povrchom kože, takže priložený obklad ich činnosť nijako neovplyvní.“ 

Čo ak sa krvácanie z nosa opakuje často?

Ak sa krvácanie opakuje často, viackrát za deň,  za týždeň, pri športe alebo iných činnostiach, je nevyhnutné konzultovať tento problém s pediatrom, ktorý nariadi ďalšie vyšetrenia u špecialistov, ako sú ORL, hematológ. Vyšetrenia odborníkmi sú potrebné z dôvodu možnej príčiny krvácania, ako je ochorenie imunitného systému, nádorové ochorenie, poprípade iné ochorenia.

Časté krvácanie z nosa môže byť tiež spôsobené nedostatkom vitamínu C a K v organizme. Doplniť tieto vitamíny možno konzumovaním kivi, citrusových plodov, čiernych ríbezlí, jahôd, jabĺk, broskýň, zeleného korenia, petržlenu, guavy, brokolice, ružičkového kkelu, kapusty, zemiakov, paradajok a tiež špenátu, zeleného šalátu, ovsa, raže, pšenice, sójových bôbov, fazule, zeleného čaju a vajec. 

Zlaté pravidlo:

Pri akomkoľvek zhoršení stavu, platí to aj keď dieťa začne krvácať z nosa, zachovajte pokoj. Dieťa si všíma vaše reakcie a reaguje podľa nich. 

Bc. Matej Marcinčin,zdravotnícky záchranár Falck záchranná a.s.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: