Kedy začať s puzzle?

Redakcia | 18. Mar 2017
Kedy začať s puzzle?

Kedy je dieťa pripravené skladať puzzle?

V akom veku je dieťa schopné skladať puzzle?

Je to možné ešte pred nástupom dieťaťa do materskej školy. Pre najmenšie deti sa vyrábajú drevené puzzle, ktoré majú rôzne tvary a motívy (napr. sedliacky dvor, exotické zvieratá, autá a pod.) a sú vybavené malými držadlami, aby ich mohli ľahšie uchopiť.

Prečítajte si: Hra v živote najmenších

Tieto prvé puzzle majú väčšinou 5 – 10 častí. Drevené dieliky sa pritom vkladajú do určenej drevenej formy. Princíp hry spočíva v tom, že dieťa musí rozpoznať tvar a správne ho priradiť.

Detské pestré motívy podnecujú zmysly dieťaťa a popritom sa rozvíja i jemná motorika, vytrvalosť, vnímanie a iné kognitívne (poznávacie) schopnosti dieťaťa.
S pribúdajúcim vekom nastupujú „ozajstné“ puzzle. Tie sú väčšinou vybavené údajmi o tom, pre aké vekové kategórie sú určené. Podľa veku stúpa počet častí puzzle i stupeň náročnosti.
Prečítajte si: Hry na rozvíjanie tvorivosti a samostatnosti
Aj deti majú svoje obľúbené hry a stavanie puzzle nemusí baviť každé dieťa. Ak sa už ale deti pre túto hru nadchnú, stáva sa pre ne vášňou. 

Tip MAMA a ja:
Aby ste dieťa strhli ku hre s puzzle, musíte mu ich ponúknuť a na začiatku mu i pomôcť a podporovať ho. Vždy to však robte hravou formou, a nie v strese alebo dokonca nútením, lebo tým dieťaťu môžete skaziť radosť i zábavu z hry. Puzzle by mali byť určené pre dieťa a primerané veku dieťaťa, inak by ho rýchlo prestali baviť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: