Kedy ste s deťmi boli na očnej prehliadke? Okuliare môžu zlepšiť známky

Michaela Klamová | 9. november 2021
okuliare

Keď sa povie intelektuál, väčšina ľudí si predstaví niekoho s okuliarmi. A podľa amerického experimentu (ext. zdroj experiment) môžu mať okuliare skutočne efekt na akademické výsledky detí.

Majú vaše deti dobrý zrak?

Ten sa uskutočnil v Baltimore, kde na viac ako 100 verejných školách vyšetrili viac než 2 000 detí s nižšími známkami. Stovky z nich, u ktorých bol zaznamenaný zhoršený zrak, dostali zadarmo potrebné dioptrické okuliare. Podľa testov z matematiky rok po tom, čo prieskumníci dali deťom okuliare, došlo u týchto detí k značnému zlepšeniu v priemere známok.

Najmarkantnejšie zmeny boli u dievčat, detí so špeciálnymi potrebami a u študentov s najhorším priemerom známok. No pri kontrole v nasledujúcom roku sa pozitívny efekt okuliarov vytratil a zlepšenie študijných výsledkov detí nepretrvalo.

Nezabúdajte na oči

Podľa odborníkov za to môže postupné zhoršovanie zraku, ktoré nebolo korigované novšími okuliarmi alebo fakt, že deti postupne okuliare prestali používať. Mimochodom, kedy ste s deťmi boli na poslednej očnej prehliadke vy?
Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: