Keď je zápcha strašiakom

PR | 15. Jun 2020
keď je zápcha strašiakom

Mnohí rodičia to dôverne poznajú.

Niekedy nastane obdobie, keď sa dieťa, z ničoho nič, rozhodne, že nebude vykonávať veľkú potrebu. Nepresvedčí ho nič. Jednoducho kakať odmieta. Je to trucovitosť? Strach z niečoho? Ako to riešiť?

Tento problém je častejší, akoby sa zdalo. V ambulanciách pediatrov ho u svojich detí rieši mnoho rodičov. A nejde o banalitu, deti môžu stolicu zadržiavať i niekoľko dní, čo ich môže dokonca ohroziť i na živote. Ak sa problém so zápchou objavuje viac ako 3 mesiace, hovoríme o chronickej zápche.

Je to i v psychike

Nevhodná poznámka niekoho z rodiny, posmievanie sa v škôlke, keď dieťa nestihne dobehnúť na toaletu, zašpinená bielizeň, pokarhanie, že na takéto veci je už predsa veľký chlapec či dievča... Tak málo stačí a blok je na svete. Deti majú veľmi bujnú fantáziu a v období batoľaťa či škôlkara si dokážu vo svojich hlavičkách vyskladať hocičo. 

Ak má dieťa problém so zadržiavaním stolice, často treba pátrať po prvotnej príčine. Nebojte sa s ním porozprávať na túto tému. Možno objavíte spúšťač, ktorý je za celým problémom s vyprázdňovaním.

Ako často?

Aj frekvencia vyprázdňovania je individuálna. Podľa lekárov sa za optimálny interval u detí nad 1 rok považuje vyprázdnenie 3-krát do týždňa. Dôležité však je aj to, koľko pohybu dieťa má, ako sa stravuje, aký má pitný režim, či uňho nie je skryté gastroenterologické ochorenie ap.

Čo pomáha na zápchu:

  • niektoré deti, hoci sú už väčšie, vykonajú veľkú potrebu do plienky, dáva im to akýsi pocit bezpečia
  • aj nočník pred, počas alebo po kúpaní je pre mnohé deti akceptovateľný (rodičom sa to páčiť nemusí), teplá voda a uvoľnená atmosféra však dokážu spraviť svoje
  • odmeňujte – za každú vykonanú potrebu dieťa odmeňte nálepkou zvieratka či rozprávky, ktoré má rado – zároveň tak budete mať prehľad o frekvencii, prípadne si to značte do kalendára
  • chváľte, chváľte a chváľte – to zaberá v mnohých prípadoch (a nielen u detí)
  • motivujte – sníva vaše dieťa o nejakej hračke či knižke, o ktorú žobroní už poriadne dlho, ale vy nad jej kúpou i využitím váhate? Skúste dieťa motivovať jej zaobstaraním, ak prestane (vedome) so zadržiavaním stolice. Za pokus to stojí.
  • rozprávajte sa o tom, čítajte knihy s touto tematikou – dieťa tak pochopí, že ide o celkom prirodzený jav a ani zvieratká s kakaním nemajú problém, pretože vedia, že inak by si samy ublížili

Nikdy dieťa za zadržiavanie stolice nekarhajte – ani pred inými ľuďmi. 

Spôsobí to viac škody ako úžitku.

Pozor na stravu!

Pri zápche treba dôsledne sledovať stravu dieťaťa. Priveľa sladkostí (najmä čokolády, kakaa...), bieleho pečiva, ale i popcornu ap. je skôr na škodu ako na osoh. Tieto potraviny môžu spôsobiť vážne ťažkosti s trávením. Pomôcť môže strava bohatá na vlákninu, ovocie a zelenina, ovsená kaša. A najmä – nezabúdajte na pravidelný pitný režim, ten je pri liečbe zápchy alfou a omegou. Na začiatok skúste dieťaťu každé ráno pred raňajkami ponúknuť pohár vlažnej vody alebo ovocnej šťavy. 

A čo medikamentózna pomoc?

V lekárňach nakúpite viacero voľnopredajných doplnkov na zápchu. 

Lecicarbon ® čapíky sa odporúčajú na zápchu pre deti, dojčatá i dospelých, sú bezpečné aj počas dojčenia (po konzultácii s lekárom aj počas tehotenstva). Lecicarbon® vďaka prírodnému CO2 aktivuje peristaltiku (pohyby čreva). Pohybom čriev sa spustí reflex vyprázdňovania a opäť sa obnoví činnosť čreva. Účinkuje do 15-30 minút. Pôsobí iba v konečníku, bez zbytočného zaťažovania organizmu, nie je návykový.

Lecicarbon Dospelí, 0,500 g/0,680 g čapíky a Lecicarbon Pediatrickí pacienti, 0,250 g/0,340 g čapíky sú lieky na vnútorné použitie, voľne predajné v lekárni. Pozorne si prečítajte si príbalový leták. O použití sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Vo vážnych prípadoch je dôležité poradiť sa s pediatrom, ktorý vám môže, na základe ďalších vyšetrení dieťaťa, napr. sona brušnej dutiny dieťatka, odporučiť aj lieky na predpis. Prípadne vás s dieťaťom odkázať k psychológovi.

Zachovajte pokoj

Nezabúdajte, ak má dieťa strach z kakania, kričanie ani naliehanie nepomôžu. Skutočne to môže byť beh na dlhú trať. Niektoré deti s problémami s vyprázdňovaním bojujú týždne i mesiace. Obrňte sa preto trpezlivosťou a opakujte si, že je to obdobie, ktoré raz skončí. Vášmu dieťaťu dokážete s týmto problémom pomôcť iba vy. Žiadna rada však nie je univerzálna a aj tu platí, že ho vyrieši najmä čas. Mnohé deti z toho jednoducho vyrastú.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: