Inšpirované Montessori: 20 aktivít s bábätkom doma

Mgr. Magdaléna Marcinčinová | 18. november 2020
Monte hry pre bábätko
foto: Pinterest

Pomôcky, ktoré potrebujete, si bez problémov vytvoríte sami, pretože sú veľmi jednoduché, ľahko dostupné a nestoja takmer nič.

Aj vy takmer každý deň riešite dilemu, ako zaujať svoje dieťa, aby to bolo preň podnetné, zaujímavé a rozvíjalo to jeho schopnosti?

Ponúkame vám 20 aktivít, ktoré môžete pokojne vyskúšať doma.

1. Lov loptičiek

Do nádoby s vodou dáme plastové farebné loptičky. Dieťa kuchynským sitkom „loví“ loptičky a zhromažďuje ich v prázdnej nádobe.

montessori hry 

2. Vhadzovanie cestovín

Kuchynský lievik umiestnime na vodorovnú podložku úzkou časťou nahor. Dieťa vhadzuje cestoviny do úzkeho otvoru lievika.  

3. Navliekanie gumičiek

Máte zvyšnú rolku z kuchynských utierok? Stačí pár farebných gumičiek a aktivita je na svete. Dieťa navlieka gumičky na rolku. Výborné na jemnú motoriku.  

4.Vyťahovanie farbených šnúrok

Do nepotrebného obalu od potravín urobíme vo vrchnáka dierky, cez ktoré prevlečieme farebné stuhy. Na konci každej stuhy urobíme z oboch strán uzlíky. Dieťa tieto stuhy vyťahuje z nádoby.

5. Zipsovanie

Pár nepotrebných farebných zipsov nalepíme na kartón a dieťa skúša odzipsovať a zazipsovať.

montessori hry   

6. Pavučina v koši na bielizeň

Do koša na bielizeň umiestnime rôzne predmety a hračky. Využijeme otvory po obvode koša a „utkáme“ pavučinu, čím pre dieťa vytvoríme prekážku k hračkám. Dieťa si s tým hravo poradí.

7. Farebné drôtiky v sitku na cestoviny 

Sitko na cestoviny otočíme hore dnom. Pripravíme farebné chlpaté drôtiky, ktoré dieťa vsúva cez otvory do sitka.

8. Activity board

Zhromaždíme skupinu reálnych vecí, ktoré v domácnosti máme, prilepíme ich na dosku väčšieho rozmeru. Stačí dieťaťu ukázať a hneď bude vedieť čo s tým.

montessori hry

9. Zaujímavé fľaše

Najmä v čase prebaľovania hľadáme, čo by sme drobcovi strčili do ruky, aby chvíľku vydržal ležať. Stačí menšiu plastovú fľašu naplniť maličkými zaujímavými predmetmi a zaliať ich vodou, olejom alebo nejakou tekutinou. Drobec bude sledovať, ako sa predmety vo fľaši pohybujú.

10. Vhadzovanie guľôčok do fľaše

Do nádoby dáme množstvo plyšových guličiek. Pripravíme plastovú fľašu s väčším otvorom a drobec môže vhadzovať guličky dnu. Namiesto loptičiek tiež môžete použiť korkové zátky. Pozor, aby si dieťa predmety nedávalo do úst.

11. Hula-hop kruh plný zaujímavých vecičiek

Kým bábo nelozí, ale leží na brušku a siaha po okolitých predmetoch, zaplníme hula-hop kruh predmetmi z rôznych materiálov. Bábo jeden po druhom objavuje a skúma.

 montessori hry

12. Čmáracia krabica

Vaše drobča už objavilo farbičky? Posaďte ho do väčšej škatule a nechajte ho realizovať sa.

13. Bublinkový koberček

Bublinkovú fóliu olepíme po obvode lepiacou páskou a upevníme na podlahe. Dieťa na koberčeku praská jednu bublinku za druhou.

14. Lepiace okno

Na okno prilepíme lepiaci papier, tak, aby lepiacou stranou smeroval k dieťaťu, ktoré stojí pri okne. Dieťaťu dáme rôzne kúsky farebného papiera, ktoré prilepuje na okno. Môže vytvárať rôzne obrazce z týchto kúskov papiera.

15. Loptičkové potrubie

Na stenu prilepíme rolky z toaletného papiera alebo kuchynských utierok tak, aby na seba nadväzovali. Pripravíme guličky vhodného rozmeru, ktoré dieťa zas a zas vhadzuje do „rolkového potrubia“.

16. Geometrické tvary

Na kartón vyznačíme obrys geometrických tvarov a do stredu nalepíme suchý zips. Z flisu vystrihneme identické geometrické tvary ako tie naznačené na kartóne. Dieťa hľadá, kam flisové tvary patria a umiestňuje ich.

17. Vrchnáčiky

Vrchné časti rôznych plastových nádob, ku ktorým patria vrchnáky prilepíme na podložku. Vrchnáky umiestnime mimo závity nádob. Dieťa hľadá a skúša, ktorý vrchnák kde patrí.

18. Guľa so šatkami

Do plastovej hracej lopty s otvormi natlačíme rôzne farebné šatky, pričom konce šatiek necháme trčať. Dieťa tieto konce ťahá, kým nevytiahne celú šatku.

19. Navliekanie farebných roliek na šnúrku

Rolky od toaletného papiera rozstrihneme na polovicu a obalíme vo farebnom papieri. Vzniknú nám veľké korálky. Dieťaťu dáme do ruky šnúrku od topánok na ktorú tieto korálky navlieka. Opačný koniec poistíme, aby sa korálky nevyvliekali. 

20. Hmatové vrchnáčiky

Zvyšné vrchnáky z detských vlhčených obrúskov môžeme vyplniť rôznymi materiálmi, zaujímavými na dotyk, a prilepiť ich na väčšiu dosku. Bábo rado vrchnáky otvára a hmatom objavuje čo je vo vnútri. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: