Hry na cesty

Redakcia | 24. júl 2015

Veľmi jednoduché hry, pri ktorých nepotrebujete vôbec nič, okrem minimálne dvoch osôb ochotných zapojiť sa.

Veľmi jednoduché hry, pri ktorých nepotrebujete vôbec nič, okrem minimálne dvoch osôb ochotných zapojiť sa.
Určite väčšinu z týchto hier poznáte, i keď možno v pozmenenej verzii, zo svojho detstva. Napriek tomu ste možno na ne trocha pozabudli a pri dlhších cestách je každý nápad na takúto aktivitu pre netrpezlivé a nudiace sa deti viac než dobrý.


Telefón (od 3 rokov)
Dieťa pošepká vymyslený príbeh niekomu v aute. Táto osoba pošepky porozpráva tento príbeh tretej osobe atď., až kým si ho nevypočujú všetci (samozrejme, s výnimkou vodiča). Posledná osoba, ktorá príbeh počúvala, ho porozpráva nahlas, čo najpresnejšie opakujúc, čo počula. Vtip spočíva v tom, že pri prerozprávaní rovnakého príbehu viacerými osobami sa niektoré veci z príbehu vytratia, iné pribudnú alebo sa úplne pozmenia a výsledný príbeh určite vyvolá v aute kopec smiechu a dobrú náladu.

Hra na pamäť (od 4 rokov)
Prvá osoba povie: „A ako...“ a doplní slovo začínajúce na A, napr. „auto“. Druhá osoba pokračuje písmenom B, napr. „býk“, ale pred písmenom B musí zopakovať to, čo povedala osoba pred ním. Čiže ten, kto je na rade pri písmene D, povie napr. „A ako auto, B ako býk, C ako cencúľ, D ako dom.“ Ako bude hra pokračovať, bude čoraz náročnejšie zapamätať si predchádzajúce slová. S mladšími deťmi sa môžete dohodnúť, že skončíte napr. pri písmene M alebo im pomôžete so začiatočným písmenom, ono doplní iba slovo.

Ešte existuje sťažená verzia tejto hry pre staršie deti. Neopakujú sa písmená, iba slová, ktoré sa na ne začínajú, a vytvára sa nimi veta, ktorá musí mať zmysel (aspoň teoretický, inak môže byť úplne nezmyselná). Napr. „Auto Bolo na Ceste Domov Ešte pred Ferom, ale Gumy mu Hrozne Iskrili ....“ (Predložky, spojky a zámená sa nemusia rátať, aby veta nadväzovala. Svoje vlastné pravidlá si vytvoríte určite až po vyskúšaní hry.)

Na čo myslím? (od 4 rokov)
Rodič myslí na nejakú vec, človeka či zviera. Dieťa mu dáva otázky, na ktoré sa dá odpovedať áno alebo nie. Napr. – Pohybuje sa to? Je to zelené? – a pod. Po správnej odpovedi sa vymeníte. So starším dieťaťom sa môžete dohodnúť na počte otázok (napr. 20) alebo časovom limite, za ktorý treba uhádnuť, na čo ten druhý myslí. 

Hra s pesničkami  (od 4 rokov)
Jedna osoba začne spievať melódiu niektorej známej pesničky a ostatní sa snažia čo najrýchlejšie uhádnuť, ktorá pesnička to je. Kto to zistí prvý, vyhráva a môže spievať ďalšiu pesničku.

Hra na abecedu (od 6 rokov)
Jedna osoba si vyberie pravú stranu cesty, druhá ľavú. Každý hľadá písmená abecedy, ktoré sa objavujú na reklamných a vývesných tabuliach na jeho strane cesty. Cieľom hry je nájsť všetky písmená abecedy v poradí od A po Z. Ten, kto to dokáže prvý, vyhráva.

Hľadaj tajné miesto (od 6 rokov)
Rodič sa pozrie na cestnú mapu a nájde na nej malé mesto, dedinku, rieku a pod. Môže v súvislosti s týmto miestom porozprávať nejaký vymyslený tajomný príbeh (pokojne aj pravdivý, ak pozná nejakú miestnu zaujímavosť). Dieťa musí toto tajné miesto nájsť na mape, môže byť dohodnutý i časový limit, za ktorý to musí stihnúť. Potom zadáva tajné miesto dieťa a háda rodič.

Príbeh môže obsahovať i ďalšie dva – tri názvy, ktoré postupne privedú hľadajúceho k cieľu.

A čo vy? Poznáte nejaké ďalšie hry na cesty? Napíšte nám o nich v diskusii pod článkom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: