Dieťa na úteku alebo Hra na skrývačku v supermarkete

Mgr. Jarmila Hýroššová | 4. Oct 2017
Dieťa na úteku alebo Hra na skrývačku v supermarkete

Je aj pre vás nakupovanie s dieťaťom horor? Ako skrotiť malých dobrodruhov?

Niektoré deti majú dobrodružnejšiu povahu ako ostatné a často to ukazujú mimoriadne vyčerpávajúcim spôsobom. V supermarkete alebo v obchodnom centre sa vytrhnú rodičom z rúk a bleskurýchlo miznú za najbližším regálom, pod stojanom s oblečením alebo v oddelení s hračkami.

Prečítajte si aj: Dieťa na dohľad. Nespúšťajte ho z očí!

Ani na chvíľu nespustiť dieťa z očí

Jeden príklad za všetky:

„Stáli sme so synom v rade pri pokladni. Stále som ho mala vedľa seba, ale keď som začala vykladať tovar na pás, na chvíľku som ho spustila z očí. V tú ranu bol preč. Myslela som si, že sa od strachu zbláznim. Nechala som celý nákup stáť a bežala ho hľadať. Sedel na zemi pri regáli s plyšákmi a pokojne sa hral,“ spomína na nepríjemnú situáciu pani Martina, mama päťročného Tomáška.


Aj vy ste sa už dostali do situácie, kedy ste sa v supermarkete začítali do etikety výrobku a v sekunde bol váš drobec preč? Jednoducho ho zaujalo niečo úplne iné a vôbec mu nenapadlo, že by sa mohol stratiť.

Môže vás zaujímať: Mamy radia mamám: „Moja dcéra je zlodejka?!“

stratené dieťa v obchode

Väčšinou potom nasleduje zúfalé behanie rodičov po supermarkete a hľadanie potomka medzi regálmi. A často to vôbec nie je jednoduché. Ponúkame vám niekoľko trikov, aby sa vám dieťa nestratilo, a ak sa to náhodou stane, ako ho čo možno najskôr nájsť.

Odporúčame:  Harwardskí psychológovia radia: TAKTO vychováte dobré deti

Pokusy ujsť treba zmariť už v zárodku

  • Aby dieťa vôbec neprišlo na myšlienku vypariť sa v supermarkete, mali by ste ho zamestnať. Napríklad tým, že vám bude vyberať tovar z regálov a ukladať ho do nákupného vozíka alebo môže vozík tlačiť.
  • A šup do vozíka!“ – platí vtedy, keď dieťa v žiadnom prípade nechce zostať pri vás. Aby ste sa vyhli protestnému plaču a kriku, dajte mu do ruky niečo na jedenie, resp. ho zamestnajte nejako inak (pomôcť môže malá knižka z domu, plyšová hračka a pod.).
  • Možno majú v obchode malý detský nákupný vozík, za ktorý bude vaše dieťa po celý čas nákupu zodpovedné. Alternatívou sú nákupné vozíky v tvare autíčka, v ktorých sa drobec cíti tak dobre, že sa mu nechce pobehovať pomedzi regály.
  • Poslednou možnosťou, ako si udržať dieťa vo svojej blízkosti, je dať ho na vôdzku. Ide o efektívnu možnosť, ako zabrániť dieťaťu uniknúť. Majte ale na pamäti, že takáto pomôcka silne zasahuje do jeho osobnosti, vôle a práva rozhodovať. Preto ju treba použiť len ako poslednú alternatívu.

stratené dieťa v obchode

Dieťa je preč – ako ho nájsť?

Najdôležitejšia zásada: Zachovať chladnú hlavu (hysterčiť môžete až potom )
Väčším deťom môžete – nielen pre prípad, že sa stratia pri nakupovaní – ozrejmiť toto pravidlo:

Keď dieťa zbadá, že stratilo rodičov z dohľadu, zostane stáť a čaká, kým ho nenájdu.

Ak sa jedná o menšie deti, potom vám nezostáva nič iné, ako ich hľadať tak, že budete prechádzať regál za regálom – a čakať, kým sa vášho drobca neujme personál supermarketu a nevyhlási jeho nájdenie rozhlasom.

Ak dieťa neviete nájsť a nenachádza sa ani na Informáciách, nechajte ho vyhlásiť i s jeho popisom. Okoloidúci ľudia budú ostražitejší a malého utečenca dopravia na miesto, odkiaľ sa oznam vysielal.

Ako podporiť samostatnosť dieťaťa?
Traumatizujúci zážitok: čo môže zanechať na dieťati?

Tip MAMA a ja

Ak máte príliš akčného drobca, môžete mu pripevniť odznak – vizitku s údajmi: menom, adresou a telefónnym číslom na vás. Rovnako čím skôr deti učte, aby kontaktné údaje vedeli povedať samy.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: